Blog

Facebook “Anonim Giriş” Özelliğini Duyurdu

Facebook, F8 geliştirici konferansında üçüncü parti uygulamalar için önemli bir duyuru yaptı. Kullanıcılar artık üçüncü parti uygulamalara “anonim” olarak giriş yapabilecek.

Bu yenilik, her geçen gün daha fazla uygulama ve hizmetin kullanıcı bilgilerine erişmek istemesinden ortaya çıkmış. Sürekli profilinize erişmek isteyen, sizin adınıza paylaşımda bulunmak isteyen, doğum tarihinizi vs. kayıt altına alan uygulamalar görüyoruz. Çünkü bu bilgiler uygulama sahipleri için demografik kullanıcı verileri açısından oldukça önemli. Facebook Login olmayı seviyoruz çünkü her yere sıfırdan bir hesap açmak zor geliyor. Ama öte yandan her bilgiye de önümüze gelen uygulamaya vermekten hoşlanmıyoruz. Facebook bu sorunu iki yolla çözmeyi deniyor.

Mark Zuckerberg “Kullanıcılar artık o mavi butona dokunmaktan çekiniyor” diyor. Bu sebeple hemen altına siyah bir buton eklenmiş. Üzerinde “Anonim olarak giriş yapın” yazıyor. Bu özellik kullanıcıların kişisel bilgilerini üçüncü parti bir uygulamayla paylaşmadan o uygulamayı deneyebileceği anlamına geliyor. Elbette kullanıcılar açısından olumlu bir gelişme. Ayrıca üçüncü parti uygulama geliştiriciler de uygulamalarının daha fazla denenmesini bu şekilde sağlayabilir.

Fakat anonim giriş aslında tümüyle anonim değil. Evet, bilgileriniz üçüncü parti bir uygulamayla paylaşılmıyor fakat Facebook sizin orada olduğunuzu, neler yaptığınızı, uygulamayı ne kadar kullandığınızı takip etmeye devam ediyor.

Bununla birlikte Facebook, anonim giriş özelliğinin yanına daha anlaşılır uygulama izinleri sayfasını da ekliyor. Bu sayfada kullanıcılar uygulama ile hangi bilgilerini paylaşacaklarını seçebiliyorlar. Örneğin e-posta adreslerini vermek istemezken doğum günü tarihini paylaşabilmek mümkün. Bu konuda da kullanıcıya bir özgürlük hissi verilmesi amaçlanmış.

Facebook’un bu yeni hamlesi hem kullanıcılar hem de üçüncü parti uygulamalar açısından önemli. Bakalım etkileri nasıl olacak.