Blog

Girişimcilikle ilgili bilmeniz gereken tek şey

Bu makale Can Turanlı tarafından kaleme alınmıştır.

Meksiko’da 1968 yaz olimpiyatlarında günün son yarışıydı. Neredeyse dünyanın öbür ucundan gelmiş Tanzanyalı John Stephen Akhwari ülkesini temsilen maratonda yarışıyordu. Ne yazık ki yarışın daha başında Akhwari, düştü. Ve öyle yumuşak düşüş değil, sert betona, sert bir şekilde… Sağlık ekipleri hemen geldiler fakat Akhwari’nin sol bacağı feci şekilde yaralanmış ve dizi de yerinden çıkmıştı. Dizi öyle yol üzerinde basit şekilde tedavi edilecek halde değildi; hastaneye götürülmesi gerekiyordu. Hemen.

Bütün ısrarlara rağmen Akhwari hastaneye gitmeyi kabul etmedi ve kalkıp tekrar başladı. Sakatlığı yüzünden artık eskisi gibi koşamıyordu. Yavaşça koşuyor, yürüyor ve topallıyordu. 2 saat 20 dakika 20 saniye sonra Etopyalı bir yarışçı birinci oldu. Takip eden dakikalarda diğer yarışmacılar da yarışı tamamladı. Akwhari hala çok uzaktaydı.

Yaklaşık bir saat sonra olimpiyat stadyumu iyice boşalmıştı, sadece bir kaç bin kişi vardı. Güneş çoktan batmıştı. Maratona katılan 74 yarışçıdan 17’si yarışı çoktan bırakmıştı. Akwhari onlardan birisi olmamaya niyetliydi. Topallıyordu ve ağrı içindeydi ama bırakmayacaktı.

Ayağından sarkan kanlı, gevşemiş bandajla stadyuma ulaştı. Az sayıdaki seyirci onu coşkuyla ve hayretle alkışladı. Bitiş çizgisini 3 saat 25 dakika 27. saniyede geçti. Geriye kalan az sayıda haberci koşarak Akhwari’ye bu durumda neden koştuğunu sordu. Akwhari yanıtladı.

“Ülkem beni 8000 km bu yarışı başlatmam için göndermedi. Beni 8000 km bu yarışı bitirmem için gönderdi.”

…………………

Girişimcilik de bu işte. Girişimci olmaya kalkarsanız:

Garanti ediyorum mutlaka bir yerde sert bir şekilde çakılacaksınız, sadece bacağınız değil, belki kolunuz da sakatlanacak.

Garanti ediyorum, kaynaklarınız yetersiz kalacak, güvendiğiniz insanlar sizi yarı yolda bırakacak.

Garanti ediyorum kazık yiyeceksiniz.

Garanti ediyorum bir çok bildiğini sandığınız şey yanlış çıkacak, çoğu şeyi yolda ve zor yoldan öğreneceksiniz.

Her şeye rağmen kalkıp yolunuza devam ederseniz, mutlaka bitireceksiniz. Belki birinci olarak değil ama bitireceksiniz. Bitirmek için başlamazsanız, bitiremezsiniz.

Can Turanlı