Blog

Facebook, Slingshot İle de Başarısız mı Oluyor?

Facebook, kullanıcılara sunduğu bir uygulamayla daha başarısızlığı tatmış gibi görünüyor. Yaklaşık 1 ay önce kullanıcılara sunulan Slingshot uygulamasının kullanım rakamları oldukça düşük.

Facebook, esas uygulamalarıyla oldukça başarılı. Facebook, Messenger, Instagram ve son olarak Whatsapp uygulamarıyla tüm dünyada mobil uygulama listelerinin hep üst sıralarında yer alıyor. Ancak Facebook ve Messenger uygulamaları uzun zamandır piyasada. Instagram ve Whatsapp ise satın alma sonrası Facebook bünyesine katıldı. Dolayısıyla Facebook, inovasyon yapmak ve yeni uygulamalar geliştirmek için Creative Labs’ı kurdu.

Creative Labs, Facebook’un başarısız olan Poke gibi uygulamarının fişinin çekip yerine başka uygulamalar koymak için harekete geçti. Bu adımın ilk meyvesi Paper uygulaması olmuştu. Paper, tasarımıyla çok olumlu yorumlar alsa da çok yaygın şekilde kullanılmadığı bir gerçek. Listelerde sürekli gerilere düşüyor.

Ardından gelen Slingshot da pek başarılı olamamış gibi görünüyor. Bundan yaklaşık 1 ay önce kullanıcılara sunulan Slingshot, ilk günlerde ücretsiz uygulama listelerinde yukarılara çıksa da çabucak gözden düştü. Slingshot, Amerika’da App Store ve Google Play listelerinde en başarılı 1,000 uygulamanın dışında kalmış durumda. Tahminlere göre uygulama yaklaşık 100 bin kez indirilmiş durumda. Rakamın artış hızı da artık çok düşük.

Elbette yeni bir startup için uygulamanın ilk ayda 100 bin indirilmesi çok önemli bir olay olurdu. Fakat konu Facebook tarafından geliştirilen bir uygulama olunca bu rakamlar hayal kırıklığı yaratıyor.

Facebook içinden gelen yorumlar bu konunun çok rahatsızlık yaratmadığı yönünde. Çünkü Creative Labs ekibinin çok küçük olduğu sadece 10-15 kişinin bu uygulamalar için çalıştığı belirtiliyor. Yani büyük hedefler ve büyük bir yatırım söz konusu değil.

Ancak konunun önemli olan noktası bizce inovasyon. Facebook, son zamanlarda yeni uygulamalar üretmek konusunda pek başarılı olamıyor. Bu durumda marka algısına da zarar vermeye başladı. Hala çok başarılı bir şirket olsa da Google ve Apple gibi başarısını artırarak sürdürdüklerini söylemek mümkün değil.

Kaynak