Blog

Girişimci adaylarından saklanan 10 Gerçek

Bu makale Infomag Yayıncılık BT Müdürü & Teknoloji Editörü Ahmet Usta tarafından kaleme alınmıştır.

1.       Fikriniz ne kadar mükemmel olursa olsun, teknolojiniz ne kadar iyi olursa olsun siz onu satamadıkça beş para etmez. Ortada fikir veya teknoloji yokken iyi bir pazarlamacı iseniz var olmayan bir girişimi bile satabilirsiniz.

2.       Para ateşe atılan odun gibi hızlı yanar biter ve kül olur. Ateşin üstündeki kazanda kaynamakta olan suyun içinde kendiniz olduğunu hiç unutmayın.

3.       Para ile yapılabilecek hiçbir iş için, bu işi yine para ile yapan birini, kendinize yakın gördüğünüz veya fikrin olgunlaşma aşamasında beyin fırtınası yaptığınız için işinize ortak etmeyin.

4.       Yaptığı iş karşılığında para alan bir kişiye, girişimden ayrılırken, “hissemi size satayım” derse, asla para ödemeyin.

5.       Yapılacak işler listesindeki teslim tarihlerine işini üç kez yetiştiremeyen kişi ve kurumlar ile anında ve derhal ilişkinizi kesin.

6.       Girişiminizi eften püften sebepler ile geciktirenlere asla acımayın. Mutlaka size verdikleri zararı hesaplayın ve uygun şekilde faturalandırın.

7.       Günün birinde girişiminizden mi yoksa dostlarınızdan mı vazgeçmeniz gerektiğine karar vermeniz gerekebilir. Böyle bir durumda her iki tarafı da bir birine can simidi yapmayın. Unutmayın ki günün sonunda hep birlikte boğulursunuz.

8.       Programcıların büyük kısmı işi batıran kısımdır. Yine de onlara ihtiyacımız olduğu gerçeğini asla unutmayın ve hazırlıklı olun.

9.            Zaman zaman küfretmeniz gerekirse bir yastık kullanarak avazınız çıktığı kadarıyla bu ihtiyacınızı giderin. Ekipte sopalamak istediğiniz birisi olursa yine yastıklar ile sinirinizi geçiştirin. İnsanlara karşı kontrolünüzü asla kaybetmeyin ki kan çıkmasın.

10.   ‘Girişimciliğin 10 temel kuralı’ veya ‘Girişimciliğin 5 vazgeçilmez püf noktası’ gibi saçmalıklara inanmayın. Hiç biri hiç bir boka yaramaz. Yaşar ve görürsünüz. Bu yüzden bu listeyi okumakla geçirdiğiniz süre aslında kendiniz kandırdığınız bir zaman kaybından ibarettir. Kıçınızı kaldırın ve artık işe başlayın!