Blog

Girişimciler için uzmanlardan tavsiyeler

Girişimcilik dünyasına girmeye hazırsanız aklınızda tutmanız gereken bazı ipuçları bulunuyor. Bu yazımızda sizlere girişimcilik uzmanlarının deneyimlerinden yola çıkarak “yeni girişimcilere” bir klavuz derledik. Yeni bir işe girişecek kişilerin mutlaka dikkat etmeleri ve sorgulamaları gereken noktalar.

Başkalarının hatalarından ders alın:

Başarılı olma yolunda küçük kar payı olan işleri takip etmek yerine, başarısızlıkla sonuçlanan işler üstüne çalışın. Hustle Branding firmasının kurucularından olan MJ Gottlieb’e göre bu şekilde çalışma yapmak başarılı olma şansınızı arttıracaktır. Çünkü birçok şirket hüsranla sonuçlanan yolda benzer hatalar yapmıştır. Ona göre başarının sırrı aynı hatayı kendin de yapmadan önce başkalarının yaptığı hatalardan ders çıkarma tevazusunu göstermektir.

İstediğinizin bu olduğundan emin olun:

Girişimcilik çok fazla çalışma gerektirdiği için doğru ve istediğiniz iş olduğundan emin olun. Bu sözler Anti-Aging Games LLC ceosu Elizabeth Amini’ye atitir. Çünkü girişimde bulunmak bulunmak uzun vadeli ve süreklililk isteyen bir iştir. İşinizi hayata geçirmek için sabırlı olmanız gerekir.

Unutmayın, büyük girişimcilerin çoğu onları motive edecek ve başarıya götürecek işleri bulmadan önce birçok defa başarısız olmuşlardır.

Problemleri çözün:

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Haas İşletme Okulu’nda girişimcilik ve yenilik üzerine öğretim görevlisi olan Ajay Bam’a göre girişimciler herzaman için bir problemin çözümünü aramaktansa çözülebilecek problemlerin peşinde olmalıdırlar.

Başka bir deyişle çözüm arayan bir problemle işe başlanmamalıdır.

Hırslı olun:

Pace Üniversitesinde yönetim ve girişimcilik alanında klinik çalışmalar yapan Profesör Bruce Bachenheimer’a göre başarılı girişimcileri motive eden unsur, başarılı olmaya duyulan ihtiyaç ve anlamlı bir fark yaratmak için istektir. Başarılı girişimcilerin en önemli ortak özellikleri, tutku ve sabırdır, ama bu özellikler kibir ve inatla karıştırılmamalıdır.

Daha önce işi yapmış olan kişilerden tavsiye alın:

Anti-Aging Games LLC ceosu Elizabeth Amini, yeni girişimcilerin, başarılı olan iş sahiplerinden kendilerine rehber bulmalarının en az kitap okumak kadar faydalı olduğunu belirtiliyor. Amini, “bunun için işinde hayran duyduğunuz insanlarla temasa geçerek tanışın. İşinizin başarıya gitmesinde çok önemli faydalarını göreceksiniz” diyor.