Blog

Fossil, Misfit satın almasıyla akıllı saat segmentinde harekete geçiyor

Dünyaca ünlü saat üreticisi Fossil, Silikon Vadisi merkezli giyilebilir cihaz üreticisi Misfit’i 260 milyon dolara satın alıyor.

Apple, ilk giyilebilir ürünü Apple Watch’u duyurduğu zaman geleneksel saat üreticileri rahat bir tavır takınmışlardı. Zira teknolojik saatlerin geleneksel saatler için bir tehdit olmadığını düşünüyorlardı. Apple Watch ve diğer akıllı saatlerin şimdilik pazarda çok ciddi bir etki yaptığını söylemek zor. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte neler olacağını zaman gösterecek.

Birçok geleneksel saat üreticisi geçmişte yaptıkları gibi çalışmaya devam ediyor. Ancak trendleri takip etmeye daha yatkın olan Fossil gibi markalar yavaş yavaş stratejilerini teknoloji trendine göre şekillendirmeye başlamış durum.

Misfit

Bir başka ünlü saat üreticisi Tag Heuer, geçtiğimiz günlerde Android Wear platformunu kullanan bir saat üretmişti. Ancak Fossil’in stratejisi biraz daha farklı. Silikon Vadisi’nden çıkmış bir giyilebilir cihaz üreticisi olan Misfit’i satın alan Fossil, kendi teknolojisini geliştirmeyi umut ediyor.

Misfit’in ürün gamında aktivite ölçerlerin yanı sıra uyku monitörleri de bulunuyor. Dolayısıyla Fossil, Androd Wear’lı bir saat yerine geleneksel görünüme sahip, aktivite takip özellikli daha ara bir model üretebilir.

2011 yılında kurulan Misfit, dünya çapında adını duyurmuş olsa da FitBit gibi yüksek satış adetlerine ulaşamamıştı. Dolayısıyla onlar da ihtiyaç duydukları marka gücüne Fossil çatısı altında sahip olabilirler. Zira Fossil grubu yılda 50 milyon saat satmayı başarıyor.