Blog

Eyyüp Karagüllü – Forbes 16 Aralık 2010

Yer: İstanbul

Tarih: 16/12/2010

Konuşmacılar: Eyyüp Karagüllü

Şirket: Forbes

Konu:  Forbes

Burak Büyükdemir- Etohum tv desiniz yanımda Eyüp var. Forbs yazı işleri müdürü. Doğrumudur ?

Eyyüp Karagüllü -evet doğrudur.

Burak Büyükdemir – Eyüp son ekim sayısında internet şirketlerini inccelemişsin ve ardayı kapak yapmışsın. Beni yapmadıgın için sana tepki verdim nedenini sorayım ?

Eyyüp Karagüllü – siz business week e olmuştunuz o yüzden 🙂

Burak Büyükdemir -arda kapak oldu onuda gösterelim, neden böyle bir kapak yapmaya gerek duydunuz forbes çünkü macro ekonomi yani büyük adamların dergisi oysa internet küçük adamların daha çok cocukların oynadıgı bir alan olarak gözüküyor ?

Eyyüp Karagüllü – Gözüküyor aslında ama öyle degil artık ben birazcık geriye giderek buna cevap vereyim. Ben 2000 yılında Power diy ebir dergide calısıyordum.  O dönemde yayın yönetmenizmiz  Bunisness 2.0 super vizard  ve fast company gibi dergiler okuyordu gelip dünyada internet patlaması var türkiyedeede patlıyacakmıs bunu haber yapalım diye anlatıyordu . yaklasık bir sene oturduk biz oturduk internette büyük beklentiler var büyük paralar kazanılacak bu işten yatırımlar yapın. O kapaklardan sonra Rahmi Koçla tesadüfen karşılaşmıştık. Demiştiki ekonominin eskisi yenisi olmaz ekonomi ekonomidir bu işten para kazanılmaz. Ne yazık ki haklı çıktı ozaman. Tabi aradan 10 gecti,insanlar cok acı cektiler bu süre içerisinde. 2010 da biz neden bıu işe girdik ? O dönemi cok iyi hatırlıyorum o dönemden farkı bir ortam var suanda o dönem cok zayıf giriimler vardı ve büyük holdinglerin tekelinde yürüyordu aslnda ama şimdi işin dogası geregi alttan bir dalga gelişiyor. Bildiginiz gibi internetle dogan bir kuşak var ortada, ciddi bir ADSL ile birlikte bir palama var ortada 30 milyonluk bir nufus var ortada.  Aslında un helva herşey hazır durumda ve yavaş yavaş yatırımcıların girdigini gördük özellikle yerli ve yabancı yatırımcılar cok fazala. Ve dogru zaman oldugunu gördük bu işn başındayız şuanda  ve eger büyük yatırımcılar yada bu işte işte parası olan insanlar fonlar vesaire bu işe gireceklerse bu dönemde iyi bir yatırıımın karşılıgını alabileceklerini bir dönem oldugunu düşündügümüz için interneti kapak yaptık.

Burak Büyükdemir -peki internette gercekten fiziksel ekonomi kadar cirolar gerçekleşiyor mu bugün  veya kimse açıklıyor mu rakamları ?

Eyyüp Karagüllü -Aslında kendilerinden şeffaflık bekliyoruz.

Burak Büyükdemir – Bir Ardanın 50 bin dolar kazandıgını biliyoruz aylık hani kapaktan okuduk.

Eyyüp Karagüllü – Bi Hasan Yalçın kaya oda sosyomat dan 300 lira kazandıgnı söyledi.

Burak Büyükdemir – Aylık ?

Eyyüp Karagüllü – yıllık.

Burak Büyükdemir – ardadan düşükmüş

Eyyüp Karagüllü -ama hani konuştugumu z insanlar  çok fazla acıklamıyorlar biraz hani köşe kapmaca oynayarak bazı rakamlar elde ediyoruz ama iyi rakamlar var. Kraiyer Net mesela ailemin ilk yatırım yaptıgı şirket cirosu çift hanelere geçmiş durumda.  Ersan özrden duygumuz kadarıyla Uzman TV 2 milyon liraları geçmiş durumda yani milyon liralık barajları acmış durumda. özellikle daha iyi biliyorsun özel alış veriş siteleri private shopping siteleri onlar cok hızlı büyüyorlar birkaç hafta içinde milyonşları bulan siteler var .

Burak Büyükdemir –  Gurup satın alma siteleri cirolarını cok arttırdılar.

Eyyüp Karagüllü – Trendyol vs.

Burak Büyükdemir – peki ilğileniyorlar mı bu eski  ekonomi yeni ekonomi farkı olmayıp toplamda  bu işe dışardan bakan bu yatırımcılar veya sermaye sahipleri ?

Eyyüp Karagüllü – bizim haberden sonra ilğinçtir bir kaç tesadüs eseri karşılaştıgımız insanlar internette bişey olmadıgını yani parası olan insanların interneete bişey oldugundan haberleri olmadıgını  ama okuduktan sonra ilğilerini cektigini ve bakmaya başladıklarını söylediler.  ama işin acıccası sizin etohum giriimi galata business angles o tip girişimler daha dogru bir yaklaşım gibi görünüyor. Çünkü dışardan yatırım ne kadare dogru bilmiyorum ve ilk denemede gördük aslında pekde işe yaramıyor. Sizin gibi alttan bu işi bilen yolda burnu kanayan insanların bu işe yatırımyapması daha dogru ki bu da oluyor benim gördügüm kadarıyla.

Burak Büyükdemir – peki yurt dışında nasıl bu durum yanı yurt dışında bu sene mark zuckerberg time a kapak oldu yılın insanı oldu. Yani baktıgımız zaman sadece internet degil işin ekonomi boyuttada önemli bir noktaya geldigmizi gösteriyor. Tüm dünya capında baktıgımızda sen nasıl görüyorsun  yurt dışını ?

Eyyüp Karagüllü – hani belki daha özel bir örnek olması acısından forbs un amerikan versiyonundan bir kaç örnek verebilrim. Sonucda dijital yayıncılık denen bir dalga var forbs buna  yönelik geçiyor. Ipad ini acıyor vs. ama onalr kendi içlerinde ki clasik bölümlemeleri cıkartıp teknolojigi girişe koymaya başladılar. ve haber sayılarını arttırıyoralar. Dünyada aslında ana ekonomileden bir haline geliyro. Hani yıldız ekonomilerden bahsediyoruz  enerjiden bahsediyor bunun yanına teknoloji ve interneti koyabilriz aslında. Petro kimya ve o tip geleneksel sektörlerin geri plana atıldıgı bir dönem başladıgnı düşünüyorum aslında.

Burak Büyükdemir – gelecek sayılarda peki internete forbes olarak internete nekadar daha yer vericeksiniz ? veya bu konuyu devam ettirecekmisiniz yoksa saece kapaklık bir konumuydu ?

Eyyüp Karagüllü – yok. aslında yapmak istedigimiz burda ki dagladanda  hareketle her ay bir girişimciyi dergide haber olarak kullanamk. internet cevresinde vşdeodur oyundur blogdur bu tür trendleri haber yapmak ama söyle bir sıkıntı var tabi internet girşimleri hala cok küçük ve yeni başlayanlar daha henüz ayakta kalıp kalamayacaklarını bilmioruz.

Burak Büyükdemir – ve sayı olarak ta azlar sanırım.

Eyyüp Karagüllü – evet azlar

Burak Büyükdemir – iki yıl öncesinden fazlalar sanırım ama hani böyle istedigin sayıyı cıkartacak kadar yoklar sanırım .

Eyyüp Karagüllü – hani 10 bin 6 bil liralık cirolarla iş yapmaya calısıyorlar. bunlar biraz dergide haber yaptıktan sonra 6 ay sonra bunlar olacakmı olmayacak mı bilmiyoruz. şöyle birşey başıma gelmişti benim para dergisinde çalışırken dediler ki “98 yılıydı” internetle ilgili kapak yapılsın bizde 16 tane girişimci bulduk hani çok zorlayarak bulduk o 16 girişimciyi. bugun o 16 girişimciden hiç kimse yok. böyle bir süpriz olmasını istemiyoruz.

Burak Büyükdemir – ama tabi yurtdışındada bu istatistik çok benzeri sanırım web boards dünyada önemli internet şirketlerinden ödül alanlarının yarısı bir sonraki sene kapatıyorlarmış. Bu böyle dinamik bir sektör oldugunu gösteriyor çünkü 2 sene önce twitter dünyada bu kadar çok zözü edilmeyen birşeyken bu gün çok önemli birşey haline gelebiliyor.  Facebook  da da öyle 4 sen önce yokken şuadna degeri 30 – 40 milyar dolara gelebiliyor.
eyüp-seninde söyledigin birşey var hani  10 yatırımdan ancak 1 i belki ayakta kalabilecek.

Burak Büyükdemir – çok başındayız yani öyle düşünmek lazım.

Eyyüp Karagüllü – ama iyi bir dönem maya tutarsa gerçekten çok güzel bşeyler olabilecegini düşünüyorum.

Burak Büyükdemir – peki 2011 de siz neler yapacaksınız forbes da ? forbes ın 100 ünü acıklayacagını söyledin buradan bende burdan onu deniyim. Forbes ın 100 ünde yurt dışında örnegin internet şirketi sahipleri varmı ?

Eyyüp Karagüllü – var tabi mesela bu son forbes amerika 400 de zuckerberg e özel 5-6 sayfa ayrılıp haberleştirilmişti. zaten sürekli google facebook savaşından bahsedilen haberler çıkıyor. Türkiyede yok öyle internet zenginimiz.

Burak Büyükdemir – banka zenginleri var banka zenginlerimiz var.

Eyyüp Karagüllü – evet hala geleneksell sektörlerden gelen zenginler var. Telekomdan gelen zenginler var  karamehmet murat vari gibi. ama hani telekom dışında teknolojiden bir zengin cıkartamadık henüz ne yazık ki.

Burak Büyükdemir – zenginlik baraji nedir?  1 milyar mı ?

Eyyüp Karagüllü – yani milyarderlik bölümü 1 milyarda. listeye minimumda bu sene tahmin ediyorum 500 millyon doların üstünde parası olan girecek çünkü borsa çok yükseldi.  2011 de de demin bahsettigim gibi her ay birtane girişimci talımak istiyoruz ama 2011 biraz sıkıntılı bir yıl olacak galiba hani secim var o yüzden insanlar yatırım yaparlar mı ? internet e cünkü parası olanalr biraz bekliyecekmiş diye düşünüyoruz. Ondan 2011 yılının ilk yarısını unutmuşuz o yüzden .

Burak Büyükdemir: Çok teşekkürler ve aslında sana çok teşekkürler interneti kapak konusu yapman bence çok önemliydi. Çünkü ülkenin gündemine geldi o ekonomideki oyuncuların ilgisini çekmek açısından bence çok önemli bir başlık ve kapak oldu bu konu katıldığın için çok teşekkürler. E-tohum Tv deydiniz bir sonraki programda görüşmek dileğiyle.