Blog

Evcil Hayvanlara Yönelik Giyilebilir Teknoloji Sektörü Patlama Yapacak

Giyilebilir teknoloji günümüzde en önemli trendlerden biri. “Giyilebilir” dediğimiz zaman aklımıza akıllı saatler, akıllı gözlükler, fitness bileklikleri, akıllı bantlar geliyor. Fakat bu gelişmelerden tek faydalanan biz diyeliz. 4 ayaklı dostlarımız da bundan nasibini almaya başladı bile.

Şuan piyasada Fitbark ve Voyce gibi hayvanlara yönelik aktivite takip aksesuarları, Whistle gibi GPS, StickNFind gibi Bluetooth tabanlı takip aksesuarları No More Woof gibi havlama tercümesi yapan ürünler bulunuyor. Araştırmalara göre şuanda bu alana yönelik çalışmalar yapan 300 üretici var. Bunun 2025 yılında 500’e çıkması bekleniyor.

IDTechEX isimli şirketin araştırmasına göre evcil hayvanlara yönelik ürünler lüks segmentte konumlandırılacak ve geliştiricilerine iyi kârlar bırakacak. Bu da sektörün yüksek ekonomik değerlere ulaşması beklentisini doğuruyor. Yine aynı şirketin beklentisine göre evcil hayvanlara yönelik giyilebilir ürünler pazarı 2025 yılında 2.6 milyar dolarlık hacme ulaşacak.

Üstelik pazarın sadece evcil hayvanlarla sınırlı kalması beklenmiyor. At ve inek gibi insanlarla yakın ilişkileri bulunan diğer hayvanlar için de çeşitli giyilebilir teknoloji ürünlerinin geliştirilmesi bekleniyor.

Ecouterre