Blog

Fatih Demir – Tish-o.com.tr 31 Mart 2009

Yer: İstanbul

Tarih: 31/03/2009

Konuşmacılar: Fatih Demir

Şirket: tish-o.com.tr

Konu:  Kendi t-shirt’ünü kendin tasarla

Burak Büyükdemir: E-tohum TV’deyiz. Tish-o’nun kurucusu Fatih ile birlikteyiz.

Fatih Demir: Evet

B.B.: Tish-o’yu anlatır mısın Fatih? Nasıl? Neden üzerinde Tish-o t-shirtü yok?

F.D.: Birazcık soğuk dışarısı…

B.B.: Ne yapıyorsunuz Tish-o’da?

F.D.: Tish-o’da biz kişilerin kendisine özel ürün tasarlamasını sağlıyoruz. Başlangıçta tişörttü sadece. Kendi tişörtünü kendin yap idi ama şu anda onun haricinde farklı ürünler de girdi. İşte bardak girdi, puzzle’ı, tekstilin farklı ürünleri girdi. Yani herkes kendisine özgü tişörtünü veya ürününü tasarlayabiliyor.

B.B.: Sonra kendi dükkanlarını açabiliyorlar mı?

F.D.: Evet, bunu yakın zamanda gerçekleştirdik. Bir ay öncesinde gerçekleştirdik. Yani siz gelip, ürünlerinizi sadece satın almıyorsunuz; aynı zamanda ben tasarımcıyım, ürünlerimi satarım diyorsanız, mağaza oluşturuyorsunuz. Bu mağazalarda kendi ürünlerinizi yerleştirebiliyorsunuz ve satabiliyorsunuz, bunlardan komisyon kazanıyorsunuz. Bir ay içerisinde 1,500 mağazaya ulaştık.

B.B.: Bin beş yüz mağaza! Satışlar nasıl?

F.D.: Güzel…

B.B.: Krize rağmen… Öyle mi?

F.D.: Evet, biz memnunuz şu anda.

B.B.: Peki, yurtdışında buna benzer modeller var mı?

F.D.: Var, tabii ki var. Amerika’da buna benzer iki büyük örnek var. Almanya’da bir tane örnek var.

B.B.: İsim verelim, reklam yapalım…

F.D.: Cafe Press var en büyük olarak, sonra Zazzle, sonra üçüncü olarak Spread Shirt, coğrafyada bize yakın olarak, Almanya’da var. Daha küçükleri de var ama dünyada bilinen en büyük üç tanesi…

B.B.: Türkiye’de rekabet nasıl?

F.D.: Şu anda yok, yani biz Türkiye’de ilk olduk ve büyüdük, şu anda yok.

B.B.: Ama rakipler var değil mi?

F.D.: Yani esasen yok gibi. Yani yapmaya çalışanlar oldu ama çok küçük, zor bir iş yani. İmalat gerektiriyor.

B.B.: Sizin farkınız ne Tish-o’da?

F.D.: Tish-o’daki farkımız, biz tekstil firmasıyız, imalatçıyız. O yüzden,  çok yapmak isteyenler oldu internet sitesi yaptırıp tasarım yaptıralım diyen ama asıl kısmı imalatta. Yani böyle siteyle olmuyor sadece. O yüzden başaramadılar tabii ki, biz o yüzden büyüdük.

B.B.: Entegre bir sistem oluşturdunuz mu yani? Birisi sipariş verince oradan tişört gelip, iplikle falan olup sonra çıkıyor mu yani?

F.D.: Sipariş verdiğiniz anda departmanlara bilgi dağılıyor. Grafik departmanına tasarım, muhasebe departmanına fatura bilgileri, kesimhaneye ürünün ne olduğu, dikimhaneye yine aynı şekilde… Sipariş verdiğiniz anda ürün yapılmaya başlanıyor ve üç gün içerisinde teslim ediliyor.

B.B.: Tişört üç gün mü sürüyor! Sıfırdan mı yapılıyor tişört?

F.D.: Tabii, sıfırdan yapılıyor.

B.B.: Yani tişört yok ben sipariş verdiğimde, hazır bir tişörte baskı olmuyor.

F.D.: Stokta olan ürünler var ama olmasa dahi üretiliyor. Çünkü koleksiyon bölümü var şirket içerisinde. Üretiliyor ve hazırlanıyor ürün.

B.B.: Peki bu yeni, –benim bildiğim kadarıyla dizilere de bir şeyler yapıyorsunuz- onların satışları nasıl gidiyor?

F.D.: Kurtlar Vadisi ile çalışmaya başladık geçen sene. Resmi ürünlerini yapıyoruz. Avrupa’dan inanılmaz miktarda talep geliyor Kurtlar Vadisi’ne.

B.B.: Almanya’dan mı?

F.D.: Evet, gurbetçilerin olduğu yerden ki bir fragmanı  500-600 bin defa izleniyor Kurtlar Vadisi’nin. Oradan güzel geri dönüşler elde ettik.

B.B.: Peki bundan sonra ne yapacaksınız Tish-o’da, seyircilere mesaj verelim. Parayı nereden kazanıyorsunuz diye sormuyorum, çünkü iş paraya yönelik.

F.D.: Yani, ürün yapıyoruz ve para kazanıyoruz.

B.B.: Kar marjı nasıl, güzel mi?

F.D.: Evet güzel, tabii. Çünkü şöyle bir şey var. Esasen yaptığımız ürün, kendisi dışarıda yaptırdığında bunu, bir saat onu arayacaksınız, baskıcı bulacaksınız, o dosyalarla uğraşacaksınız… Çok maliyetli ve zaman alıcı bir şey. Ama Tish-o’da çayınızı kahvenizi yudumlarken tişört tasarlıyorsunuz. Muhteşem bir olay esasen. Maliyeti de 30 TL civarında bir tişört. Çok yüksek de değil.

B.B.: Bir sonraki aşamada ben sadece tasarım yapıp para kazanabilecek miyim?

F.D.: Şu anda var zaten, mağaza açıyorsunuz…

B.B.: Yok, mağaza açmayacağım ben. Ben, atıyorum tasarımlar yapacağım, o tasarımları başkaları kullanabilirse…

F.D.: Evet, hatta şöyle bir şey oluşturmayı düşünüyoruz: Grafikerlerin olduğu bir veritabanı oluşturup, tasarım yaptırmak isteyen kişilerin onlardan tasarım alabilmeleri veyahut grafikerlerin yarışma sonucu onlara ödül verip haftalık şeyler belirlemek… Bunlar bizim projelerimizden… Ayrıca Tish-o’yu İngilizce ve farklı birkaç dilde hazırlayıp yurtdışına da açmayı planlıyoruz yakın zamanda.

B.B.: Fatih çok teşekkürler. E-tohum TV devam edecek. Tish-o’yu da takip ederiz.

F.D.: Teşekkürler.

Fatih Demir