Blog

Girişimcilikle ilgili sıkça sorulan sorular

Bu yazı Dakick.com kurucusu Serkan Ünsal tarafından yazılmıştır.

Burak Büyükdemir girişimcilikle ilgili bir yazı yazmamı istediğinde kafamdaki birkaç konudan birini yazarım diye düşünmüştüm fakat yazının hedef kitlesinin yazıyı belirlemesinin daha doğru olacağını düşünüp sosyal medyadan girişimcilikle ilgili insanların kafasındaki soruları not aldım. Çok zor ve karmaşık sorular bekliyordum fakat herkesin artık az çok bildiğini düşündüğüm temel sorularla karşılaştım. Bu da daha önceden yazdığım kitabım “Dijital Girişimcilik Rehberi” gibi kitapların daha büyük kitlelere ulaşması gerektiğini düşündürttü.

Neyse gelelim sorulara, soruları kendi gözlemlerim ve deneyimlere göre cevaplamaya çalıştım. Umarım faydası olur.

Girişimcilik kendi işini yapmak mıdır ?
Kendi emeğini, sermayesini riske eden kişi girişimcidir fakat günümüzde biraz daha anlam değiştirirek risk sermayedarları ve melek yatırımcı ekosistemi ile büyümeye çalışan ve belirsilzlik ortamının yoğun olduğu oluşumlara girişim denmektedir. Yani simitçi girişimci değildir fakat “Simit Sarayı” girişimdir.

Yeni mezunsunuz, fikriniz var ama paranız yok, ne yapmalısınız ?
Girişimci olmanız için dönemin bir önemi yoktur fakat tecrübe önemlidir. İş dünyasını, girişimcilikle ilgili metodolojileri üniversitede veya kendiniz deneyimlediyseniz üniversite sırasında veya sonrası girişimci olabilirsiniz. İş dünyasını biraz görmüş kendini yetiştirmiş girişimciler benim daha çok başarılı olacağını düşündüğüm girişimciler olmuşlardır. Paranızın olmaması çok sorun değil fakat risk alabilen biri olup olmadığınız girişimcilikte büyük etken. “2-3 yıl belirsiz bir ortamda çalışmak mı yoksa güzel bir maaşla çalışmak mı ?” Kendinize bu soruyu samimi bir şekilde sorun, ufak bile olsa tereddütünüz varsa girişimci olmayın.

Hangi kamu kurumları ve özel kurumlar girişimciye destek sağlıyor ?
Hangi dönemde olduğunuza göre bu sorunun cevabı değişiyor. Tubitak, Kosgeb en bilinen destek veren kurumlar. Etohum gibi oluşumlar da prototip aşamasındaysanız gideceğiniz özel kurumların başında geliyor. Girişimcilikle ilgili yarışmalar da destek alabileceğiniz bir kaynak olarak görülebilir.

Düşük sermaye ile hangi işler yapılabilir ?
Düşük sermaye ile iş yapmak hem iyi hem kötü. Düşük sermayeli bir girişiminiz varsa bu başkalarının da düşük sermaye ile girebilmesi anlamına geliyor. Bu da yatırımcı açısından çok iyi bir sinyal değil. İyi tarafı ise fikrinizi test etmek için çok fazla paraya ihtiyacınız olmaması.

E-ticaret için başlangıç sermayesi en az ne kadar olmalı ?
Her ne kadar e-ticaret tecrübem olmasa da tüm girişimlerin bilinirlik, tutundurma ve yeni üye kazanımı için para harcaması gerekiyor. Fikrinizi pazarda test etmek istiyorsanız $50.000 bile yetebilir fakat büyütmek için etrafımdaki gözlemime dayanarak milyon doların üstünde sermaye gerekiyor diyebiliriz.

Tübitak ve Kosgeb destekleri mi yoksa Kuluçla merkezlerinden yatırım almak mı daha mantıklı?
Tübitak ve Kosgeb genelde ArGe odaklı olduğu için zaten sermayeniz olduğu durumlarda geriye dönük ödeme yapar (Teknogirişim 1 ayda ödeme yapıyor bildiğim kadarıyla) Bu nedenle fikir aşamasındaysanız bu tip kurumlar size uygun değildir. Fikir aşamasında aileniz veya arkadaşlarınızın desteği ile prototip aşamasına gelmelisiniz. Prototipinizi pazarda test etmiş ve iyi bir ivme görmüşseniz Etohum gibi oluşumlara gelmelisiniz. Etohum gibi oluşumların en büyük faydası sizi belli hızlandırma kampları ile girişimcilik konusunda geliştirmeleridir.

Bir şirkette çalışırken fikrimizi büyütüp iyice emin olunca mı istifa etmeli ?
Bir fikrin az zaman ayırılarak büyütülebileceğini düşünmüyorum ama çalışırken aklınızdaki fikri test edebilirsiniz. Bu da riskinizi düşürür, en azından istifa etmemenizi sağlar.

Üniversite mezunu girişimci mi yoksa lise mezunu da olur mu ?
Her ne kadar “Harvard drop-out” gibi kavramlar çok havalı gözükse de iyi bir üniversite mezunu olmanın her zaman kapıları daha rahat açtığını düşünenlerdenim. (Harvard’a gitseydim kesinlikle mezun olurdum.) Üniversite mezunu olmayıp şu anda çok iyi girişimleri olan örnekler olduğu için illa üniversite mezunu olun demiyorum ama imkanınız varsa okuyun!