Blog

Geleneksel Pazarlamacı Growth Hacker Olabilir mi?

Growth Hacking söz konusu olduğunda en fazla işlenen konuların başında geleneksel pazarlamadan farkları oluyor. Durum böyle olunca oluşan algının ‘growth hacking, pazarlama’yı bitirecek’  şeklinde olması kaçınılmaz. Peki geleneksel pazarlamacılar işsiz mi kalacak?

Aslında durum pek de böyle değil. Elbette Growth Hacking yükselen bir değer ve gelecekte daha da değerli hale gelecek. Her geçen gün Growth Hacking’in klasik pazarlama trendlerinden daha da uzaklaştığını görüyoruz. Fakat bu durum pazarlamcı ile Growth Hacker’ın birbirine rakip olduğu anlamına gelmiyor. Aslında Growth Hacking, pazarlamanın teknik konuları da üstlenen ve büyümeye odaklanan bir versiyonu gibi. Dolayısıyla Growth Hacking ile pazarlama devre dışı kalmıyor. Ama hızlı büyümek isteyenler şirketler için ikinci planda kaldığı bir gerçek.

Aslına bakarsanız, bir pazarlamacının Growth Hacker olma ihtimali sokaktaki herhangi bir insana göre daha yüksek. Çünkü pazarlama dediğimiz şey temelde daha fazlasını istemek, talepkâr olabilmek ve her zaman daha yükseğe ulaşmak için çalışmaktır. Growth Hacking’in de temeli bundan çok farklı değil. Dolayısıyla aradaki farkı kapatmak için çalışmak yeterli.

Bir pazarlamacı, odağını üründen ya da satıştan sadece sadece şirket büyümesine odaklarsa en önemli aşamayı kaydetmiş olur. Fakat elbette bu sadece bakış açısını değiştirmekle olabilecek bir iş değil. Gerekli teknik bilgi ve yönetim becerisini de göstermek gerekiyor. Bunun için yazılım, online ve mobil araçlar ve hatta donanım konusunda bile bilgi sahibi olmak gerekiyor. Ve şirket içerisinde tüm bu departmanları – ekipleri birlikte tek bir hedef doğrultusunda çalışır hale getirebilmek. Sadece satışlar konusundaki değil, tüm şirket hakkındaki analiz ve verileri takip etmek ve bunlara yönelik aksiyonları planlamak…

Bu konulara odaklanan, kendini teknik konularda geliştiren her pazarlamacının bir Growth Hacker’a dönüşme şansı var. Elbette teknik konulara olan eğilim herkesin sahip olabileceği bir özellik değil. Bu da gelecekte bir Growth Hacker ile pazarlamacıyı birbirinden yegâne özellik olabilir.

12 Aralık’ta dünyada girişimcilik alanının önemli isimleri İstanbul’da Master In Growth konferansında bir araya gelecek. Master In Growth’a kayıt yaptırmak için: Master In Growth

Kaynak