Blog

Gelişmekte olan ülkelerde risk sermayesi konferansı

Pabbuc.com logoBugün Golden Horn Ventures‘un organize ettiği, “Venture Capital in Emerging Markets Conference” yani “Gelişmekte olan ülkelerde risk sermayesi konferansı” ‘nda internet girişimci, sermayedar, şirket temsilcilerinin buluşması oldu. Bu konferans sırasında pabbuc.com’un kurucusu Serdar Yaman ve Göker Ezberci ile tanışma fırsatımız oldu. Her iki genç girişimci pabbuc.com projelerinin başarılı olacağına gönülden inanıyorlar. Serdar’ın babası ayyakkabı sektöründe olduğu için başlarken bir avantajla başlamışlar. Serdar, Yüksek Lisansı bitirdikten sonra babasının yanında bu sektörü daha yakından inceleme fırsatı bulmuş, Göker sermayedar olarak bu projeye ortak olmuş, iki ortaktan Serdar yönetici ortak olarak pabbuc.com sitesinin başında devam ediyor. Murat (Kaya) Türkiye’de internetten ayakkabı satan var mı sorusunu bana sorduğunda aklıma ayakkabım.org aklıma geldi. Var dedim, ayyakkabim.org blogunun sahipleri satıyorlar dedim. Arkadan işte biz onlarız dediler.

Serdar Zappos.com‘un Amerika’daki durumundan ve internet üzerinden ayakkabı satışlarının nasıl geliştiğinden bahsetti. Zappos.com internet üzerinden ayakkabının yanı sıra giyim ürünleri de satıyor. hatta ürün yelpazesi sadece ayakkabı ile sınırlı değil. Giyim konusunda bir çok marka ve ürün var. Pabbuc.com’un Zappos.com’u örnek aldıklarını söyleyebiliriz.

Zappos FounderTürkiye’de bir çok internet girişimcisinin başına gelenleri onlarda bugünlerde yaşıyorlar. Kimse internetten ayakkabı satılacağına inanmıyor, ayakkabı markaları internetten kendi ürünlerinin satılmasına hala izin vermiyor. Serdar stok tutma zorunluklarını olduğunu ancak bu şekilde daha rahat satış yapabileceklerinden bahsetti. Bu sırada yanımızda Çağlar da (Erol – Cember.net) vardı. Şirket merkezlerinin İzmir olması hem avantaj hem de dezavantaj getiriyor, bundan bahsettik. İnternet camiası ve iş ilişkileri maalesef İstanbul’da daha sık buluşuyor, bunun yanı sıra ayakkabı firmaları İstanbul’da daha fazla ve sektör burada belirleniyor. Durum böyle olunca her ne kadar internet ile her yerden iş yapmak mümkün olsa da sık ve yakın işilişkileri kurmak daha zor oluyor. İzmir maliyet açısından girişimcilere avantaj getiriyor ama artı ve eksilerine baktığımızda İstanbul internet girişimcileri için daha doğru bir yer olarak gözüküyor. Pabbuc.com’un hikayesine imkan verdikçe yazmaya devam edeceğim