Blog

Girişimcilik meditasyonu

Bu yazı Evrim Karahan tarafından yazılmıştır

Bir şirketin kültürü, o şirketin temellerini atan kişilerin karakterini yansıtır. Eğer gündelik hayatınızda sürekli stresli ve gergin biriyseniz, çalışma ortamınızda da aynı ruh halini iş arkadaşlarınızla paylaşırsınız.  Ne kadar kontrollü olursanız olun, enerjiniz bir şekilde çevrenize yansır. Sürekli enerjik ve neşeli bir insanın yanında nasıl ruh haliniz kontrolsüz bir biçimde pozitife kayıyorsa; üzgün, sinirli ya da sürekli olumsuzluklardan söz eden birinin yanında kendinizi daha yorgun, stresli ve gergin hissedersiniz.

İş yaşamındaki hiyerarşide ne kadar yukarıdaysanız, aldığınız sorumlulukla beraber davranışlarınızdan ve ruh halinizden etkilenen insan sayısı da bir o kadar fazladır. Girişimci olmak, beraberinde çok sayıda sorumluluk getirir. Takım kurmak, şirketi büyütmek bir girişimci olarak artık sadece sizi değil, sizinle bu yolda yürümesini, siz dünyayı değiştirmeye çalışırken sizinle aynı rüyayı görmesini istediğiniz ortaklarınızın, çalışanlarınızın da sorumluluğunu almayı gerektirir.

Girişimcilik dediğin bir nevi süper kahraman olmaktır

Gerçek bir takım, bir zorlukla karşılaştığında yeni bir çözüm yolu bulmak için heyecanlanan, sorunun değil çözümün bir parçası olmak için birbirleri ile uyum içerisinde çalışan, bireysel olarak alanında yetenekli fakat bir araya geldiğinde şirketin tüm gereksinimlerini tamamlayan en güçlü yapıdır. Başarılı bir takım, sağlam bir şirket kültürü ve iyi bir lider gerektirir. Eğer davranışlarınız takımınızın daha fazlasını hayal etmesine yol açıyorsa, daha fazla öğrenme isteği uyandırıyorsa, daha fazlasını yapmak ve daha fazlası olmak istiyorlarsa o zaman gerçek bir lidersiniz demektir.

Her zaman motive kalmak ve çevrenizdekilerin enerjisini yüksek tutmaya çalışmak oldukça büyük bir sorumluluktur. Bir girişimci olarak pek çok zorlukla karşı karşıyasınız.  Şirketin finansal krizlerini çözmek, ilk yatırımı almak için görüşmeleri sürdürmek, müşteri memnuniyeti için çalışmak, yeni teknolojilere odaklanarak şirkete yeni yetenekler kazandırmak hemen her gün her gece bir girişimcinin aklından çıkmayan konuların sadece bir kaçıdır. Bunun yanı sıra şirket kurucuları arasında dengeyi yakalamaya çalışmak, takım içi sıkıntıların üstünden gelmek ve üstelik sürekli motive kalmak neredeyse bir “Superman” olmayı gerektirir.

Dinginlik ve motivasyon, güçlü bir zihin yönetimi gerektirir. Beyin, bir zorluk karşısında önce negatifi düşünme eğilimindedir. Bunun sebebi bilinçaltında “Eyvah, tehlikedeyim, yara almadan buradan nasıl kurtulabilirim” düşüncesinin oluşmasında yatar. Evrimsel açıdan bakıldığında bu durum, ilk insanların hayatta kalma mücadelesinden doğan “önce tüm tehlikeleri ve tuzakları gözden geçir “ komutudur.  Bu yüzden negatif düşüncelerden sıyrılmak, olaylar karşısında dingin ve pozitif kalabilmek için beynimizi disiplin altına almamız gerekir. News Corp’un CEO’su Rupert Murdoch, Ford yönetim kurulu başkanı Bill Ford, Harpo Productions yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Oprah Winfrey gibi başarılı yöneticiler güçlü bir zihin için meditasyon yöntemini kullanmaktadır.

Meditasyon nedir?

Meditasyon, disiplin edilmemiş bir zihnin rahatlaması ve eğitilmesi için kullanılan teknikler ve pratikler bütünüdür. Basite indirgenmiş hali ile meditasyon kavramı, yerden ve zamandan bağımsız yalnızca nefesinize odaklanarak hayatın tüm karmaşasını geride bırakmak ve zihninizi bulunduğunuz zamana taşımaktır.

Meditasyonun iş yaşamına etkisi

Bir insanın duyguları ve korkuları üretkenliği karşısında en büyük engeldir. Beynimiz gün içerisinde sürekli veri akışına maruz kalır.  Özellikle teknolojinin gelişmesi, dünyadaki bilginin ve bilgi paylaşımının inanılmaz ölçeklerde artmasına neden olmuştur. Bilgi çağına ayak uydurmak için şirketler sürekli yeniliklere adapte olmak zorundadır.

Diğer şirketlerden farklı olarak girişim şirketleri başarılı olmak için kısıtlı kaynaklarla daha büyük stresleri yönetmek; teknolojiye ayak uyduranların değil, teknoloji ve yenilik üretenlerin sınıfında olmak zorundadır.

Tüm bu karmaşanın ortasında meditasyon yapmak size zamanı durdurma ve olaylara bir adım geriden bakma fırsatı verir. Aslında fikirleriniz ve bakış açınız beyninizin ilk tepkisidir ve bu fikirleri takip edip etmeme kararı tamamen size aittir. Fikirler tıpkı trenlerin istasyona uğradığı gibi gelir ve gider, treni yakalayıp yakalamamak size kalmıştır. Örneğin “İyi bir liderin özelliklerini taşımıyorum” inanışına sahip olabilirsiniz. Bu inanış muhtemelen bir dönem edindiğiniz bir kanaatin davranışa dönüşmüş halidir. Sevdiğiniz ya da güvendiğiniz birinin size laf arasında “Yahu sen kim, şirket yönetmek kim?” demesiyle, siz daha hiç farkına bile varmadan bu düşünce zihninize yerleşmiş olabilir. Daha önce hiç denemediğiniz halde bir alanda yeteneğiniz olmadığını düşünüyor ve güvensizlik yaşıyor olabilirsiniz.

Meditasyon yapmak, size korkularınızın üstüne gitme ve bir adım atma gücü verir. Meditasyon yaparken zihninizi dinginleştirebilir, gerçek gücünüzün farkına varabilirsiniz. İnanışlarınızın sadece duyduklarınızla ya da size dayatılanlarla mı oluştuğunu yoksa gerçekten üstüne gidip denediğiniz şeylerin sonucundan mı kaynaklandığını ancak üzerine düşünerek, irdeleyerek bulabilirsiniz. Aradaki ayrımı fark etmek, kendi potansiyelinize ulaşmak için atılacak en büyük adımdır.  Gerçek liderler, kendine güvenen, kendi potansiyelini ve sınırlarını bilen, korkularının üzerine giderek kendini geliştirecek güce ve disipline sahip olan kişilerden doğar.

Meditasyon zihin yönetimi konusunda geliştirilmiş tekniklerden sadece bir tanesidir. Önemli olan hangi tekniği kullandığınız değil, zihninizi eğitmek ve kapasitenizi sınırlarının üzerine çıkarmak için gösterdiğiniz çaba ve disiplindir. Gerek iş yaşamında gerek özel hayatınızda zor bir durumla karşı karşıya kaldığınızda bir karar vermeden önce o anki düşüncelerinizin ve duygularınızın farkında olun. O kararı doğru olduğunu düşündüğünüz için mi yoksa o an öyle hissettiğiniz için mi veriyorsunuz? O durumda sahip olduğunuz düşünce gerçek verilere mi dayanıyor yoksa çocukluğunuzdan bu yana edindiğiniz ön yargılarınıza mı? Her ne yapıyorsanız bırakın ve derin bir nefes alın.  Zihninizin dinginleştikçe, problemin bir parçası olmaktan uzaklaştıkça; çözüm kendini gösterecektir.  Problemlerinizi başarılı yönetmeyi öğrendikçe kendinize güveniniz ve motivasyonunuz artacaktır. Siz hayata dair motive oldukça takımınız sizden ilham alacak ve şirketiniz gerçek enerjisini bulacaktır.

 

Kaynaklar:

http://www.huffingtonpost.com

http://money.cnn.com

http://under30ceo.com

Görsel: http://neth-water.com/