Blog

Fırsatlar ayağınıza gelmez, siz onlara gidersiniz

Fırsatın, doğru zamanda bir araya gelen doğru şartların bir şeyin yapılmasını, yaratılmasını veya başarılmasını mümkün kıldığı durumlar olduğu düşünülür. Kimileri buna şans der, kimisi olanak, fakat konu girişimciliğe geldiğinde fırsatlar girişimcinin ondan olanak yaratabildiği kadar vardır. Fırsatları gözlemek, onlar sayesinde başarıya ulaşmak, başlı başına bir yetenektir.

Fikrinizi gerçek bir ürün veya hizmete dönüştürmek için doğru zamanın gelmesini bekliyorsanız size kötü bir haberimiz var; zamanınızı boşa harcıyor olabilirsiniz. Fırsatların damdan düşer gibi ayağınıza gelmesi mümkün değildir. Şunu açıklığa kavuşturalım, girişiminizi yaratmak için ideal zaman yoktur; hiçbir zaman rüzgarı tamamen arkanıza alamazsınız. Şansınıza güvenerek bir şeyler başarmak istiyorsanız, girişimcilik yerine daha önce hiç gitmediğiniz bir yerde tatil yapmayı denemek sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Girişimcilikte şans yoktur, sıkı çalışmayla zekice mümkün kılınmış olanaklar vardır. Girişimci, takip edeceği yolu kendi yaratmalıdır, bu yol fırsatlar ile doluyla onun başarısıdır, çok fazla engel varsa yine onun eksikliğidir. Zaten inovasyona giden yol da böyle değil midir? Takip etmek yerine yaratıp onu ilerletmelisiniz.

Eğer şanslıysanız yatırım alacağınızı mı düşünüyorsunuz? Yanlış. Şans iyi ekip arkadaşları bulmanıza da yardım etmeyecek; kaybettiğiniz müşterileri geri getirmeyeceğine de emin olabilirsiniz. Fırsatlar ayağınıza gelmeyecek, ne kadar fırsat yaratırsanız başarılı olma şansınız o kadar artacak ve en önemlisi, hiçbir zaman yalnızca tek bir fırsatınız olmayacak.

Hazırlıklı olun
Kimileri fırsatların yalnızca onları değerlendirmeye hazır olan insanlara geldiğini söyler. Demek ki bir an önce fırsatları değerlendirecek kadar donanımlı olmaya bakmalısınız. Hazırlık her şeydir. Şans denen şey gerçekten var olsa bile, hazır olmadığınız takdirde bu şansı değerlendiremezsiniz.

Arayın
Eğer gemi size gelmiyorsa, yapmanız gereken gemiye yüzmektir. Dedik ya, girişimcilikte her şey yaratmak üzerine kuruludur; kuralları çiğneyip kendi kurallarınızı oluşturmak inovasyonun mihenk taşıdır. Fikrinizi alın ve gerçekten tam da hayalinizdeki gibi gerçeğe dönüşmesini mümkün kılacak yollar ve yöntemler arayın. Girmeyi planladığınız pazarı öğrenin, müşterileri anlayın ve hatta müstakbel rakiplerinizi dahi inceleyin. Unutmayın, her zaman yeni bir şeyler yaratılabilir ve sizin amacınız bunun nasıl yapılabileceğini bulmak. Birbirleriyle aynı ürün ve hizmeti sunan firmaların çokluğu size pazarın dolu olduğu izlenimini verebilir fakat eğer elinizde gerçekten yenilikçi bir şey varsa, bundan çekinmeniz anlamsız.

Girişkenlik
Girişkenlik ve girişimcilik kelimelerinin birbirlerine ne kadar benzediğini fark ettiniz değil mi? Çünkü ikisi de farklı alanlarda aynı felsefeleri savunan terimlerdir. Girişken olmak, iş dünyasında birçok fırsatı önünüze getirebilir çünkü beklemek anlamsızdır. Eğer karşınızda başarıya giden bir kapı yoksa, siz bir kapı inşa etmelisiniz. Siz de takdir edersiniz ki hareket olmadığı sürece sonuç almak imkansızdır.

Diğerleri
İnsanın çok güzel bir özelliği var; iki zeki kişi bir araya geldiklerinde hemen birlikte yeni bir şeyler yaratmak isterler. Bu insanın ileriye gitme güdüsünden kaynaklanıyor. Peki neden harika insanlarla, mentorlarla, diğer girişimciler ve yatırımcılarla şans eseri tanışmayı bekliyorsunuz? Bunun yerine onlarla bağlantı kurabilirsiniz; üstelik bu artık hiç olmadığı kadar kolay. Diğerleriyle sürekli bağlantı kurun, hangisinin cebinde nasıl bir fırsat taşıdığını asla bilemezsiniz.