Blog

Facebook Oculus işbirliği ilk meyvesini verdi

Facebook’un daha önce 2 milyar dolara satın aldığı Oculus, ilk gerçek katkısını gösterdi. Bundan böyle zaman tünelinizde 360 derece videolar izleyebileceksiniz.

Oculus’un potansiyeli konusunda neredeyse herkes hemfikir. Nitekim 2 milyar dolarlık satın alma da bunu kanıtlayan bir durum. Ancak Oculus uzun zamandır geliştirme sürecinde bir ürün olarak genellikle demo uygulamalarda karşımıza çıkıyor. Pandora gibi uygulamalar ise kullanıcı kitlelerini artırmak için çalışmaya devam ediyor.

Posted by 360 Videos on Facebook on 22 Eylül 2015 Salı

Dün Oculus’ün ilk gerçek ürünlerinden biri diyebileceğimiz çalışmayı sahibi Facebook duyurdu. Facebook ve Oculus ekipleri arasında yapılan ortak çalışmayla birlikte bundan böyle ‘news feed’ ya da zaman tüneli diye adlandırılan bölümde 360 derecelik videolar oynatılabilecek. İlk etapta web ve Android uygulaması üzerinde izlenebilecek 360 derecelik videolar webde sadece fare ile yönetilebilirken mobilde telefonun jiroskop ve yön algılayıcısı sayesinde sadece telefonu çevirerek de yönetilebiliyor.

İlk 360 derecelik videolar Star Wars, GoPro, VICE, LeBron James, The Discovery Channel ve Saturday Night Live’dan gelmiş. Ancak dileyen herkes kendi 360 derecelik videosunu çekip Facebook’a yükleyebilecek.

Facebook’tan önce YouTube da 360 derecelik video oynatma özelliğini duyurmuştu. Ancak Facebook’un bu konuda hedeflerinin çok daha yüksek olduğu kesin. Bakalım gelecekte Facebook – Oculus işbirliği bizlere neler sunacak?