Blog

Girişim Sermayesi Nasıl Oluşturulur?

Bu makale Alda Leu Dennis tarafından yazılmıştır. Utku Yıldız tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. 


Girişim Sermayesi toplamak, girişimciyle sermayeyi bir araya getiren iki yönlü bir iş. Fakat burada sermaye nereden geliyor?

Girişim endüstrisinin “öndeki” veya girişimciyle yüz yüze olan tarafı son 10 yılda gizemini çözerken, işin arka ucu veya girişim şirketlerinin nasıl ortaya çıktığı ve sınırlı ortaklardan (“LP’ler”) fon sağlama şekli belirsizliğini koruyor .

Founders Fund’ın üçüncü fonundan başlayarak on iki yıldan fazla bir süredir girişim fonu topluyorum. O zamandan beri irili ufaklı LP’lerle çalıştım ve Initialized’ın son dört fonunun toplanmasında aktif bir rol üstlendim. Sık sık yeni risk fonlarını nasıl toplayacağıma ve geçen hafta Initialized’ın beşinci çekirdek fonunu kapatmasının hemen ardından gelen sorular alıyorum (bir kişinin hedeflediği tüm başlık özniteliklerine sahipti – “bir kapanış!” “aşırı talep!” “en iyi LP’ler!”) Bazı en iyi uygulamaları ve ipuçlarını paylaşıyorum.

Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

İlk seferinde fon yönetecek kişiler ve firmalar için, başlamak için en kolay yol, kenara biraz sermaye koyup, çek yazmaya başlamak. Miktarı 50,000 dolar civarında olsa bile bunu hukuki yapıya uygun  sermaye havuzunda barındırmanızı tavsiye ederim. Melek yatırımcı olup, 50,000 dolarlık çekler yazabilirsiniz. Bu şekilde  bir sorumluluk kalkanı ( liability shield) oluşturmaya ve firmanız için bir marka oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Neleri Kanıtlamanız Gerekiyor?

Büyümeye olan inancınızın yüksek olduğunu varsayarsak yapmanız gerekenler:

1. Kurumsal yatırımcılarla ilişki kurmak
2. Geçmişteki ekonomik performansınızı kanıtlamak
3. Girişim kurucuları ve diğer VC’ler gözünde itibar kazanmanız gerekir.

Aşağıda Sınırlı Ortaklar (LP) ilişkileri hakkında daha çok şey var. Ancak genel olarak, onlarla mümkün olan en kısa sürede ve düzenli olarak görüşmeye başlamak en iyisidir.

Geçmiş performansınıza gelince, portföyünüzde birkaç başarılı, tanınmış şirkete sahip olmayı ve aşırı güç (5X + ve çıkışlar) veya büyük bir vaat (Üst düzey yatırım firmaların hali hazırda devam eden turların özel anlaşmalara girme) gösteren bir sicili elde etmeyi hedefleyin. 

Firmanızın saygınlığı  ilgili olarak ise dikkat etmeniz gereken; Üniversite fonları, vakıflar veya kamu emeklilik fonlarını içerebilen kurumsal sınırlı ortaklar (LP) bazen 30-50 arasında durum tespit görüşmesi (due diligence) yaparlar ve siz bu görüşmeler sonucunda ‘’Benim hissedar tablomdaki (cap-table) 1 veya 2 numaralı yatırımcıdır’’ veya ‘’Biz her zaman tanıtımlarını alırız.’’ gibi güçlü yorumlar gelmesini istersiniz. 

Farklı Sınırlı Ortak (LP) Türleri

Eğer daha büyük fon toplamak ve bir yatırım şirketi kurmak istiyorsanız, aile ve arkadaş yatırımcılarından emeklilik fonları ve bağışçılara kadar pek çok farklı türden sınırlı ortaklarla (LP) iletişime geçmeniz gerekecektir.

Bu liste küçük ölçekli çeklerden büyük ölçekli çeklere göre düzenlendi, fakat sonuçlanma zaman dilimi tam tersi yönde. Eğer başlangıçta daha büyük bir fon toplamak istiyorsanız; sonuç almak için bir yıl vermenizi tavsiye ederim.

1. Aile ve arkadaşlar: Onlarla hızla sonuca varabilirsiniz ve zaten sizi tanıyorlar. Ama genelde düşük miktarda çekler yazarlar.

2.Zengin kişiler: Zengin bireyler: Akredite yatırımcılara dokunabilirsiniz (bu, son iki yılda yılda 200.000 $ ‘dan fazla kazandıkları anlamına gelir). Bunlar ultra yüksek net değere sahip kişiler olabilir veya yüksek gelirli profesyoneller, hatta bir diş hekimi veya doktor olabilir.

3.Aile ofisleri: Aşırı zengin kişiler, bazen kendi varlıklarının yönetimi için bazı profesyonelleri işe alırlar ve buna aile ofisi ismi verilir. Bu kuruşlar çalışma ve finansal muhafazakarlık olarak kurumsal yatırımcılara benzerler.

4.Varlık Yöneticileri: Bu yöneticiler, sermayeyi  iki numaralı kategoride bahsettiğimiz zengin kişilerden topluyorlar. Müşterilerinin varlıkları üzerinde takdir yetkisine sahip olan veya yatırım yapmak için kör bir havuz (blind pool: yatırım yapanın hangi şirketlere yatırım yapılacağının bilinmediği bir fona yatırılan paraların söz konusu olduğu yatırım programı) oluşturmuş olanları bulmaya çalışmalısınız.

5.Fonların Fonu: Bunlar diğer fonlara yatırım yapan fonlardır. Ücretlere ek ücretler her zaman çok uygun olmayabilir bunun nedeni de en iyi yöneticileri seçmeye çalıştıkları içindir. En iyi yöneticilere yatırım yapmak zor olduğundan – herkes iyi olduklarını bildiğinde – yeni yöneticilerle konuşmaya daha açık olurlar. Bazılarının, Top Tier’in Alpha Manager programı gibi gelişmekte olan yönetici programları vardır ve Trusted Insight veya Horsley Bridge gibi ilk kez yöneticileri desteklemeye isteklidirler.

6.Vakıflar: Üniversiteler, vakıflar ve diğer kuruluşlar için sermaye yönetirler ve daha tutucu olma eğilimindedirler. Eğer geçmiş ekonomik performansınız çok iyi değilse ya da sizi uzun süredir takip etmiyorlarsa sizi ilk seferlik girişimci olarak seçmeyebilirler. Bununla beraber daha tutarlı olduklarını belirtmekte yarar var. Eğer bir yatırım yapacaklarsa iki ya da üç fonluk bir taahhütte bulunuyorlar.

7.Bağımsız Varlık Fonları: Devletler tarafından sahip olunan bu fonlar, tüm varlık sınıflarında aktif olarak yatırım yapmaktadır. Fon yatırımında aktiflerse, muhtemelen doğrudan yatırım da yapıyorlar ve bu nedenle daha sonraki aşamadaki doğrudan sözleşme akışınıza erişmek isterler. Bu grupların vergiler, CFIUS yasaları ve diğer ülkeye özgü düzenlemelerle ilgili gereksinimleri olacaktır.

8.Emeklilik Planları: Bu kuruluşlar daha yüksek hukuki ve mevzuata dair yönetmelikler gerektiriyorlar. Örneğin eğer emeklilik fonundan yüksek miktarda para alıyorsanız ( kendi sermayenizin %25’i kadar) bu emeklilik planı olarak ele alınır. Sigara ve alkol gibi bazı yatırımlarda kısıtlamalar mevcut olabilir. Eğer, bu fonlar ABD merkezli ve halka açıklarsa kamuoyunu aydınlatma platformunun yönetmeliklerine maruz kalırsınız ve fonunuzun çalışanlarının bazı kampanya bağışları yapmaları kısıtlanır.  Bununla beraber emeklilik kasalarında yüzlerce milyar dolar olmasa da onlarca milyar dolar kendi yönetimlerindedir ve yapabilecekleri minimum yatırım tutarı 50 milyon dolar veya fazlası olabilir.

Amacınız zamanla, getiri elde etmenin uzun yıllar aldığını ve dağıtımlar için daha da uzun sürdüğünü anlayan istikrarlı bir sınırlı ortak (LP) tabanı oluşturmaktır – tek seferde kapanan ve aşırı talep edilen fon, şartları daha iyi belirlemenize ve LP ortaklarınızın kimler olacağız konusunda seçici olmanıza olanak tanır.

 

İlk Sefer Yöneticilerin Yaptığı Ortak Hatalar:

Network ve sıkı çalışma sizin kozlarınız: 50,000 twitter takipçiniz mi var? O zaman kulübe hoş geldiniz!  Belki harika bir firmanın bir kaç senedir ortağısınız veya kurmuş olduğunuz bir şirket şu anda unicorn oldu. Bunların hepsi harika fakat sermaye olmadan fonlara kuramazsınız.

İşin sıkıcı kısımlarını göz ardı etmeyin: Şartları, portföy oluşumunu, takip yatırımları, kayıt tutmayı düşünün. Küçük ölçekli fonlar genelde geri dönüşümü daha kolay fonlardır. Initialized 7 milyon dolarlık bir fonla başladı. Küçük bir yatırımla başlamakta utanılacak bir şey yok. Kurumsal bir LP tabanını destekleyebilecek arka ofis altyapınızı oluşturmaya başlayın, finans veya operasyon müdürü gibi. Saygın bir denetçi, yönetici ve hukuk danışmanı edinin. Ayrıca bir yatırım değerleme politikası veya uygunluk kılavuzu oluşturarak yatırım yaklaşımınıza yapı veya süreçler eklemeye başlamanız gerekecektir.

Sınırlı Ortaklar ( LP’lerle) konuşmaya ve ilişki kurmaya başlayın: Bir insanla hemen buluşup ondan para istemeyeceğinizi unutmayın. Bazı aile ofisleri sizin fonunuza  yatırım yapmadan önce bir süre ortak yatırım yapmayı düşünebilirler. Vakıflar, bağımsız varlık fonları ve emeklilik fonları gibi kurumların kendilerini rahat hissetmeleri için bir yıl ya da daha fazla bir süre gerekebilir. Bilgilerinizi paylaşın ve iletişim kanallarını açık tutun. Onay alana kadar pek çok fazla alın teri ve buluşma gerektiğini unutmayın.

Rahatlık İçin Ortaklığa Girmeyin: Fon bulunacak bir ortak bulmanın en kestirme yolu bir milyarderin oğlu ya da kızıyla ortak olmaktır diye bazen şaka yapıyorum. Ama gerçekte ortağınızın kim olduğu sizin kim olduğunuza dair fikir verir ve üzerinde dikkatle durulacak bir dinamik oluşturur. 

Yaptığınız herşey kısaca sizin itibarınızı etkiler. Uzun ömürlü bir kurum için bir temel oluşturmak için dürüstlükle hareket edin.