Blog

Girişimcilere şirketlerini büyütmeleri için yardım edecek 6 yol

Yetenekli insanları şirketinizde tutmak için büyük bütçelere sahip olmanız gerekmez. İhtiyacınız olan şey çalışanlarınızı takdir etmek için daha çok vakit harcamak. Glassdoor tarafından yapılan güncel bir ankete göre 2044 çalışanın 53%’ü eğer patronları tarafından daha çok takdir edilmiş hissetselerdi şirketlerinde daha uzun çalışacaklarını belirtmiş. Ek olarak, çalışanların 81%’i daha çok takdir edilmiş hissetselerdi daha çok çalışacaklarını belirtiyor.

Çalışanlarınız düzenli olarak takdir edildiklerinde; değerli olduklarını, bir amaca sahip olduklarını hissediyor ve kendilerine güvenleri artıyor. Bunun ötesinde, Psychology Today’e göre, minnettarlık duygusu iyi hissetmemizi sağlayan dopamin hormonunu düzenleyen hipotalamusu etkiliyor. Dopamin daha iyi uyumamıza yardım ediyor, stresi azaltıyor, metabolizmayı ve zindeliği arttırıyor.

Bu da demek oluyor ki lider olarak gösterdiğiniz minnettarlık duygusu çalışanlarınızın sağlığını, zindeliğini ve motivasyonlarını etkiliyor. İşiniz çalışanlarınız üzerine kurulduğundan ne kadar sağlıklı ve motivasyonu yüksek çalışanlara sahip olursanız şirketiniz mükemmelliğe doğru o kadar ilerleyecektir.

Bugün şirketinizde minnettarlık duygusunu gösterme kültürünü başlatmak için zaman ayırın, bu kültürün size ve etrafınızdakilere ne kadar hızlı bir şekilde pozitif etki yaptığını göreceksiniz. İşte başlamak için 6 yol:

1.     İçtenlikle ‘lütfen’ ve ‘teşekkürler’ deyin

Şirketin lideri olarak temel tutumlarınız abartılı olamaz – sizin takındığınız tavrı herkes takip edecektir. Fakat, her küçük iş için minnettarlığınızı ifade etmek bir süre sonra samimi görünmeyecektir. Sonuç olarak, dengeyi bulun; teşekkür etmek için özel şeyler bulmak bu işin püf noktasıdır, aynı zamanda sizin oldukça dikkatli olduğunuzu ve duygularınızla hareket etmediğinizi gösterir. Takım elemanınızın gösterdiği kişisel eforu  takdir edin ve eforun hem şirkete hem de size ne kadar yararlı olduğunu bildirin.

2.     Takım Mantalitesi Oluşturun

Atalarımız aile genlerimizin devamı için akrabalarımıza yardım etmenin yararlı olduğunu gördüler ve bu nedenle minnettarlık kökenlerimizden geliyor olabilir.İş arkadaşlarımızla aynı genlere sahip olmayabiliriz fakat başarılı bir iş yürütme ve onun büyümesini sağlama amaçlarını paylaşıyoruz. Takım için ortak başarı ve minnettarlığı teşvik etmek çalışanlarınızın birbirine daha çok güvenebileceği ve bir takım olarak daha düzgün bir şekilde çalışabilecekleri bir ortam yaratır. Bu ortam aynı zamanda etik kuralları besler ve iş yerinin başarısını arttırır.

3.     Takdir ederken cömert olun

Tabii ki çalışanlarınız iyi iş çıkardıklarını sıklıkla duymak isterler. Fakat duymaktan daha fazla, çalışanlarınız onlara gösterdiğiniz minnettarlığı aksiyonlarla desteklendiğinde daha iyi cevap verirler: maaşlarını arttırın veya bonus verin, gelmedikleri günler için ücret ödeyin, favori restourantta kullanabilecekleri hediye kartları verin, takımı yakınlaştıracak yemekler ve tatiller düzenleyin, ödüller verin veya uzun projelerden sonra spaya gidin.

Bunlar birini tanımak için mükemmel yollar, fakat birini tanımanın en iyi yolunun ona kariyerini geliştirmek için yardım etmek olduğunu unutmayın. Onlara maaş artışlarıyla örtüşecek yeni sorumluluklar verebilir  veya şirketi etkileyecek kararlarda  onları da söz sahibi yapabilir misiniz? Spaya gidilen bir günün etkisi belki uzun sürebilir fakat kendileri bile inanmazken çalışanlarınıza inanmak her şeyi değiştirebilir.

4.     Mütevazı Olun

Eğer çok az bile liderlik özelliği taşıyorsanız, sizin başarınızın sizden önce gelen ve size günlük olarak yardım eden sayısız çalışanınıza bağlı olduğunu bilirsiniz, tanınılırlığı artan siz olsanız bile. Bütün krediyi kendinize vermeniz şirketiniz için varını yoğunu ortaya koyan çalışanlarınız için inanılmaz bir şekilde üzücü olabilir. Mütevazi olun ve sizi bir lider olarak yükseklere taşıyan, göz alıcı işlerden daha azını yapan insanlara da teşekkür edin.

5.     Minnettarlığı şirket kültürünün bir parçası yapın

Minnettarlığı gösterme kültürü, geminin kaptanı olduğunuzdan dolayı sizinle başlamak zorundadır. Sizden gelen minnettarlık bir kere bu davranışı güvenli ve normal hale getirdiğinizde şirketin bütün birimlerindeki iş ahlakını arttıracaktır. Minnettarlık kültürü teşekkür etmek için zaman ayırmakla oluşturulur. Çalışanlarınıza şirketinizin bülteninde teşekkür edin. Çalışan ve değerlendirme toplantılarında teşekkür etmek ve çalışanlarınızın birbirine teşekkür etmesi için zaman ayırın. Takım elemanlarınızı tanımak için hoşgeldin ve güle güle partileri verin. Bir kere minnettarlığı göstermek için uygun ortamlar oluşturduğunuzda bu kültür şirketinizin içinde büyüyecektir.

6.     Çalışanlarınıza güvendiğinizi gösterin

Minnettarlığınızı göstermenin en güzel yollarından biri çalışanlarınıza güvenmektedir. Bonuslar veya hediyeler takdir edilir fakat bunları gerçekten çalışanlarınıza verdiğinizde. Çalışanlarınız şüpheli bir telefon görüşmesi yaptıklarında onları sorgulamayın eğer ihtiyacınız varsa daha sonra bu konuşmayı kontrol edin. Eğer yüksek performansları var ise evden çalıştıklarında onlara güvenin, ihtiyaçları varsa hastalık izni alabilsinler veya uzun öğle arasını uzatabilsinler – ihtiyaçları doğrultusunda kişisel hayatlarını sağlıklı bir şekilde yürütmelerine izin verin. İş önce gelir fakat ipleri sıkı tutmak sadece çalışanlarınızın boğulmasına yol açacaktır. Gevşeyin ve sonsuz minnettarlığınızı onları biraz serbest bırakarak gösterin.

Kaynak