Blog

Girişimcilik hayallerinizi bitirebilecek üç kötü alışkanlık

Kötü alışkanlık denince akla alkol, sigara, kumar gibi şeyler gelebilir. Elbette bunlar da zararlı şeyler ve mümkün olduğunca uzak durmak sizin için faydalı olacaktır. Fakat bunların girişimcilikle doğrudan bir ilgisi yok. Girişimciler için zararlı olan alışkanlıklar aslında herkeste az ya da çok görülen davranışlar. Eğer başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız bu davranışları mümkün olduğunca az göstermek zorundasınız.

1- Bahaneler üretmek

Rekabetçi bir dünyada yukarı sıralara tırmanmak istiyorsanız işiniz oldukça zordur. Zorluklar karşısında başarısız olursanız binlerce farklı sebep ortaya koyabilir ve çevrenizdekiler ikna edebilirsiniz. Fakat girişimcilik kendiniz için yaptığınız bir şey ve sebepler sadece başarısızlığını örten birer örtü vazifesi görüyor.

Başarısız olabilirsiniz, fikriniz işe yaramamış olabilir, satışlar beklediğiniz gibi gitmeyebilir, rakibiniz sizden daha avantajlı durumda olabilir ve hatta ekip arkadaşlarınızla sorunlarınız olabilir. Tüm bunlar birer bahane değil birer sonuç. Sonucu görüp buna göre bir aksiyon almalı, bir çözüm üretmeye çalışmalı ve yolunuza devam etmelisiniz.

Bahaneler üretmeyin ve bahaneler üreten insanlarla iş yapmaktan kaçının.

2- Ertelemek

Başarılı insanlar konuşmak yerine yapanlar, yapmaya çalışanlardır. Çevrenizde fikri olan birçok insan var. Belki aralarında ciddi potansiyele sahip olanlar da var. Ancak sizi onlardan ayıracak şey sizin konuşan değil yapan olmanız. ”İstesem yaparım”, ”param olsa hallederdim”, ”yakında başlayacağım” gibi cümleleri sıkça sarfetmeye başladıysanız korkmaya başlayabilirsiniz. Siz mümkün gibi görünmeyen şeyleri mümkün kılmak için bu yola çıktınız. Günümüzde projenizi ortaya koymak için 1 gün, 1 hafta bile çok önemli.

3- Şikayet etmek

Bahane üretmek kötü bir alışkanlıktır ancak öncelikle sizi etkiler. Şikayet etmek ise bahanelerinizle başkalarını zehirlemektir. İster iş ortamında ister aile- arkadaş ortamında olsun sürekli şikayet edenler insanların sözleri pek fazla dinlenmez. Motive ve konsantre olmak isteyen kişiler şikayet eden insanlardan uzak durmak ister.

Elbette sorunlar, zor durumlar karşısınıza çıkacak. Belki zaman zaman zor konuşmalar yapmak zorunda kalacaksınız. Ancak bu gibi durumlar dışında pozitif düşünen, sürekli çözümler üretmeye odaklanan, pratik ve enerjik olmaya çalışın. Sürekli öflemek, şikayetlerde bulunmak çevrenizdeki herkesi kötü etkiler.