Blog

Girişimcilerin başarılı e-ticaret sitelerinden öğrenebileceği 3 şey

Söz konusu online girişimler olduğunda, alanınız ne olursa olsun başarılı e-ticaret şirketlerinden öğrenebileceğiniz birçok şey var. Zira başarılı bir e-ticaret sitesi tasarım, pazarlama, satış, müşteri ilişkileri, tedarik, stok yönetimi ve teslimat gibi konuların hepsinde başarılı olmak durumunda. Biz de onlardan öğrenebileceklerinizi 3 maddede ele aldık;

1- Sınırlamaları inovasyona dönüştürün

Yasalar, kurallar, düzenlemeler her zaman problem olarak karşınıza çıkacaktır. Özellikle Türkiye’de birçok sektörde girişimciler saçlarını boşuna beyazlatmadı dersek yanlış olmaz. Ancak sorunlar sizi hedefinize yürümekten vazgeçirmemeli. Tam aksine kısıtlamalar size yeni bir iş yapış şekli geliştirme konusunda ilham vermeli. Ortaya güçlü ve başarılı bir şirket çıkmasını sağlayacak şey de bu ilham.

2- Veriyi değerlendirin

Büyük e-ticaret siteleri ellerindeki verici her yönüyle değerlendirir ve bu verileri işi daha verimli kılmak, satışları artırmak, pazarlamasını iyileştirmek için kullanır. Siz de online ortamda elde edebileceğiniz her tür veriyi toplayın ve bunları değerlendirmenin yollarını bulmayı hedefleyin. Günümüzde kullanıcı alışkanlıklarına dair verilerin ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Unutmayın; ölçmezseniz, geliştiremezsiniz.

3- Geri dönüşleri toplayın

Eğer çok fazla müşteriniz varsa, çok fazla geri bildirim alma imkanınız var demektir. Büyük e-ticaret şirketleri bunu da iyi yaparlar. Düzenli olarak müşterilerine sorular sorar, yanıtlar toplar ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olurlar.

Siz de mümkün oldukça geri bildirim almaya, müşterilerinizi anlamaya ve her şeyi doğru yaptığınıza emin olmak zorundasınız. Bir ürün konusunda kullanıcılardan ne kadar fazla geri bildirim alır ve bunu ne kadar iyi yorumlarsanız o kadar başarılı olursunuz.

Online alanda hangi işi yaparsanız yapan, mutlaka piyasadaki büyük e-ticaret şirketlerini detaylı şekilde inceleyin. Onların problemleri çözme biçimleri, size ihtiyaç duyduğunuz ilhamı sunabilir.,

Kaynak