Blog

Gerçek Bir Şirketiniz Mi Yoksa Yalnızca Bir İşiniz Mi Var?

Şirketinizin varlığını çok basit ama etkili bir soru ile test edebilirsiniz: “Birileri bir gün şirketinizi satın almak isteyecek mi?”  İster gelecek sene isterse 10 sene sonra satılacak olsun, birilerinin satın almak isteyeceği bir değer ortaya koymalısınız. Eğer satın alınacak nitelikte bir değer ortaya koyamıyorsanız, bir şirketiniz değil yalnızca bir işiniz var demektir.

Yalnızca şu anki gelirinizi üreten değil, hisseleri ve ürettiği değer ile var olan bir şirket kurup kurmadığınızı anlamak için aşağıdaki 8 maddeyi gözden geçirebilirsiniz:

1.       Bir işte para kazanmak için her gün o iş yerinde olmanız gerekir. Eğer söz konusu bir şirketse siz orada olsanız da olmasanız da gelir getirmeye devam eder.

2.       Eğer şirketinizin gelirinin en az %15’i tek bir müşteriye bağlıysa ve bu müşteri işinizi nasıl yürütmeniz gerektiğini söze söyleyebiliyorsa; ortada değerli bir işletmeden çok bir iş var demektir.

3.       Kişisel itibarınız aldığınız sonuçları etkiliyorsa bu bir iştir. Bir şirket için kişiden çok markanın saygınlığı önemlidir.

4.       Bir işte sonuç almak için kişisel deneyimleriniz ve uzmanlığınız gereklidir. Bir şirkette ise beklenen sonuçları tutarlı olarak üreten süreçler söz konusudur.

5.       Bir işte çok fazla izin kullanırsanız işten çıkarılırsınız. Satın alınacak bir şirkette ise siz tatildeyken şirketin performansının etkilenmemesi beklenir.

6.       Bir işte daha fazla kazanmak için daha fazla çalışmanız gerekir. Şirketin daha fazla kazanması için daha akıllıca çalışmanız gereklidir.

7.       Bir işte problemleri siz çözersiniz, bir şirkette problemleri çalışanlarınız çözer.

8.       Eğer müşterilerinizin çoğu cep numaranızı biliyorsa kendi şirketinizden çok bir işe sahipsiniz demektir.

 

Kaynak:

8 ways to know if you own a job or a business