Blog

Flipkart 1 Milyar Dolar Yatırım Alarak Hindistan’ın En Büyüğü Oldu

Hindistan pazarında faaliyet gösteren Flipkart, 1 milyar dolar yatırım alarak ülkenin bu alandaki en büyük internet şirketi oldu. Flipkart’ın hedefi gelecek yıllarda 100 milyar dolarlık bir şirket haline gelmek.

Hindistan, son yıllarda internetin yaygınlaşması ve hızların artmasıyla birlikte patlama yapmaya hazırlanıyordu. Görünüşe göre bu patlama şimdi gerçekleşiyor. Hindistan’da faaliyet gösteren e-ticaret şirketi Flipkart, günlük 4 milyon ziyaretçi ve 22 milyon kayıtlı kullanıcısıyla dikkat çeken bir girişimdi. Şirket, şimdiye kadar 6 kez yatırım almıştı. Bunlardan en büyüğü ise 2014’ün mayıs ayında açıklanan 210 milyon dolarlık yatırımdı.

Flipkart, salı günü yaptığı açıklamada bir grup yatırımcıdan toplam 1 milyar dolarlık bir yatırım daha aldığını açıkladı. Bu rakam, Flipkart’ı Hindistan’ın gördüğü en büyük yatırımlardan biri. Ayrıca Flipkart’ı da milyar dolar seviyesine ulaşan ilk Hindistan internet şirketi yapıyor. Son yatırımların ardından Flipkart’ın değeri 6-7 milyar dolar arasında tahmin ediliyor.

Flipkart, kendisini Alibaba’nın 2005’teki hali olarak görüyor. Alibaba.com, 2005 yılında Yahoo’dan 1 milyar dolarlık bir yatırım almıştı. Flipkart’ın kurucularından Sachin Bansal ”2005’ten önce Çin’de e-ticaret şirketlerinin sayısı pek fazla değildi. Fakat yatırımcılar pazara inandı ve Alibaba.com’a yatırım yaptı. Böylelikle Çin’de e-ticaret pazarı hızla büyüdü. Biz şuan Alibaba’nın 2005’teki hali gibiyiz. Hindistan e-ticaret pazarı da bundan sonra hızla yükselecek” şeklinde konuşuyor. Gerçekten Flipkart’ın büyüme hedefleri de çok hızlı. Sachin Bansal, Flipkart olarak Hindistan ilk 100 milyar dolar değerindeki şirket olmak istediklerini belirtiyor. Bunu önümüzdeki 5 yıl ya da biraz daha fazlası içerisinde yapacaklarını söylüyor.

Bansal, önümüzdeki yıllarda mobil ticaret, ödeme sistemleri ve moda alanlarına yatırım yapacaklarına vurgu yapıyor.

Flipkart’a bu yatırım sürecinde Tiger Global, Naspers, GIC gibi VC’ler yatırım yapmış. Daha önce yatırımcı olan VC’ler ise Dragoneer Investment Group, Morgan Stanley Investment Management, Sofina ve Vulcan Capital.

Kaynak