Blog

Girişimcilere basın ilişkileri yönetimine dair tavsiyeler

Günümüzde sosyal medya sayesinde ‘viral’ etki yakalayarak projenizi düşük bütçelerle tanıtmanız mümkün. Elbette bunu yapmanın da belirli incelikleri var ve gerçekten insanların kendiliğinden paylaşacağı bir içerik yaratmak öyle kolay bir iş değil. Dolayısıyla şekil değiştirmekte olsa da basın halen çok iyi bir tanıtım mecrası. Üstelik doğru hamleleri yaptığınızda bunu da düşük bütçelerle (ya da tümüyle ücretsiz) yapabilmek mümkün. Bu yazımızın konusu da bu doğru hamlelere dair olacak.

Nasıl ki pazarlama alanında e-posta vb. yöntemlerin modasının geçip geçmediği tartışılıyorsa basın ilişkilerinde de eski yöntemlerin geçerliliği sorgulanıyor. Bir taraf basın bilgilendirmeleri ve bültenlerin basına ulaşması gereken yegâne içerik olduğunu savunurken bir taraf da haber değerinin kaynakta yaratılması gerektiğini düşünüyor. Elbette bir girişimin bu tartışmada bir taraf olmasına riskli bir strateji. Ancak her zaman işe yarayacak (ya da hiçbir zaman yaramayacak) bazı kurallar var ve bunları esasen insan ilişkilerinin ve basının temel amacına dokunmayı hedefliyor.

Basın ile insani bir iletişim – samimi bir dostluk kurmak, gerçekten haber değeri taşıyan konularla onların kapısını çalmak ve basın yansımalarında nicelik değil nitelik peşinde koşmak bunların başında geliyor.

TechCrunch’ın baş editörü olan Mike Butcher’ın teknoloji basını ve girişimciler arasındaki iletişim üzerine önemli çıkarımları var. Bu yıl Startup Turkey’de sahne alan Mike Butcher’ın 53 adımdaki sunumu basının bu konuya bakış açısını çok iyi anlatıyor. Bu sunumdakiler Butcher’ın kendi kişisel düşünceleri olsa da teknoloji basınındaki tecrübesini hesaba katınca ona kulak vermeniz doğru olacaktır;