Blog

Foursquare İkiye Bölünüyor

Foursquare, yeni uygulaması Swarm ile temel fonksiyonlarını iki uygulamaya bölüyor. Foursquare daha çok çevredeki mekanları keşfetmeye yoğunlaşırken Swarm kullanıcıları check-in yapmaya ve etkileşim kurmaya yönlendirecek.

Sosyal paylaşım platformları arasındaki rekabet çok hızlı ilerliyor. Öyle ki platformlar başarıya ulaşmak için rakiplerindeki özellikleri kopyalamaktan da çekinmiyor. Twitter’ın profil tasarımlarını Facebook’a benzetmesi de bunun en yeni örneklerinden biri.

Foursquare de uzun zamandır piyasada olan, herkesin yakından tanıdığı platformlardan biri. Fakat Foursquare’in diğer platformların hızlı rekabeti karşısında biraz gölgede kaldığına hiç şüphe yok. Üstelik lokasyon tabanlı platformlar arasında da ciddi rakipler belirdi. Bu sebeple Foursquare ekibi de radikal bir karar vermiş; ikiye bölünmek. Bu da Facebook’un Facebook ve Messenger’ı birbirinden ayırmasına benzetilebilir.

Bildiğimiz Foursquare uygulaması aynı isimle yoluna devam ediyor. Fakat yapısında bazı değişiklikler yapılacak. Ekip, Foursquare’i artık Yelp benzeri bir yapıya kavuşturmayı hedefliyor. Bunun için çevredeki mekanlara dair bilgiler, yorumlar ön plana çıkarılacak. Yorumlar sadece arkadaşlarınızdan değil, profesyonellerden de gelecek. Ekip ayrıca ayda bir yeni versiyon yayınlayarak agresif olmayı hedefliyor.

Görsel: The Verge

Yeni duyurulan Swarm ise Foursquare’den Check-in konusunu devralıyor. Mekanlar değil arkadaşlarınız üzerine odaklanan bu uygulama size haritalar, mekan görselleri değil arkadaşlarınızı gösteriyor. Böylece hangi arkadaşınızın nerede olduğunu görmeniz daha kolay. Ayrıca uygulama üzerinde iletişime geçip yakınlardaki kişilerle buluşmalar da planlanabiliyor.

Swarm uygulaması henüz yayınlanmadı. Yakında iOS, Android ve Windows Phone platformları için yayınlanacak.

Yelp Nasıl Büyüdü?