Blog

Facebook’un satın aldığı MSQRD, Belarus’tan çıkan girişimlerden biri

Fotoğraflarda oldukça başarılı yüz değiştirme efektleri yapabilmeyi sağlayan mobil uygulama MSQRD, Facebook’un da dikkatini çekmiş. Sosyal medya devi, MSQRD’nin geliştiricisi olan Belarus merkezli girişim Masquerade’yi satın almak için anlaşmaya varmış.

Fotoğraf ve videonun son dönemde çok popüler olduğunu biliyoruz. Özellikle mobil uygulamalarda ve sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraf ve video dalgasının etkileri çok büyük ölçekte hissetmek mümkün. Elbette Facebook, Instagram, Snapchat gibi devler kendi alanlarında köşeleri tutarken Shorts ve MSQRD gibi yeni alanlar keşfeden uygulamalar da ortaya çıkıyor. Popüler halde geldikleri anda da büyük balıkların dikkatini çekiyorlar.

Bu kez Facebook, küçük balık MSQRD’yi satın almaya karar vermiş. Anlaşmanın maddi tarafı bilinmese de Belarus merkezli bir girişim olan Masquerade ekibi Facebook bünyesine katılıyor. Çok başarılı yüz değiştirme efektlerine sahip olan MSQRD uygulamasını şimdiye kadar iOS ve Android için geliştiren ekip, bundan böyle teknolojilerini Facebook’a entegre etmek için çalışacak. Dolayısıyla yakın zamanda Facebook’ta yüz değiştirme efektlerine rastlamamız oldukça yüksek bir olasılık.

Ancak Facebook MSQRD’yi tümüyle ”yutmuyor”. Facebook uygulamanın iOS ve Android sürümlerinin aynı şekilde ücretsiz olarak hayatına devam etmesine karar vermiş.

Bu satın alma son dönemlerde dikkat çeken Belarus girişimcilik ekosistemine bir yıldız daha eklemiş oluyor. Şimdiye kadar Apalon ve Viber gibi girişimler çıkarıp yabancılara satabilen ekosistem ayrıca Wargaming gibi kendi alanında güçlü girişimlere de sahip.