Blog

Girişimcilik Üzerine

Bu yazıyı Cemil Şinasi Türün yazmıştır

Bu satırları yazan girişimci, start-up’ları ikiye ayırıyor:

1. Özgün bir iş modeli arayan, macerası bol start-up’lar
2. Var olan iş modelini yeni bir ülkeye ya da sektöre uygulayan start-up’lar.

Bir teknoloji start-up’ına yol açan silsile şöyle gelişiyor:

  • önce bir teknoloji üretiyorsunuz (bu 5 satır yazılım kodu da olabilir ama asla sözlü ifade edilen bir fikir değildir),
  • sonra o teknolojinin etrafına bir ürün örüyorsunuz,
  • sonra ürünü taşıyacak bir şirket kuruyorsunuz,
  • bu şirket, eğer özgün bir iş modelini hayat geçirebilecekse bir start-up’ınız vardır ve yatırım arayabilirsiniz.

Ben, oldum olası birinci tür start-up’ta hayatını geçirmek isteyen bir kişiydim. Ancak, özgün bir iş modeline rastladığımda hayat yolunun yarısındaydım. 20’li yaşlarımdan o zamana kadar değişik yapılar içinde yer almış, üniversitede hocalık yapmış, iki sene kadar da profesyonel çalışmıştım.

Yüksek lisans ve hocalık dönemlerimde (1988-1996) bir iki defa kendimi teknoloji üretir durumda buldum. Hatta bu teknolojilerden birini master tezimi bahane edip bir ortağımla beraber ürünleştirdik. Ama şirket kurmayı düşünemedik, çok toyduk; iki ortak okuldan sonra ayrı yönlere uçtuk.

1996-1998 arasında, profesyonel olarak çalıştığım bir işyerinde, taze teknolojili özgün mü özgün bir ürün geliştirdik. Şirketimiz yoktu, iş modelimiz de yoktu. Olmadı, çalıştığımız yerle papaz olup ayrıldık.

Sonra, 1998-2000 yılları arasında, özgün teknolojisi olan ama iş modeli ve yapısı İngiliz menşeli bir ürünün taklidi olan bir çizgi film boyama yazılımı geliştirdik. Hatta dolaylı olarak dünya lideri bu ürünün batmasına da sebep olduk. Günün birinde Beyoğlu’nda sokakta ürünümüzü satın aldık: 3DMax, Maya ve başka 15 korsan programla beraber tüm CD bir liraydı.

Özgün bir iş modeli bir insana hayatta kaç defa denk gelir bilmiyorum. Bu iş modelini enine boyuna anlamak için yıllarca (2000-2006) bir kaç büyük müşterimiz ile kampanyalar yaptık. Bu kampanyalarda modelin parça parça işlediğini gördüm ve 2007 yılının birinci gününden itibaren uygun bir yatırımcı aramaya başladım.

2007 yılı sonunda yatırım almış ve çalışmaya başlamıştık. Hala aynı iş modelini ispat etmeye çalışıyoruz. Top henüz oyunda, maç bitmedi.