Blog

Facebook İki Uygulamasının Fişini Çekiyor

Facebook, iki başarısız mobil uygulamasını App Store’dan kaldırıyor. Poke ve Camera uygulamaları bundan böyle uygulama mağazarında yer almayacak.

Bazen büyük şirketler de yanlış hamleler yapar. Facebook da mobil alanda payını büyütme konusunda doğru adımlar kadar yanlış adımlar attı. Facebook’un gücüne rağmen başarıya ulaşmayan uygulamalar şimdi mobile veda ediyor.

Birçok farklı mobil uygulamaya sahip olan Facebook, son olarak ”unbundle” stratejisinden bahsetmişti. Bu strateji her işi yapan tek bir uygulamaya yerine bir işi çok iyi yapan bir sürü uygulama geliştirmeyi hedefliyor. Yani Facebook’un özellikleri her biri kendi alanına odaklanan uygulamalara yayılacak.

Fakat Facebook, bugünden itibaren Poke ve Camera uygulamarının fişini çekiyor. Uzunca bir süre önce kullanıcılara sunulan uygulamalar geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edemedi. Öyle ki birçok kişi bu uygulamaların varlığından bile haberdar değildi. Dolayısıyla Facebook’un bu uygulamaları ortadan kaldırması çok da şaşırtıcı değil.

Şaşırtıcı olan Facebook’un tam da yayılma stratejisini açıkladığı sırada aslında bu stratejiyi temsil eden iki uygulamanın fişini çekmesi. Bu durum stratejiye ters bir hamle olabilir. Fakat bir yandan da yeni uygulamaya yer açmak için yapılmış bir hamle olarak da görülebilir.