Blog

Facebook ‘beğen’ butonunun yanına ikinci bir buton eklemeye hazırlanıyor

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, dislike yani beğenme butonu konusunda çalışmaların tamamlandığını ve yakında test sürecinin başlayabileceğini söyledi.

Bu konunun bugün çok manşet olmasının sebebi ‘dislike’ butonunun uzun süredir konuşulan bir konu olması. Facebook’un bu konuda hazırlık yaptığı defalarca iddia edilmiş fakat her seferinde Facebook bu iddiaları yalanlamıştı. Ancak son bilgi CEO’dan geldiği için artık bu konuda çalışmalar olduğunu biliyoruz. Aslında bu tam anlamıyla bir beğenmeme butonu da olmayabilir.

Facebook’un ‘dislike’ butonuna yer vermemesi anlaşılabilir bir durumdu. Zira Facebook’u bir ‘anket’ ortamına dönüştürmek, ırkçı yorumlara sebep olabilecek olaylara ortam yaratmak, reklamların beğenilmemesi gibi bir durum yaratmak istemediler. Bu da gayet anlaşılabilir bir durum.

Ancak son zamanlarda Facebook toplumsal olayların ardından da önemli bir paylaşım platformu haline gelince şirket kendi içerisinde ikinci bir butona ihtiyaç duymaya başladı. Zira zaman zaman üzücü haberlerin kaynak noktası da Facebook olabiliyor. Milyonlara ulaşan üzücü bir haberde sadece ‘beğen’ , ‘yorum yap’ ve ‘paylaş’ seçeneklerinin olması yetersiz kalabiliyor. Facebook bunların yanına gerektiğinde üzüntü ya da farkındalığı da belirtebilecek yeni bir buton eklemeyi düşünüyor olsa gerek. Yani büyük ihtimalle yeni butonun adı ‘beğenmedim’ şeklinde olmayacak.

Şimdilik daha fazla detay yok. Ancak şimdiden yeni butonun ismine dair anketler yapılmaya başlamış durumda.

Bakalım Facebook, geçmişte olduğu gibi bu değişimden de başarıyla çıkabilecek mi?