Blog

Facebook şimdi de sesinizi büyük veriye katıyor

Facebook, kişisel bilgilerin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan en önemli platformlardan biri. ”Rating” ve anketlerle her zaman insanlar, diğer insanların aklından geçenler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya çalıştık ve buna devam ediyoruz. Ama Facebook, kişilerin kendileri hakkında sürekli ve mümkün olduğunca dürüst veriler paylaşmasını sağlıyor. Bunu anlamlı verilere dönüştürmek için işlediğinizde ortaya önemli bir değer çıkıyor.

Facebook adınızı, yaşınızı, okuduğunuz okulu, yaşadığınız şehri, gittiğiniz mekanları ve yediğiniz yemekleri biliyor. Beğendiğiniz sayfalara bakarak ilgi alanlarınızı anlayabiliyor. Hatta fotoğraf tanıma özellikleri sayesinde neye benzediğinizi de biliyor. Ama muhtemelen daha önce sesinizi duymadı. Şirketin yaptığı son satın alma da işte tam bu alana yönelik.

Facebook, yaklaşık 18 ay önce kurulan Wit.ai şirketini satın almış. Wit.ai genç bir startup olmasına rağmen oldukça hızlı büyümüş bir şirket. Açıklanan verilere göre şu anda 5 binden fazla geliştirici projelerinde Wit.ai’yi kullanıyor. Elbette bunda bir açık platform olmasının da payı var.

Wit.ai’nin temel işi insan sesini metinlere ya da bilgisayarların anlayabileceği komutlara çevirmek. Böylece her tür yazılım ve cihaz sesinizi tanıyabiliyor. Bir anlamda Siri ya da Google sesli arama’nın yaptıklarına benzer şeyler yapıyor. Onlardan farkı ise platformun oldukça basit olması. Böylece isteyen herkes cihazına sesli komut özelliğini kazandırmak için Wit.ai’yi kullanabiliyor.

Facebook elbette Wit.ai sayesinde uygulamalarına sesli komut özellikleri ekleyebilir. Ancak daha da önemlisi artık sizin sesinizden ve sesli olarak telaffuz ettiklerinizden de sizinle ilgili bilgi elde edecekler.

Facebook’un Wit.ai’yi ne kadara satın aldığı bilinmiyor. Wit.ai’nin tüm ekibi Facebook bünyesine katılacak ve bir departman olarak görev alacak.

Bakalım Facebook, ses konusunda ne gibi çalışmalarla karşımıza çıkacak.