Blog

Facebook Nesnelerin İnterneti konusunda ilk adımı attı

Facebook F8 konferansında nesneleri de kendine bağlamayı hedeflediğini gösterdi ve Parse platformuna yeni özellikler eklendiğini duyurdu.

Nesnelerin İnterneti önümüzdeki yıllarda önemli bir trend olacak ve parlak fikirlere sahip yeni girişimlerin yanında teknoloji devleri de bu alanda başarılı olarak büyümeye devam etmek istiyorlar. Apple’ın HomeKit hamlesi, Google’ın Nest’i satın alması bu alanda dikkat çeken gelişmeler.

Bir sosyal medya platformu olarak Facebook, bu alanın dışında gibi görünebilir. Ancak Oculus’u satın almasıyla da gösterdiği gibi Facebook her fırsatı değerlendirmeye ve büyümeye hazır. Bugün F8 konferansında duyurulduğu üzere Nesnelerin İnterneti de şirketin ilgi alanına giriyor.

Facebook’un bu konudaki hamlesi bir donanım ya da yazılım platformu geliştirmek üzerine değil. Şirket, internete bağlanan nesnelerin Facebook’a da bağlanmasını istiyor. Yani evdeki ısıtıma sisteminiz çalıştığı zaman size Facebook üzerinden haber verebilir, buzdolabınız yoğurt almanız konusunda sizi Facebook mesajıyla uyarabilir.

Facebook, Parse yazılım geliştirme platformunda yaptığı yeni güncellemeyle geliştiricilere bu konuda imkanlar sunmaya başlıyor. Elbette bu ilk adım ve Facebook gelecekte daha fazlasını da yapabilir. Ancak şuan için bunun asıl anlamı yeni girişimler için yeni fırsatlar olabilir.

Detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz.