Blog

Facebook her gün 8 milyar video izletiyor ama daha fazlasını istiyor

Facebook, Ekim ayı rakamlarına göre kullanıcılarının her gün 8 milyar video izlediğini duyurdu. Ve bu onlar için yeterli değil. 

Video içeriklerin sosyal medya alanında çok değerli olduğunu biliyoruz. YouTube uzun bir süredir dünyanın önde gelen sitelerinden biri. Ancak video alanında taktik artık değişmeye başlamış durumda. Periscope, Scorp gibi platformlar YouTube’un yanında videonun çok farklı tüketimlerine birer örnek olarak dikkat çekiyor.

İzlenme rakamları söz konusu olduğunda YouTube’un en büyük rakibi Facebook da rakibinden farklı bir yol izliyor. Özellikle otomatik başlayan videoların gelişiyle video konusunda sesini daha yüksek çıkartmaya başlayan Facebook, artık 1.5 milyar aylık aktif kullanıcıya hitap etmesinin de avantajını kullanıyor.

Facebook tarafından açıklanan son rakamlara göre platformda her gün 8 milyar video izleniyor. Bu rakam bu yılın nisan ayında açıklanan rakamların 2 katı. Geçtiğimiz yıla kıyasladığımızda ise 8 katlık bir artış söz konusu.

Facebook, bir videonun izlenmiş sayılması için 3 saniyelik bir oynatmayı yeterli görüyor. YouTube ise 30 saniyeden kısa izlenen videoları izlenmemiş kabul ediyor. Dolayısıyla iki platform arasında kıyaslama yapmak zor. Ancak Facebook’un büyümesinin çok dikkat çekici olduğu kesin.

Ancak bu Facebook için yeterli değil. Daha fazla video içerik göstermek isteyen Facebook, önümüzdeki 2-3 yılda bu konuda çok daha ciddi adımlar atmayı hedefliyor. Öyle ki 2-3 yıl içinde Facebook’un çoğunlukla videodan oluşan bir platform haline gelmesi hedefleniyor. Facebook şimdiden sadece videoların yer aldığı bir zaman tüneline sahip mobil uygulamayı test etmeyi de düşünüyor.

Hiç şüphesiz önümüzdeki 2 yılda video alanında büyük oynayacak yeni girişimler de karşımıza çıkacaktır.

Özellikle Türkiye’ye de 4.5G’nin gelişiyle video bu bölgeden çıkacak girişimler için de önemli bir hedef halini alıyor. Sadece video platform yaratma denemeleri değil videoları hedef alan analitik, analiz uygulamalarının yanında büyük veriye odaklanan girişimler de artabilir.