Blog

Facebook Gençler Arasındaki Popülaritesini Kaybediyor

Facebook’un Snapchat’e rakip bir uygulama geliştirme çabası, gençler arasında yeniden popüler olma yolunda önemli bir adım olabilir.

Facebook, önce Snapchat’i satın almaya çalışıp ardından da ona rakip uygulamalar geliştirmeye başladı. Facebook’un kendi Slingshot uygulamanın yanı sıra Instagram’in Bolt uygulamaları Snapchat’i hedef alıyor. Bu ilginin sebebi gençlerin bu tarz uygulamalara yönelmiş olması.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre lise çağındaki gençler oldukça şık şekilde Snapchat kullanıyor. Ankete katılan 2000 öğrenciden %70’lik bir kısım her gün en az 1 kez Snapchat kullandığını söylemiş. İkinci sırada ise %46 ile Twitter geliyor. Facebook ve Instagram ise %11 ve %10 ile onları takip ediyor.

Ankete katılan öğrenciler Slingshot konusunda da ilgisiz. Öğrencilerin sadece %2’si Slingshot uygulamasını yüklediğini söylemiş.

Facebook ayrıca gizlilik konusunda da ilk sıralarda gelmiyor. Bu listede de ilk sırada Snapchat, ikinci sırada Instagram geliyor. Facebook ancak üçüncü sırada geliyor. Soruyu değiştirip, gizliliği en az olan uygulama sorusuna ise birinci sırada Facebook yanıtı verilmiş.

Facebook’un inovasyon konusunda yavaşlamasının yanı sıra gençler arasında da popülaritesini kaybetmesi dikkat çekici. Elbette bu şimdilik sadece Amerika’daki kullanıcılar için geçerli bir veri. Gelişen ülkelerde Facebook, gençler arasında da popüler. Fakat pazarlar olgunlaştıkça Facebook’tan uzaklaşıyor gibi görünüyor.