Blog

Facebook’un teklifini reddeden, otobüs kazası geçiren bir girişimcinin hikayesi: Kevin Colleran

Kevin Colleran ismini çok sık duyduğumuz bir girişimci değil. Ancak kendisi verdiği kararlarla önemli tecrübeler elde etmiş. Bu tecrübeleri dile getirdiği üniversite konuşması da son zamanlarda oldukça popüler.

Babson College’da eski bir mezun olarak yeni mezunlara konuşan Kevin Colleran’ın ana mesajı ”hayatınızı pişmanlıklarınız olmadan yaşayın” şeklinde. Kendisi Facebook’un ilk 10 çalışanından biri olarak satış ekibini yönetmesi teklif edilmesine rağmen bu teklifi reddetmiş ve daha sonra bir süre Facebook’ta çalışmış olsa da kendi yoluna devam etmeyi tercih etmiş. Yine de Facebook hesabını facebook.com/kevin olarak belirleyecek kadar kıdemli. Şimdilerde General Catalyst Partners, Slow Ventures’ta yöneticilik yapan Colleran konuşmasında neden pişman olmadığını ve bu kararı neden aldığını anlatıyor. Ayrıca bu yıl geçirdiği bir trafik kazası (kendisine kar fırtınası esnasında bir otobüs çarpmış) sonrası ölümden dönen Colleran, beyin ameliyatı sonrası çektiği selfie’yi de videoda açıklamış.

Güncelleme: Kevin Colleran ile mail yoluya iletişime geçtik ve girişimcilik hikayesine dair daha eski detaylar olduğunu öğrendik. Çok erken yaşta girişimcilik dünyasına atılan Kevin, Facebook daha kurulmadan önce bile adını duyurmuş bir girişimciymiş. Öyle ki 2002 yılında bir JCI konferansı için Türkiye’ye de gelmiş. O dönemde Hürriyet’te çıkan bir haberini bulduk.