Blog

Girişimciliğin yaşı yok, çağa ayak uydurmak var

Girişimcilik hakkında yazılan bloglar, düzenlenen etkinlikler, basılan kitaplar hepimizin aklında üniversiteyi terk edip hayata atılan gençlerin canlanmasını sağlıyor. Çünkü çok da eski olmayan zamanlarda gençken atılan adımların fevri ve acemice olduğu düşünülür, dünya daha tecrübeli insanların kontrolünde ilerlerdi. Özellikle 1900’lerin başından itibaren yetişen nesiller bu düşünceyi değiştirmeye başladı. 90’lar ve 2000’lerde ise genç nesil dünyayı değiştiren yetenekleri içinde barındırır hale gelmişti.

Elbette bu değişim belli bir yaşın üzerindeki kişiler için farklı bir tecrübe. Çünkü hepimiz biliyoruz ki yaşımız ilerledikçe bizden sonraki nesillerin hayat tarzı, görüşleri bize farklı gelmeye başlıyor ve zaman zaman buna tepki gösterip tavır alıyoruz. Ancak şunu unutmamalıyız ki 40-50-60 yaşlarındaki insanlar da kendilerinden önceki nesil için asi, tembel ve hatta edepsiz olarak görülüyordu. Geçmişte babamızdan, dedemizden, annemizden, ananemizden böyle şeyler duyduğunuzu anımsayacağınızdan eminiz. Ama zaman içerisinde yeni neslin ortaya çıkardığı düşünceler ilerledi, yayıldı ve bugünün normali haline geldi. Şimdi de yaşananlar bundan farklı değil. Dolayısıyla bu sele dönüşmeye başlayan trendlerin önünde durmaktansa onlara ayak uydurmak, ömür boyu girişimcilik felsefesinin birinci adımı olabilir.

Girişimciliğin yaşı yok derken elbette bir hiçbir zaman fazla büyük ya da fazla küçük olmadığınızı söylemek istiyoruz. Ancak mesele trendleri takip etmek olduğunda seslendiğimiz kitle ekonomik buhranları görmüş, insanın kendini “garantiye alacağı” bir şirkette çalışmanın önemli olduğu dönemleri yaşamış, anne-baba olmuş kişiler oluyor.

Bu noktada değinilmesi gereken en önemli noktalardan biri destek. Yaşı, ekonomik durumu ne olursa olsun kendi girişimini hayata geçirmek isteyen birine destek vermemiz gerekli. İnsanlığın yaşam kalitesini artıran fikirleri devletler, büyük şirketler geliştirmiyor. Birçok fikir insanların evlerinde, farklı düşünme yeteneklerini göstermeleriyle ortaya çıkıyor. Bu sebeple “okumaya niyetin yok, girişimci mi olacaksın başımıza” tarzı yaklaşımları artık geride bırakmak gerekiyor 🙂

Eğer iyi bir fikriniz varsa, bu sizin için de çok geç olmadığını gösteriyor. Sadece kendinizi güncellemek, çağın gereklerine ayak uydurmanız gerekli. İşte size birkaç adımda çağa ayak uydurmanın kısa yolları;

Sosyal medyayı takip edin;

Aslında sosyal medya kullanımında zaten bir yaş sorunu yok. Birçok ev hanımı Facebook’u gençlerden daha fazla kullanıyor. Ama biz bu tarz bir kullanımdan bahsetmiyoruz elbette. Sosyal medyada kendinizi geliştirmeye yönelik hamleler yapmalısınız. İlham verebilecek kişileri takip etmeli, yeni fikirler için trendlere göz atmalı ve elbette proaktif olmalısınız. Yeni işbirlikleri, fikir alışverişleri için insanlarla iletişim kurmaya kendinizi alıştırın.

İnterneti bilgi kaynağı olarak kullanın;

İnternetle büyüyen bir nesil için merak ettiği şeyi anında “googlelamak”, wikipedi’de araştırmak sıradan bir davranış. Ama internete çok da alışkın olmayan kişiler için bilgiye erişmek bazen zahmetli olabiliyor. Çünkü Google bile eğer doğru aramayı nasıl yapacağınızı bilmezseniz size yardımcı olamaz. Dolayısıyla internette istediğiniz her türlü bilgiye ulaşmak konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Google’ı, forumları, arşivleme sitelerini gezip derinlemesine araştırmalar yaparak elde edemeyeceğiniz bir bilgi yok.

Sanal iletişimde kendinizi geliştirin

Elbette yüz yüze bir toplantıdan daha iyisi yoktur. Bu eskiden de böyleydi, gelecekte de böyle olacak. Ama bu hızlı dünyada e-posta, Whatsapp, telefon, görüntülü görüşme gibi iletişim yöntemlerini etkin biçimde kullanmaya alışmalısınız. Öyle ki tanımadığınız kişilerle iletişim başlatabilmeli hatta bazen birini ikna edebilmelisiniz.

Yenilikler konusunda hızlı olun

Arayı kapattığınıza göre artık öne geçmenin zamanı geldi. Yeni trendler, yeni teknolojiler konusunda aktif olun.

Son olarak: Etohum gibi girişim oluşumlarını, etkinliklerini de takip edin. Örneğin 12 Aralık’ta Master In Growth’ta Growth Hacking’in en önemli isimleri İstanbul’da olacak. Kayıt olmak için halen vaktiniz var 🙂