Blog

Gerçek liderlerin uyguladığı 6 strateji

“Şimdi ben bir liderim, insanların benim bir sahtekar olduğumu anlamalarından korkuyorum.” Farklı seviyelerde deneyime sahip olan birçok lider bu duyguyu paylaşıyor. Bu çelişkinin temelinde profesyonel bir şekilde aksiyon alan kişiden, vizyona sahip olan bir lidere dönüşmek yatmaktadır. Nadiren kolay olan bu dönüşüm, şirkete, pozisyona ve organizasyonda sahip olduğunuz sorumluluk miktarına göre değişir. Liderlik pozisyonlarının sizi günden güne ileri götürdüğünü düşündüğünüzden, bu duygu artan bir şekilde telaffuz edilmeye başlanabilir.

Kariyerinizin ilk aşamalarında, değeriniz genellikle bireysel başarılarınıza bağlıdır – farkınızı aksiyon alan kişi olarak ve sonuçlar elde ederek ortaya koyarsınız. Gururla gösterebileceğiniz sonuçlar vardır ve günün sonunda başarmış olmanın verdiği duyguyu hissedebilirsiniz.

Liderlik rolüne doğru geçiş yaparken, bu rolün size sağladığı değer çok açık değildir. İşiniz genelde size somut sonuçlar vermez ve bu durum içsel bir tansiyon ve güvensizlik yaratabilir. Liderlik pozisyonundaki insanların, günün sonunda “Bugün tam olarak ne yaptım?” sorusunu kendine sormaları oldukça fazla görülen bir durumdur.

Çünkü, lider olmak dikkatinizi birçok işe vermenizi gerektirir, etkili bir lider olmak ve bütün aksiyonları almak mümkün değildir. Bu nedenle beklentilerinizi, değer katabileceğiniz alanlara yöneltmeniz esastır.

Aşağıda aksiyon alan kişiden, gerçek bir lidere dönüşümü gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz 6 stratejiyi bulabilirsiniz:

  • Takımınız için başarının ne olduğunu tanımlayın, bunu herkesle düzenli olarak paylaşın.

3X5’lik bir kartın üzerine başarı tanımınızı yazmayı deneyin. Bu onun somut, odaklanabilir, sizin ve takımınız için kolay hatırlanabilir olmasını sağlayacaktır.

  • Her kişiden ve pozisyondan beklentilerinizi açık bir şekilde belirleyin.

Bu bir lider olmanın esas kısmıdır, fakat genelde gözden kaçar. İnsanlar, özellikle şirkete yeni katılan çalışanlar, onlardan neler beklendiğini açık bir şekilde anlamak isterler.

  • Her şeyi bilemeyeceğiniz gerçeği ile barışın.

Lider olmanın en az değer gören tarafı her şeyi bilmek zorunda olmayışınızdır. Bu bir rahatlama olmalıdır. Diğerlerine güvenirken ve onların uzmanlık alanları tarafından desteklenirken, ne kadar rahat olursanız, takımınız o kadar güçlü ve etkili olacaktır.

  • Takımınıza ve iş arkadaşlarınıza sorunları çözmede yardım ederek destek verin.

Etkili bir iş yürütmek, takımınızın beklenmedik bir anda ortaya çıkan günlük problemleri çözmede etkili ve kendine güvenli olmasını gerektirir. Onlara vereceğiniz en büyük hediye ortalığı sakinleştirmek için orada olduğunuzdan emin olmalarıdır.

  • Anlayış ve aksiyonları teşvik edecek zekice sorular sorun.

Genel eğilim çalışanlarınıza ne yapmaları gerektiğini söylemektir. Ama talepkar olmak yerine sorgulayıcı olmanın değerini küçümsemeyin. Açık uçlu sorular sorarak, takımınızın var olan uygulamaları geliştirmelerini ve yaratıcı çözümler üretmelerini teşvik edebilirsiniz.

  • Engelleri temizleyerek karışıklığı önleyin.

Her zaman çok çekici olmasa da, başarıya giden yolda takımınızın yolunu temizlemek amacıyla müdahalelerde bulunmanız rolün anahtar noktasıdır. Lider olarak, karşınıza çıkabilecek potansiyel tehlikeleri tahmin etmek ve acil durum planı yaratmak sizin işinizin bir parçasıdır. Böylece takımınız problemler ortaya çıktığında aksilikle yüzleşmeye hazırlıklı olacaktır.

Etkili liderlik, ulaşılması güç bir konumdur. İçinizdeki aksiyon alan insanı durdurmak çok güçtür. Fakat, liderlik prensiplerine ne kadar sadık kalırsanız, organizasyonunuza ve şirketinize o kadar çok değer katabilirsiniz, işiniz sizi ne kadar çok tatmin ederse kendinizi o kadar az sahtekar gibi hissedersiniz.

Kaynak