Blog

Facebook Mottosu Değişiyor: Move Fast, Stable Infra

Facebook’un ünlü mottosu “Move fast, break things” artık değişiyor. Mark Zuckerberg, F8 Konferansında yaptığı duyuruyla bundan böyle “Move fast, stable infra” mottosunu benimseyeceklerini açıkladı.

Infra, infrastructure kelimesinin kısaltılmışı. Elbette bu motto, şirket içerisinde bir devrim anlamına gelmiyor. Mark Zuckerberg, bu konuyu biraz da esprili bir şekilde duyurdu. Fakat yeni motto, şirketin ve Mark Zuckerberg’in zaman içerisinde nasıl değiştiğini ortaya koyuyor.

”Şirketlerin çoğu büyüdükçe yavaşlıyor. Çünkü hata yapmaktan korkar hale geliyorlar ve yavaşlıkları sebebiyle fırsatları kaçırmaktan korkuyorlar…”

Bu sözler Mark Zuckerberg’in kendisine ait. 2012 yılında “Move fast, break things” mottosunu destekler şekilde konuşan Zuckerberg, artık biraz yavaş olmanın faydalı olabileceği düşüncesinde. Yıllar içerisinde birçok farklı uygulama ve özellik geliştirip bunları hızlı şekilde piyasaya süren Facebook, hızlı bir şekilde geliştirip kullanıcıların karşısına çıkmanın, kusursuz bir uygulama geliştirmekten daha önemli olduğunu düşünüyordu.

Fakat Facebook artık eskisi gibi değil. 1.3 milyar kullanıcıya hizmet veren bir şirket olarak artık daha kusursuz işlere ihtiyaçları var. Bu sebeple hızlı gidip geride bir sürü bug bırakmak yerine artık daha yavaş ama daha sağlam bir altyapıyla gitmeyi hedefliyorlar.

”Move fast, break things” mottosu, uzun zamandır girişimciler için de örnek gösterilen yaklaşımlardan biriydi. Peki ”Move fast, stable infra” yeni bir dönemin başlangıcı olabilir mi? Bizce bu girişimcilik mantığının değişmesinden çok Facebook artık bir startup olmamasıyla bağlantılı. Yani siz yine hızlı olmaya devam edin!