Blog

Girişimcilik Zirvesi

Etohum’u tüm girişimlere açıyoruz.

Etohum.com sayfalarımızı tüm girişimlere açıyoruz. Hızlandırma programı içinde seçtiğimiz girişimlerimizin yanı sıra seçilen tüm girişimler, şirket yönetici özetlerini Etohum üzerinde şirketlere ve yatırımcılara sunabilecekler.

Her yıl Etohum hızlandırma sürecinde belirli sayıda girişim seçiyoruz. Bize başvuran binlerce girişimi ise bugüne kadar sadece biz değerlendirip görebiliyorduk. Artık hızlandırma programına seçmediğimiz girişimleri de etohum.com üzerinden listeleyeceğiz.

Yeni girişimler, kurulduktan sonra müşterilere ulaşmak ve yatırımcılarla tanışmak istiyorlar. Hızlandırma programları ise her dönemde 10-15 girişime destek verebiliyor. Oysa internet üzerinde sayısız girişimcinin şirketlerle ve yatırımcılarla buluşmasını sağlayabiliriz. Bundan sonra girişimler, yönetici özetlerini etohum.com üzerinden herkesle paylaşabilecekler.

Süreç nasıl çalışacak?
Etohum seçim süreci 4 aşamadan oluşuyor.

1. Ön başvuru
2. Detaylı başvuru
3. Görüşme
4. Seçim – yönetici özeti

Etohum olarak, hem hızlandırma sürecimizi hem de sitemiz üzerinde listeleyeceğimiz girişimleri bu 4 aşamadan geçiriyoruz.

Birinci adımda çok kısa sorularla girişimlerin neler yaptıklarını anlamaya çalışıyoruz ve detaylı form doldurmaya uygun olup olmadıklarına karar veriyoruz. Sorular çok basit ve özet cevaplar bekleniyor.

İkinci aşamada tüm detaylarıyla girişim hakkında bilgilerin doldurulmasını bekliyoruz. Pazar büyüklüğünden rekabete, kuruculardan ekipteki kişilerin özgeçmişlerine kadar çok detaylı bir form başvuranları bekliyor. Bu aşamada girişimlerin işlerini ne kadar iyi bildiklerini, potansiyellerinin ne kadar olduğunu anlamaya çalışıyoruz.

Üçüncü seviyede bir önceki aşamada uygun bulduğumuz girişimlerle internet üzerinde görüşmeler yapıyoruz. Bazı görüşmeleri canlı olarak mentorlarımız yapabiliyor, bazı görüşmeleri ise tek taraflı yapıyoruz. Görüşmelerde girişimcilerin yaptıkları işe ne kadar hakim olduklarını, tutkularını anlamaya çalışıyoruz.

Görüşme aşamasında uygun bulduğumuz girişimleri seçim sürecine yönlendiriyoruz. Bu aşamada girişimler yönetici özetlerini Etohum standartlarına uygun olarak doldurduklarında sitemiz üzerinden girişimleriyle ilgili bilgileri yatırımcılar ve şirketlerle paylaşabiliyorlar. Girişimlerin yönetici özetlerini düzenli güncellemelerini ve bize haftalık olarak güncellemeler göndermelerini bekliyoruz.

Etohum’daki istatistiklerimize göre başvuruların %1‘lik bir kısmı son aşamaya, yani sitede yayınlanabilir duruma geliyor. Görüşme aşamasında kararsız kaldığımız girişimleri, potansiyellerini izlemek üzere Girişimci Yakın Takip Programına alıyoruz. Bu programa kısaca GYTP diyoruz. Süreç içinde girişimlerin gelişimini yakından takip ediyoruz ve potansiyeli olan girişimcileri seçiyoruz.

Yönetici özetlerini Etohum üzerinde göstermeye hak kazanan girişimler herhangi bir ücret ödemeyecekler ve düzenli olarak bilgilerini güncellemek dışında bir sorumlulukları olmayacak. Etohum olarak bu girişimlere yatırım yapmayacağız veya ortak olmayacağız. ( başvuru yapmak için )

Etohum.com sayfasına seçilen her girişim maalesef hızlandırma sürecine seçilmeyecek. Yıl içinde sadece belirli sayıda girişime destek olabiliyoruz. Seçilen girişimlerin ancak küçük bir kısmını sürecimize dahil edeceğiz. Bu girişimlere yakın çalışarak mentorluk desteği veriyor, network sağlıyor ve yatırımcı ağımız ile yurt dışı açılımlarına yardımcı oluyoruz. Startup Turkey, Startup Istanbul, diğer etkinliklere katılmalarına ve tüm dünyada duyurulmalarına yardımcı oluyoruz. (Hızlandırma programına seçilen girişimlere yatırım / ortaklık anlaşmamızı buradan okuyabilirsiniz.)