Blog

Foursquare Tamamen Yeni Bir Tasarımla Geliyor

Geçtiğimiz haftalarda kendini ikiye böldüğünü açıklayan Foursquare, Check-in özelliği için Swarm uygulamasını duyurmuştu. Foursquare uygulamasının ise artık check-in’leri barındırmayacağı, bir keşfetme uygulamasına dönüşeceği söylenmişti. Şimdi bu dönüşüm ete kemiğe büründü.

Foursquare bugün yenilenen uygulama tasarımı gösterdi. Tümüyle sıfırdan tasarlanan uygulamayla birlikte logo da değişiyor. Foursquare artık yeşil yerine pembeyi kullanıyor. Baloncuğun yerini de bir F harfi almış.

Uygulama tasarımı çevredeki mekanları daha kolay keşfetmek üzerine yapılmış. Ayrıca ”Ayın en iyileri” gibi en popüler mekanların listelendiği bir bölüm de var.

Foursquare CEO’su, bu yeni tasarımın aslında hep yapmak istedikleri bir şey olduğunu söylüyor. Crowley’ye göre check-in özelliği uygulamanın diğer özellikerinin çok önüne geçmişti ve bu sebeple birçok kişi Foursquare’in diğer özelliklerinden haberdar bile değildi. Crowley ayrıca Swarm uygulamasının beğenilmemesi konusunda da ”hata yapmadık, bu bir geçiş süreci ve kullanıcılar artık Swarm üzerinden eski uygulamaya kıyasala daha fazla check-in yapıyor” diyerek yanıt vermiş. Swarm, App Store’da kullanıcılardan sadece 1,5 yıldız alabilmişti.

Foursquare bundan böyle lokasyon tabanlı hizmetler ve reklamlar konusunda daha agresif olacaktır. Özellikle restoran sektöründe daha farklı bir iş modeli benimseyeceklerini tahmin ediyoruz. Şimdiden Türkiye’deki restoranlar için menüleri uygulama içerisinde de aktarmaya başlamış durumdalar. Bakalım bu hamle Foursquare’i daha başarılı yapacak mı?

Foursquare, uygulamanın yakında yayınlacağını duyurdu