Blog

Flappy Bird App Store’a Veda Etti

Flappy Bird; iOS ve Android platformlarından birkaç haftada 50 milyon kez indirilerek son zamanların en başarılı oyunu haline gelmişti. Oyunun geliştiricisi Dong Nguyen’in geçtiğimiz Cumartesi “Artık bu işi daha fazla sürdüremeyeceğim” şeklinde bir tweet atarak kullanıcılarına oyunun iOS ve Google Play’den kaldıracağı haberini duyurdu.

Oyunu ilk kez kullanıcılara açtığında kendini oldukça şanslı hissettiğini söyleyen ve sıklıkla tweet atan Nguyen, bir dönem oyun Nintendo Mario’ya çok benzediği için birçok eleştiri almıştı. Bu eleştirilerin üzerine herhangi bir telif hakkı riskini ortadan kaldırmak için oyunun arka planında değişiklikler yapılmıştı.

Flappy Birds oyunda yer alan standart reklam uygulaması ile günde yaklaşık 50 bin dolar kazandırmasına rağmen oyunun geliştiricisi Dong Nguyen oyunu dün iOS ve Google Play’den kaldırdı. Mobil ortamda bu kadar kısa sürede çok büyük bir başarı kaydeden bir uygulamanın kaldırılmasıyla ilgili akıllara ilk olarak Nintendo ile yasal problemlerin olduğu varsayımı gelse de Nguyen herhangi bir problemin yaşanmadığını sadece daha fazla huzur aradığı ve sıradan hayatına geri dönmek istediği için bu işe bir son vermek istediğini attığı tweetlerle takipçilerine bildirdi.

Peki şu anda ücretsiz oyunlar kategorisinde en üst basamakta hangi uygulama mı yer alıyor? Tabii ki Flappy Bird’ün klonu Ironpants… Ironpants temel olarak Flappy Bird ile aynı konsepti barındırmaktadır. Uçan bir şeyi kontrol ediyorsunuz. Eğer karakteriniz herhangi bir nesneye dokunursa kaybediyorsunuz. Flappy Bird’de bir kuşu uçururken Ironpants’te karakteriniz bir süper kahraman. Aradaki temel fark ise ekrandaki reklamın daha göze batıcı şekilde konumlandırılmış olması.

Ironpants, FlappyBird app store’da 1 numaraya ulaşmasından 10 gün sonra yani 27 Ocakta piyasaya sürülmüştü. Flappy Bird’ün 9 Şubatta kaldırılmasıyla da iOS’ta birinci sıraya yükseldi.

 

Kaynaklar:

Flappy Bird Is Gone From The App Store

Flappy Bird gets an update after 50M downloads

Frustrated developer removes the No. 1-ranked Flappy Bird from app stores