Blog

Facebook Onlarca Kullanıcı Deneyi Yapmış

Facebook COO’su Sheryl Sandberg’in özür dilemesi samimi bulunmadı ve kendisi sosyal medyada alay konusu oldu

Facebook bünyesindeki Data Science ekibinin deneyleri gündem yaratmaya devam ediyor. 600 bin kişinin üzerinde yapılan bir deneyin ortaya çıkması üzerine kullanıcılar olaya tepki göstermiş, Britanya’da resmi kurumlar olayı araştırmaya başlamıştı. Facebook ise hem kullanıcı sözleşmesinde değişiklikler yapmaya hem de Data Science ekibinin çalışma şeklini değiştirmeye karar verdi. Ayrıca Facebook çalışanlarından bazıları bu konuyla ilgili özür diledi.

Ancak eski Facebook çalışanları Data Science ekibinin şimdiye kadar çok özgür olduğunu söylüyor. Onlardan biri olan Andrew Ledvina, The Wall Street Journal‘e ekibin çalışmalarından bahsetmiş. 2012- 2013 yılları arasında Data Science ekibinde çalışan Ledvina, ekibin tümüyle özgür olduğunu ve ekipte çalışan herkesin istediği an bir araştırma başlatabileceğini söylüyor. Yani ekipte çalışan 30 doktor, bilim adamı, akademisyen ve analist gerekli gördükleri testleri gerçekleştirmekte özgürdü. Bunun için bir yönetim izni almalarına ya da bilimsel dayanak göstermelerine gerek yokmuş.

Ekip, 2007 yılında kurulmuş ve birçok test yapmış. 61 milyon kullanıcıya kongre seçimleriyle ilgili mesajlar atılmış, kullanıcıların aile iletişimleri incelenmiş, yalnızlık üzerine testler yapılmış. Hatta bazı kullanıcılara bir robot kullanıcı olduğu ya da sahte hesap kullandığı yönünde mesajlar atılması da testin parçasıymış. Facebook, bu kullanıcıların gerçek olduğunun farkında olmasına rağmen sahtekarlık önleme çalışmalarını öne çıkarmak adına böyle mesajlar göndermiş.

Elbette Facebook’un yaptıkları NSA olayıyla aynı seviyede değil fakat yine de veri gizliliği konusunda bazen kuralların ne kadar gevşek bırakıldığını görmek hayal kırıklığı yaratıyor.