Blog

Girişimciler Zamanda Geriye Gitselerdi Kendilerine Öğretecekleri 9 Ders

2012 Harvard Business School tarafından yapılan bir araştırmaya göre risk sermayesi tabanlı startupların 4 te 3 ü başarısız oluyor. En şanslısı ve yeteneklisi – Mark Zuckerberg – bile bu süreci yara almadan atlamamış.

Bütün girişimciler kötü yönetim kararları verecek veya yanlış kişileri işe alacak ve kontrolleri dışında ortaya çıkan güçlüklerle yüzleşecek. En iyileri başarısızlığı yaşar, bundan ders alır ve daha iyi biz vizyonla yoluna devam eder.

Bazı deneyimli girişimciler Quara’da kendi deneyimlerinden neler öğrendiklerini tartıştılar: “Eğer zamanda geri gidip kendinize işinizi 10 kat kadar daha güçlü yapacak bir öğüt verseydiniz bu ne olurdu?” İşte öne çıkan cevaplar:

İnsanları başarılı olduğunuza inandırmak sizi başarılı yapmaz

Şirketin erken dönemlerinde, kurucular hiç bir finansal bilgiyi dışarıyla paylaşmak zorunda değillerdir, bu da tüketicileri heyecanlandırmak için markanın arkasındaki miti oluşturma şansı verir. Trip Advisor’da ürün müdürü ve iki kere kurucu CEO luk yapmış Josh Bob’ın da dediği gibi satıştan ziyade iyi haber peşinde koşturmadığınız sürece müşterilerinizin iletişim kurabileceği bir hikayeye sahip olmak önemlidir.

“Makaleler için röportaj yapmanız, konferanslarda konuşmanız sizi başarılı bir girişimci yapmaz” demiştir.

Hızlı büyümek en önemlisidir

Bob “Büyüme en azından ilk dönemlerde sizin güzel bir şirket inşa ettiğinizi gösterir “demiştir. “Genç Bob’a ürün özellikleri ve işin zevk aldığım diğer kısımlarına odaklanmaktansa para getiren müşterilere odaklanmasını söylerdim” şeklinde cevap vermiştir.

Kendi kendinize yetmelisiniz

Bob işini kurduktan 7 yıl sonra hiç bir şeyin, tavsiyenin bile bedava olmadığını anlamıştır. Bu nedenle size verilen tavsiyenin arkasındaki motivasyonu anlamalısınız, bu kişi tavsiye veren biri mi yatırımcı mı? Her ikisi de bir işi büyütmek için önemlidir fakat Bob genç haline yeteneklerine ve içgüdülerine daha çok güvenmesi gerektiğini söylemek isterdi.

Bu kasım ayında Under Armour un CEO su Kevin Plank in CNBC and Inc Magazine Iconic Konferansı’nda verdiği tavsiye ile alakalı: Başarı yüksek değerden fon toplamakla ve kontrolü kaybetme riskini göze almamakla eş değerdir. “ Dünyadaki en ucuz sermaye büyük ihtimalle sizin stoğunuzda veya satmaya çalıştığınız üründe çünkü kural 1: yönetim kurulu yok ve işinizle ne yapmaya çalıştığınız hakkında sürekli fikir beyan etmiyor”.

Başarı kimi işe aldığınıza bağlıdır

Bob, Google ın İnsan Kaynakları genel müdürü Laszlo Bock ın da benimsediği şu cümleleri yazmıştır: “İlk girişimcilik deneyiminizde, işe alımlarda riske girme alışkanlığına başlamak kolaydır fakat katı işe alım kurallarına sahip olmak ve bundan ödün vermemek önemlidir”.

Bob a göre en önemli kriter güvenilir olmaktır. Takımınızla sevdiğiniz insanlardan büyük ihtimalle daha fazla vakit harcayacaksınız ve en az sizin kadar efor gösterdiklerinden emin olmalısınız.

Eğer bir ortak seçiyorsanız, buna bir evlilik gözüyle bakın

PayPal in eş kurucusu ve yatırımcı Peter Thiel Zero to One isimli kitabında iş ortaklığının bir nevi nişanlılık gibi görülmesi gerektiğini yazmıştır. Bu da 3 kez girişimcilik deneyimi bulunan Gregory Logan ın daha gençken bilmek istediği şeylerden birisi.

Birisiyle ortak olmak düşüncesi hiç bir zaman “Bu kişi bana yardım edebilecek özelliklere sahip” cümlesiyle sınırlı olmamalıdır. İş ortakları birbirini tamamlayıcı yeteneklere sahip olmalı fakat aynı zamanda kimyaları da uyuşmalıdır.

Evlilikte olduğu gibi, ortağınızla tartıştığınız ve ortamın ısındığı zamanlar olacaktır. “İyi partnerler kavgalara rağmen çalışmaya devam ederler ama kötü ortaklar startup ı yavaşlatır ve bu da şirketin ölümüne sebep olur.” Şeklinde yazmıştır Logan.

Her şeyi kontrol edemeyeceğinizi bilin

Bir kurucu olarak, şirketinizin ruhunu oluşturmak ve onu beslemek sizin göreviniz ve ilk günlerde şirketin varlığından tamamen siz sorumlu olabilirsiniz. Fakat işiniz büyüdükçe, geri çekilmeyi öğrenmek durumundasınızdır demiştir The New Savy nin kurucusu Anna Tan.

Tan a göre kendinizi bir dakikada herşeye yeniden kaptırmak çok kolaydır fakat bu tutumunuz herkesin geride kalmasına yol açar. Kendinizi bir vizyon belirleyici olarak düşünün şeklinde yazmıştır.

Çiğneyebileceğinizden daha fazlasını ısırmayın

Bir çok girişimci akıllarında büyük düşüncelerle işe başlarlar – ürünleri ve hizmetleri endüstriyi değiştirecektir, bunun için hazırlardır, planlar çizilmiştir, herşey tamamdır ve artık dünyayı yönetmeye hazırız” diyor Tan. “Heyecanlı olmak kötü değildir fakat bir çok girişimci aynı anda bir çok işi yapma düşüncesine takıntılı hale gelmişledir, bu düşünce de onları hiç bir şeyi başarılı bir biçimde tamamlayamayacakları bir noktaya doğru sürükler.

Küçük adımlarla başlayın ve yavaş yavaş büyüyün diyor Tan.

Bütün başarılı girişimcileri pazarlamacıdır

Tan bütün startup kurucularının sürekli olarak müşteri elde etme konusu hakkında düşünmeleri gerektiğini yazmıştır.

“Pazarlama girişimcinin her zaman bir numaralı önceliği olmalıdır ve öyledir de – kimse onun hakkında bir fikre sahip değilse mükemmel bir platform veya en iyi ürünlere sahip olmanızın hiç bir değer yoktur.” “ Günün sonunda, bütün işlerin amacı para kazanmaktır, bu da satış yapılmadan imkansızdır dolayısıyla insanların son düşündüğü şeyin pazarlama olması beni çok şaşırtıyor” demiştir.

Paraya ihtiyacınız olmasaydı neler yapardınız? Tam olarak onu yapın

Entrepreneur ve yazar Ed Tyson bütün girişimcilerin bir şey inşa etmek ve bir başkası için çalışmama duygusuyla hareket ettiklerini yazmışlardır. Ed Tyson ilk girişiminde başarısız olmuş. Finansal olarak başarıya ulaşmış fakat iş artık ona zevkli gelmemeye başlamış Geri çekilmiş ve kariyer tatmininin sadece paraya bağlı olmadığını fark etmiş. Bir 3D basım şirketi olan rigid.ink in kurucu üyesi olmaya karar vermiş çünkü işin potansiyeli onu heyecanlandırmış.

“Gerçekten istediğiniz bir amaca doğru ilerlerken, her şey sizin için güzel gidecek ve insanlar bu amaca ulaşmanız için size yardım edeceklerdir” şeklinde yazmıştır Tyson. Aynı zamanda yazar Simon Sinek’in nedene odaklanın şeklindeki tavsiyesini çok sevdiğini söylemiştir.

Bu şekilde her şey sizin yapmanız gerekenler hakkında düşünmemek için kullandığınız ilginizi dağıtan şeyler yerine, tek gerçek hedefinizle uyumlu hale gelmeye başlayacak.

 

Kaynak: http://www.businessinsider.com/entrepreneurs-share-startup-lessons-they-wish-they-knew-2015-11