Blog

Girişimciler için etkili sosyal medya kullanımı

Bu yazı Evrim Karahan tarafından yazılmıştır

Sosyal medya, son dönemlerde, gerek kurumsal şirketlerin gerekse girişim şirketlerinin en önemli pazarlama ve iletişim kanalı haline gelmiştir. Pek çok girişim şirketi; müşterilerine, yatırımcılara ve potansiyel iş ortaklarına ulaşmak için sosyal medyayı kullanır, bu kanal üzerinden geliştirdikleri ürünleri, sundukları hizmetleri son kullanıcılar ile paylaşır.

2013’ün ilk çeyreğinde Facebook, 228 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Cep telefonundan Facebook uygulamasını kullanan 189 milyon kullanıcı bulunmaktadır. Twitter Haziran 2012-Mart 2013 arasında %44 büyümüştür. Youtube’ da her ay 6 milyar saatlik video izlenmektedir.  Rakamlardan da anlaşılacağı gibi sosyal medyanın gücü yadsınamayacak kadar büyüktür.

Sosyal medya doğru kullanıldığında en etkili ve en az maliyetli pazarlama aracıdır. “Girişim Şirketlerinde Pazarlama Nasıl Olmalıdır? ” adlı yazımızda da belirttiğimiz gibi, girişim şirketlerinin kuruluş aşamasında pazarlama faaliyetlerine, kurumsal firmalar kadar büyük bir bütçe ayırabilmesine imkân yoktur. Bu yüzden sosyal medyayı doğru ve etkili bir biçimde kullanmak girişim şirketlerinin büyümesine ve başarılı olmasında oldukça önemlidir.

Sosyal Medyayı Etkin Kullanmanın Yolları

Tanıtım Sayfası

Sosyal medyada başarılı olmak için atılacak ilk adım, geliştirdiğiniz ürün ya da hizmet için bir tanıtım sayfası hazırlamaktır. Bir web sayfası ile girişiminizin hedef kitlenizin hangi problemini çözdüğünüzü açık bir dille anlatmalısınız. Potansiyel müşterilerinizi web sayfanıza çekerek, ürününüz hakkında daha fazla bilgi alabilmeleri için e-posta adreslerini isteyebilirsiniz. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin e-posta bilgilerinden oluşan bir veri tabanı oluşturmak, pazarlama aktivitelerinde kullanabileceğiniz etkili bir kaynak olacaktır.

Eğer web sayfası geliştirmek ve tasarımını yapmak konusunda kendinizi yeterli hissetmiyorsanız, Kick Off Labs, Launch Rock ya da Prefinery gibi ürününüze göre özelleştirebileceğiniz hazır web platformlarını kullanabilirsiniz.

Kodlama ve tasarım ile aranız iyi ise ücretsiz WordPress uygulaması ile kendi web sayfanızı geliştirebilirsiniz. Birçok girişim şirketi içerik yönetimi için bu platformu tercih etmektedir. WordPress’in premium ya da ücretsiz temalarını kullanarak, web sayfanız için hazır bir tasarımı da tercih edebilirsiniz.

Sosyal Network

Girdiğiniz pazarda, sosyal medyayı aktif kullanan kişilerle iletişime geçin. Potansiyel müşterilerinizden ve sektör uzmanlarından sosyal medyayı takip edenlerle bağlantı kurun. Ürününüz hakkında, girdiğiniz pazar hakkında açık uçlu sorular sorun ve geri bildirim almaya çalışın. Sosyal medya üzerinden fikir alışverişi yapmak hem ürününüzü daha başarılı hale getirebilmeniz için eksikleri ve beklentileri görmenizi sağlayacak, hem de girişiminizin bilinirliğini arttıracaktır.

Blog Yazarları Önemlidir

Bir girişimci için blog yazarlarını göz ardı etmek mümkün değildir.  Girişiminiz özellikle belli bir kitleyi hedef alıyorsa, bu tip bir pazarda blog yazarlarının ne kadar etkin olduğunu unutmamalısınız.

Blog yazarlarının yaklaşık %70’i markalar hakkında yazmaktadır.  Bu grubun %35’i ise bloglarında aktif olarak markalara ve ürün yorumlarına yer vermektedir. Potansiyel müşterilerinizin aktif olarak takip ettiği blogların yazarlarını sosyal medya üzerinden takip edin ve onlarla iletişime geçin. Girdiğiniz pazarda takip edilen ve güvenilen bir blog yazarının ürünleriniz ve girişiminiz hakkında yazması, marka bilinirliğinizi arttırır ve potansiyel müşterilerinizin size güven duymasını sağlar. Yurt dışında Tech Crunch, Türkiye’de ise Webrazzi girişimler konusunda blog yazan, geniş kitleler tarafından takip edilen platformlara örnek verilebilir.

Ağınızı Genişletin

Ürününüzü piyasaya sürmeden önce gerek sosyal medyada gerek günlük yaşantınızda olabildiğince çevrenizi genişletin. Vaktinizi güçlü ve geniş bir fan kitlesi oluşturmaya harcarsanız, web sayfanıza gelen trafiği periyodik olarak arttırabilirsiniz. Çevreniz ne kadar geniş olursa; sizi bilen, girişiminizin gelişimini takip eden, ürünlerinizle ilgilenen kişi sayısı o kadar artacaktır.

İçerik Oluşturmak

Kaliteli içerik oluşturmak en güçlü pazarlama ve marka geliştirme araçlarından biridir. Düzenli olarak kaliteli, ilgi çekici yazılar yazmak sosyal medyada sizi konuşan kişi sayısının artmasına ve geniş kitlelere ulaşmanıza olanak sağlar. Ayrıca kaliteli içerik, arama motorlarında sayfanızın üst sıralara çıkmasında büyük rol oynar. İçerik yalnızca yazı değil resim, grafik ya da video da olabilir. Girişiminizi piyasaya sürdüğünüzde olabildiğince geniş kitlenin haberdar olmasını ve girişiminizle ilgilenmesini istiyorsanız; ürününüzle, girdiğiniz pazarla ilgili takip edilesi içerikler oluşturmaya zaman harcayın.

Geri Bildirimlerin Takibi

Sosyal medyada gerçekleştirdiğiniz pazarlama faaliyetlerinin sonuçlarını takip etmelisiniz. Girişiminiz için hangi aktivitenin başarılı, hangisinin başarısız olduğunu görmek, doğru pazarlama tekniklerine yatırım yapmanıza yardımcı olur. Çalışmalarınızı takip etmek için ilk olarak Google Analytics hesabınızı yapılandırabilirsiniz. Paylaştığınız hangi içerik sitenize daha çok trafik sağlamış, hangi aktivite ile anlık kullanıcı sayınız yükselmiş hepsini Analytics hesabınızdan takip etmeniz mümkün. Ayrıca Hubspot gibi ücretli pazarlama araçları ile de sosyal medyada ürünleriniz ve sayfanız hakkında kim ne yorum yapmış, en çok ne dikkat çekmiş takip edebilirsiniz.

 

Kaynaklar:

http://www.etohum.com/girisim-sirketlerinde-pazarlama-nasil-olmalidir

http://www.jeffbullas.com/

http://inc42.com/magazine/

http://technori.com/