Blog

Facebook ”Satın Al” Butonunu Test Ediyor

Facebook, site üzerinden ürün satışlarına başlamaya hazırlanıyor. Bazı işletmelerle birlikte test edilmeye başlanan ‘Buy” butonu, Facebook’tan hiç ayrılmadan ürün satın alabilmeyi mümkün kılıyor.

”Social Shopping” yani Sosyal Alışveriş son yıllarda özellikle ödeme şirketleri tarafından ilgi duyulan bir alan. Bu alanda bazı şirketler projeler de yapmaya çalıştı. Fakat günün sonunda sistemin pratik olmasını sağlayabilecek olanlar sosyal platformların kendileri. Nitekim onlar da bu alanda çalışmalara başladılar. Bir süre önce Twitter’ın bu konudaki çalışmalarını görmüştük. Şimdi de Facebook Sosyal Alışverişe el attı.

Facebook tarafından ”Satın Al” butonunun test edilmeye başlandığı açıklandı. Facebook, Twitter gibi süreci gizli tutmuyor. Test sürecinin başlandığı resmi olarak açıklanmış durumda. Test süreci olduğu için şuan sadece birkaç Amerikalı küçük işletme bu opsiyonu sunuyor.

Sistem, ”Satın Al” butonuna tıklandığında bir pop-up açıyor ve burada sizden ödeme bilgilerinizi istiyor. Ödeme bilgileri tamamlandığında sistem adres vs bilgilerinizi de alıyor ve süreci tamamlıyor. Dolayısıyla Facebook’tan hiç ayrılmadan satın alma tamamlanmış oluyor.

Sistemin ne zaman tümüyle aktif olacağı belirsiz. Ayrıca hangi ürünlerin satılacağı, komisyon oranları da henüz belirsiz. Fakat ilerleyen dönemde özellikle Türkiye gibi Facebook’un aktif olarak kullanıldığı ülkelerde Sosyal Alışveriş etkili bir trend haline gelebilir.