Blog

Gezici akaryakıt istasyonu Booster 9 milyon dolar yatırım aldı

Her yere akaryakıt servisi yapan Seattle merkezli girişim Booster, 9 milyon dolarlık Seri A yatırımı aldı. Booster, paylaşım ekonomisi ve elektrikli otomobillerin yükselişe geçtiği dönemde farklı bir girişim olarak dikkat çekiyor.

Günümüzde elektrikli otomobillere olan ilgi giderek artıyor. Neredeyse tüm markalar gerek hibrit, gerek tümüyle fosil yakıtlı motorlardan kurtulmuş araçlarla olsun, elektrikli modeller üretmeye çalışıyor. Hiç şüphesiz bu araçların yaygınlaşması zaman alıyor fakat artık herkes geleceğin bu yönde olduğundan emin ve milyarlarca yatırım yapmaktan çekinmiyorlar.

Bir başka önemli akım ise paylaşım ekonomisi. Uber gibi popüler firmaların sürüklediği bu akım, atıl kapasiteyi kullanmayı ve daha fazla kişiye para kazandırmayı hedefliyor.

Seaatle merkezli Booster ise bu akımlara değil akaryakıt istasyonu modelini geliştirmeye odaklanmış bir girişim. Akaryakıt taşıyan ve bunu araçlara pompalayabilen mini tankerlerden oluşan bir filo kuran Booster, böylece gezici bir akaryakıt istasyonu gibi gereken her yere yakıt götürüp depoyu full’leyebiliyor.

Elbette yolda kaldığınızda, yakınlarda bir akaryakıt istasyonu da yoksa bu oldukça faydalı bir hizmet. Özellikle de Amerika gibi şehirler arası mesafelerin uzun olduğu bir ülkede. Ancak Booster’ın tek hedefi yolda kalanları kurtarmak değil. Onlar bu hizmeti bir konfor aracı olarak pazarlamak istiyorlar. Yani aracınız kapınızın önünde ya da iş yerinizin otoparkında dururken yakıtınızı alıp yola çıktığınızda istasyon aramakla uğraşmayabilirsiniz.

Booster bir mobil uygulama üzerinden gelen talepleri kabul ediyor ve GPS üzerinden konumuzu belirleyerek servisi gerçekleştiriyor.

Günümüzde akıllı telefon üzerinden her şeyi sipariş edebilme trendi gelişmeye devam ediyor. Booster da ülkemizde popülaritesi artmaya başlayan Getir gibi modellere farklı bir bakış açısı kazandırıyor.

Peki sizce Türkiye’de böyle bir model faydalı olur mu?