Blog

Girişim Şirketi CEO’ları İçin Tatil Planı

Küçük bir şirketin ya da bir girişimin CEO’su iken tatil planı yapmak  neredeyse imkânsızmış gibi gelir. Yapılması gereken bir dünya iş, kazanılması gereken müşteriler, dengelenmesi gereken bir nakit akışı varken işinizden nasıl olur da uzaklaşıp tatile çıkabilirsiniz? Diyelim ki tatile gittiniz, sürekli işiniz hakkında telefon görüşmeleri yaparak ya da çözülmesi gereken problemlere kafa yorarak nasıl dinleneceksiniz?

Tatil için doğru ölçü nedir?

Her iş kolu için çıkılabilecek tatilin uzunluğu değişiklik gösterebilir. Tatil planınız için en doğru yaklaşımı işinizin ve çalışanlarınızın durumu belirleyecektir. Dürüstçe kendinize sorun “Siz olmadan şirket fonksiyonları ne kadar süre ile beklenen düzeyde devam edebilir?” Belki de en önemlisi, herhangi bir tedirginlik hissetmeden ne kadar süre işten uzaklaşabilirsiniz? Bu soruları yanıtladığınızda tatilinizin süresini de belirlemiş olacaksınız. Örneğin şirketten hafta içi yalnız bir gün ayrılabileceğinizi düşünüyorsanız, Cuma ya da Pazartesi günü kendinize izin verip 3 günlük bir tatile çıkmak sizin için en iyi senaryodur.

Günü belli parçalara ayırın

Tatile çıktığınızda arada sırada da olsa maillerinizi kontrol etmek, rutin görüşmelerinizi yapmak gibi işle ilgili detaylara vakit ayırmanız gerekecektir. Aynı şekilde tatil süresince ailenizle ya da arkadaşlarınızla ilgilenmek ya da eğlenmek, rahatlamak gibi hem kendinize hem çevrenizdekilere karşı bir sorumluluğunuz olacaktır. Bu durumun üstesinden gelmek için günü belli parçalara bölün. Diyelim ki 3 saat işle ilgilenmeniz gerekiyor. Bu 3 saatin günün hangi diliminde olacağına karar verin ve yalnızca o süre zarfında işle ilgilenin. Vaktinizin geri kalanında da tatilinizin tadını çıkarın.

Teknoloji varsa paniğe gerek yok

Tatil için dünyanın neresine giderseniz gidin işinizle ilgili her ayrıntıya teknoloji sayesinde ulaşmak mümkün. Dropbox benzeri uygulamalar ile şirketinizle ilgili her dokümana ulaşabilir, Sqwiggle ya da Skype yoluyla takımınızla video konferans yapabilir ya da Github gibi bir uygulama ile uzakta da olsanız iş arkadaşlarınızla beraber kod yazabilirsiniz.

İletişim ve yönetim beklentileri

Takımınızla açık ve net bir iletişim kurmak önemlidir. Siz tatildeyken ekibinize sizinle nasıl iletişim kuracağını, size nasıl danışacaklarını açıkça anlatmalısınız. Diyelim ki her sabah 9-12 arasını tatildeki çalışma süreniz olarak belirlediniz. Bu durumda o zaman dilimi içerisinde çalışanlarınız size rahatlıkla ulaşabileceğini bilmelidir. Aksi tatilde sizi aramaktan çekinebilirler ya da gün ortasında siz güneşin ve denizin tadını çıkarmaya çalışırken bir yandan da işle ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden tatil ile ilgili planınızı gitmeden önce dokümante edip tüm çalışanlarınızla paylaşın.

Rahatlayın

Sonuncu ve en önemlisi rahat olmaktır. Tatile çıkmanın doğru ya da yanlış bir yönü yok, tek yapmanız gereken tatilinizi planlamak ve tatil süresince eğlenip, rahatlamak…

 

 

Kaynak:

http://under30ceo.com/vacation-like-startup-ceo/