Blog

Facebook anonim kullanım için Tor tarayıcılara izin veriyor

Facebook dün yaptığı resmi açıklamayla ilginç hamlesini duyurdu: Facebook’a artık anonim olarak bağlanmak mümkün olacak.

İnternette gizlilik ve anonim olma hakkı son dönemlerde gittikçe ön plana çıkıyor. Özellikle sosyal medya platformları internetin daha özgür kalması konusunda istekli ve bu konuda iyileştirmeler yapmaktan da kaçınmıyorlar. Hatta bazı startup’lar, tamamen anonim platformlar yaratmak için de çaba harcıyor (scret vb.). Ancak birçok yatırımcısı ve 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan Facebook için böyle bir hamle yapmak gerçekten de zor. Facebook’tan genel beklenti sorunsuz çalışan bir servis ve elbette daha gelir.

Yine de Facebook önemli bir hamleye imza atmaktan geri kalmıyor. Facebook ve bir açık kaynak projesi olan Tor, güçlerini anonim kullanım için birleştirmiş. Facebook artık Tor destekli tarayıcılar üzerinden gelen anonim bağlantılara izin veriyor. Yayınlanan .onion aracını kullanarak Facebook’a bağlantı bilgileriniz olmadan ulaşbilirsiniz. Yani Facebook sizin hangi ülkeden, nasıl bir bilgisayardan bağlandığınız gibi bilgileri takip edemeyecek.

Facebook, bu servisi güvenli kılabilmek adına araç için SSL sertifikası da almış. Bildiğimiz kadarıyla bu bir .onion servisi için çıkarılan ilk SSL sertifikası.

Facebook gibi büyük ve ticari bir yapının, genellikle saldırı ve hacking için kullanılan yöntemleri güvenli bir bağlantı için kullanıma açması ilginç ve bir o kadar da cesur bir hamle. En azından bu konuda niyetlerinin ciddi ve gerçekçi olduğunu göstermek istiyorlar.

Facebook’un anonim bağlantı aracı sadece Tor destekleyen tarayıcılarla çalışıyor:

 https://facebookcorewwwi.onion