Blog

Girişimcinin Galaksi Rehberi – Giriş

Öykü Yağcı tarafından yazılmıştır.
Neil Armstrong’dan günümüze kalan, “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” sözüydü. Ta ki Avusturyalı hava dalışçısı Felix Baumgartner stratosfer sınırları içinde görülene kadar… Evet, hayal edilemeyen yine oldu ve geçtiğimiz ay bir adam, kendini uzaydan Dünya’ya bırakarak “bir ilk”i daha gerçekleştirdi. Hem de 39 bin m’den paraşütle! Lakabı, tabii ki, “Korkusuz Felix” oldu ve aynı Korkusuz Felix, “ses duvarını aşan ilk insan” olarak dünya tarihine geçti.

Peki bizim kendi sınırlarımız ve hayallerimiz ne kadar büyük dersiniz? Kara delikler ve gök taşlarıyla dolu bir evrende, cüce galaksilerden dev galaksilere ne zaman geçiş yapacağız? Sizce aramızdan kaç tanesi Samanyolu’ndaki yıldızlar arasında göz alıcı bir parlaklığa kavuşacak?

Bu soruların cevabını ben de bilmiyorum ama bildiğim tek şey şu: Başarısızlık öyküleri de en az başarı öyküleri kadar hayati. Endişe, en az şevk ve heyecanın kendisi kadar motive edici. Ve yenilgi, en az zaferin kendisi kadar yapıcı ve öğretici.

Hatırlayalım. Felix, atlayıştan hemen önce telsizinden Dünya’ya şu mesajı vermişti: “Bazen ne kadar küçük olduğunuzu görmek için çok yükseklere çıkmanız lazım.” Ben de bu sözü biraz değiştirerek bu özel günde girişimci evrenine şöyle seslenmek istiyorum: Bazen ne kadar büyük olduğunuzu görmek için düşüşe geçmeniz lazım.

İşte bu yüzden dar kafesler içinde hayal gücümüze ket vuran, inancımızı ve gücümüzü her daim baskılayan “başarısızlık korkusu”nun üstesinden gelme, bizi çepeçevre kuşatan o kalın ses duvarlarını aşma vakti çoktan geldi. Tek yapmamız gereken yıldız patlamalarına izin vermek!