Blog

Girişimcilerin İzlemesi Gereken 5 Motive Edici Film

Özellikle girişimcilerin işlerini en verimli şekilde tamamlıyor olmaları için her gün önemli ölçüde motivasyona ihtiyaçları vardır. Bazen ise işlerin planlandığı gibi gitmesi için fazladan ilhama ihtiyaç duyulur. Bu ilham girişimcinin itici gücünü oluşturur. Filmler sizi yerinizden kaldırıp çalışmanızı sağlayacak bu güç konusunda önemli potansiyel oluşturur. Aşağıdaki filmleri izleyerek çok daha iyi girişimciler haline gelebilirsiniz:

1.       Pirates of Silicon Valley

Kötü oyunculuk ve televizyon için yapılmış olması her ne kadar izlenmesini zor kılsa da bu filmden öğrenilecek çok önemli birkaç ders bulunmaktadır. Steve Jobs ve Bill Gates’in bugün ne kadar pazarlama ustaları olduğu konuşulsa da filmde bu insanların zamanında ne kadar zeki nerdler oldukları ve yeni bir iş kurmanın ne kadar yoğun duygusal bir enerji istediği anlatılmaktadır.

2.       Startup.com

GovWorks.com sitesinin başlatılmasını anlatan bir belgeseldir. İşe başlarken sizde olmayan ama ortağınızda olan finans ve pazarlama yeteneklerinin ne kadar önem taşıdığını gözler önüne seren bir yapıttır.

3.       Tucker: A man and His Dream

Büyük bir işin altında yatan mekanizmaları anlatan Tucker, 1940’larda Tucker Sedan firmasının ilk yılları hakkında ilginç detaylar barındırmaktadır.

4.       The Social Network

Facebook’un kurulmasını anlatan bu film, girişimciliğinizin ilk başlarında düşmemeniz gereken hataları anlatmaktadır: ortaklarınızı kandırmamak, her şeyi tek başınıza kodlamaya çalışmak, sabahlara kadar kod yazarak inovasyon yeteneğinizi öldürmek. Bu film aynı zamanda kurduğunuz bağlantıların ilk yatırımınıza ulaşmada ne kadar önemli olduğunu da göstermektedir.

5.       The Pursuit of Happiness

Gerçek bir hikaye üzerine kurulu bu film ne olursa olsun asla vazgeçmemeniz konusunda size yeterince motivasyon sağlayacaktır.

 

Kaynaklar:

Top 15 Motivational Movies Every Entrepreneur MUST watch

6 Must-Watch Movies About Entrepreneurs