Blog

Etohum’da neler oluyor?

2011 bizim için de girişimciler için de çok hareketli geçti, 2012 ise çok daha hareketli olacağa benziyor. Kısaca neler yaptık ve 2012’ye nasıl başladık sizlerle paylaşmak istedik.

Öncelikle ve en önemlisi bir önceki yılın Etohum şirketleri 2011’de neler yaptılar:

 • 2011 yılında Etohum 40 şirketi Malzemem.com (yeni adıyla Evidea.com) Tiger Global ve Emre Kurttepeli’den yatırım aldı.
 • Grupca.com (yeni adıyla Bombastik.com) Bilyoner ile yatırım anlaşması yaptı.
 • Etohum jürisi ile geçen sene oluşturduğumuz fon ile Gideros Mobile ve PembePanjur.com şirketlerine ortak olduk. PembePanjur’un üye sayısını 2,5 katına gelirlerini 1,5 katına çıkartarak Gideros Mobile ise tamamladığı altyapı platformunun tüm dünyadaki mobil developerlar tarafından kabul görmesi ile gururlandık.
 • 2010 Etohum projeleri Balerin.com geçen sene Emre Kurttepeli’den aldığı melek yatırımdan sonra 212‘den Ocak ayında yatırım aldı.
 • 2010 yılında Etohum 15 içinde seçilen Grupanya.com hızlı büyümesi ile Temmuz ayı içinde Intel Capital‘dan ikinci yatırımını aldı.

2011’de Etohum’da neler oldu:

 • 10.000 km yol yaparak 3 şehirde 50 seminer, toplantı ve canlı yayın yaptık. Bu toplantılarda 10.000 girişimci adayı ile karşılıklı hayallerimizi paylaşabilme fırsatı yakaladık. Bir yıl boyunca toplantılarımıza katılan ünlü iş adamları, başarılı girişimciler, eğitmenler ufkumuzu açtı, deneyimlerini, başarı ve başarısızlıklarını paylaştı, bizlere ilham verdi. 200′e yakın konuşmacı, 100.000 üzerinde canlı yayın – video seyircisi oldu.
 • Sonbahar ayları içinde  özel olarak girişimciler için muhasebe, halkla ilişkiler, hukuk, SEM, tasarım, bankacılık, yatırımcı sözleşmeleri konulu toplantılar düzenledik.
 • Wall Street Journal’da Türkiye Internet Ekosistemi konusunda makale yayınlandı. Konu hakkında Ben Rooney’in video röportajı yayında.
 • 2011’de Etohum Garaj’ı kurduk, Özyeğin Üniversitesi içinde yeni Etohum ofisimizi de açtık. İleride de üniversitelerle Etohum Garaj yapısında işbirliği yapmayı tercih edeceğiz.
 • Internet ve teknoloji şirketlerine başlangıç yatırımı amaçlı Etohum Yatırım AŞ’yi kurduk.
 • Son 12 ay içerisinde 1.500 başvuruyu inceleyerek, 300 proje ile en az bir kere yüzyüze görüştük. Eski etohum girişimcilerinin de aralarında yer aldığı bir kurul ile bu projeler arasından Etohum 40’ı seçtik.
 • Bu projelerden kendi deneyimlerimizi en iyi aktarabileceğimiz, ortaklığımız ile sinerji katabileceğimiz 14 projeye Etohum Yatırım AŞ olarak ortak olduk.
 • Türkiye’nin internet guruları, başarlı girişimcileri ve şirket profesyonellerinden oluşan jürimiz ile Etohum 15’i seçtik.

2012’de çok hızlı başladı!

28 Ocak’da Bahçeşehir Üniversitesi’nin ev sahipliği ile gerçekleştirdiğimiz Girişimcilik Zirvesi’nde, Etohum 15’i açıkladık.

15 – 19 Şubat tarihleri arasında 55 yerli, 15 yabancı yatırımcının da katılımı ile Rixos Antalya Downtown’da Etohum Startup Turkey’i gerçekleştirdik. 18 Şubat Cumartesi günü aralarında dünyanın en büyük yatırım şirketlerinin de bulunduğu yatırımcılar ile girişimciler gün boyu 150 birebir görüşme gerçekleştirdi.

Kamp süresince Etohum 15 ve Etohum Yatırım AŞ iştiraki projeler ile internet sektörünün yerli ve yabancı liderleri ile sohbet, fikir alışverişi ve işbirliği ve sunum imkanı yakaladık.

Etohum projeleri yayınlanan makaleyle Wall Street Journal gibi uluslararası basın kuruluşlarının övgüsünü kazandı. Seçili projelerin WSJ röportajlarının yapılması çok sevindirici oldu.

Çok yorulduk, çok sevindik, girişimcilerimizle çok gurur duyuk, yorulduğumuza çok değdi 🙂 Bizimle birlikte yorulan, destek veren tüm Etohum destekçilerine, azim ve çalışkanlıklarıyla bizi kendilerine hayran bırakan ve ‘yorulmaya değer’ dedirien tüm girişimcilerimize gönülden teşekkürler.

Şimdi ne yapıyoruz?

Dünya yıldızı olacak girişimciler ve projeleri bulmak için yola devam. Bir taraftan 2012’de seçilen projelerin yatırımcı görüşmelerini yürütür, büyümelerine katkı sağlamaya çalışırken diğer taraftan, Mart ayında yeni Etohum başvurularını başlatıyoruz. Bu sene Etohum Yatırım AŞ’nin sermaye yapısını daha güçlendirerek 2012 yılında daha geniş bir uzman kadrosu, daha çok finansal destek ile girişimcilerin yanında olmayı hedefliyoruz. Yeni projelerde girişimcilerle birlikte ilk aylarında ekipten biri gibi çalışan, destek sağlayan ekip ve mentör kadromuzu geliştiriyoruz.

2012 yılında Etohum Yatırım AŞ ile yurtiçi ve uluslararası saygın kurumlarla güzel işbirliği haberleri açıklamayı umuyoruz. Aramıza ilham veren ve paylaşmayı seven yeni insanlar katılacak.

Etohum Yatırım AŞ ve Etohum proje ortaklığı nasıl oluyor?

Etohum projeleri arasından yönetim kurulu olarak Etohum 40 şeçimi sırasında veya sonrasında ortaklık teklifi götürüyoruz. 24 ay içerinde belirli bir gelişim sağlayamadığımız projelerden aldığımız hisseleri, bedelsiz olarak girişimcilere iade etme hakkı bizde saklı olarak, girişimci ve ekiplerle karşılıklı anlaştıktan sonra şirket kuruluşu aşamasında veya daha önce kurulmuş şirketler için şirkete %5 nominal değer üzerinden sermaye koyarak ortak oluyoruz. Buna ek olarak bedeli girişimcilerle karşılıklı anlaşılarak, belirlenen şirket pazar değeri üzerinden, şirkete sermaye olarak konulmak üzere, %5 de şirket hissesi satın alma opsiyonu alıyoruz. Ortaklık hakkında diğer detaylar

2012 Etohum projelerinden Etohum Yatırım AŞ olarak Kasım – Aralık – Ocak ayında ortak olduğumuz girişimlerin listesi:

Ortak olalım veya olmayalım 2012 projelerinde olduğu gibi bu sene de Etohum Yatırım AŞ olarak ilk 40 projeye destek ve mentörlüğümüz artarak devam edecek.

Etohum Yatırım AŞ olarak ortak olduğumuz şirketlerin kurucularının Etohum ile ortaklık konusunda düşünceleri:

Levent Ahmet Sevgili – Last Moon Games

Öncelikle Burak Büyükdemir’e Etohum gibi bir hayali gerçekleştirip geliştirme çabasında olduğu için ve hepimizin, aslında tüm ekosistemdeki her bir bireyin hayatını değiştirme yüceliğine sahip olduğu için teşekkür ederim. İyi ki hayal etmiş ve iyi ki yılmadan peşinden koşmuş!

Etohum’la ortak olmamın birçok sebebi var. Aklıma gelenleri yazayım: Etohum’un startuplar için çok değerli ve giderek büyüyen bir ekosistemi var. Bu ekosistemin direkt içinde biri olarak her türlü avantajından yararlanabiliyoruz. Hukuki konular olsun, çalışma ortamı, ofis ihtiyacı olsun, yeni ve değişen güncel konularda mentörlük olsun, her konuda bir çok yardım aldım ve alıyorum. En değerlisi ise, projeye en az senin kadar inanan kişiyle birlikte çalışıyor olmak yani motivasyon ve mentörlük. Sadece yatırım alıp kendi işime devam etmektense tam anlamıyla tüm gücünü seferber etmiş bir ortaklık sunuyor Etohum! Bu sayede çıkaracağımız ürünlerinde kalitesi artıyor. Bu çok önemli! Ayrıca şirketin güçlenmesi ve devamlılığı için Etohum Yatırım AŞ tarafından yatırım yapılıyor olması önemli bir değer.

Ekim-Kasım 2011’den bu yana Etohum ile çalışıyorum. Ocak 2012’de ortaklık yaptık.

Etohum kendi esas amacına çoktan ulaşıyor ve fazlasını yapmak için çabalıyor. Etohum 40, 15 ve bunun üzerine Antalya Rixos’ta yapılan Startup Turkey eventleri sayesinde yeni girişimciler değerli yatırımcılarla karşılaşıyor, nasıl ve neler konuşulması gerektiğini detaylı öğreniyorlar. Bu tecrübeyi Türkiye’de başka bir şekilde yaşayabileceğimi sanmıyorum. Etohum, girişimcileri yatırımcı karşısına çıkartıp onlara gerçek değerlerini gösteriyor. Sunumlarında yardımcı oluyor, şirketleşme ve bu esnadaki yatırım sürecinde her türlü yardımı sağlanıyor.

Etohum’dan bir çok konuda yardım aldım ve almaktayım. Proje veya herhangi bir ürün ile ilgili problemle karşılaştığımızda kısa zamanda çözüm üretip üstesinden gelebiliyoruz. Etohum tüm değerlerini ortaya koyup çözüm üretmek konusunda çok başarılı!

Bu ortaklıktan mutluyum. Ortaklığın genelde evlilik gibi olduğu söylenir. Çok dikkat edilmesi gerektiği ve benzeri şekilde uyarılar çok popülerdir. Ben hiç birini dinlemedim, hiç bir zaman da korkmadım ortak olmaktan. Çünkü insanlar sizin kadardır. Ben buna atomların yansıması diyorum. Eğer bir değişim gerekiyorsa da bu öncelikle kişinin kendini değiştirmesi ile başarılır. İyi yöndeki değişim, grubun değerini yansıyarak arttırır. Bu durumun farkında biri ile de ortak olmak paha biçilemez. Her konuda çok rahat fikir paylaşıp uygulamaya geçirebiliyoruz. Uyum başarının en önemli kaynağı.

Zülfiye Avcı – Alışverişkulupleri

Girişimci olarak yola çıkınca karşılaşılan en büyük sorunlar ürüne çok yakından bakıp, büyük resmi unutmak ya da çok geniş bir perspektiften bakıp detayları kaçırmak. Her iki durumda da doğru patikayı kaybedip, karanlık ormanlarda kaybolma riski ortaya çıkıyor.

Bu noktada, bir dış gözün yanımızda olmasını ve projemizin gelişme süreçlerinde izlediğimiz rotanın dışarıdan nasıl göründüğünü bildirmesinin faydalı olacağını düşündük.

Ayrıca proje sarhoşu olmuşken unutulan bir husus da ne yaptığınızı insanlara anlatmak ve başkalarını da süreçlere dahil etmek, ürünü ortak akıl doğrultusunda geliştirmek. Günün sonunda bu ürün, girişimcinin kendi başına kullanacağı bir ürün olmadığına göre, ekosistemdeki diğer oyuncularla sürekli bir iletişim sağlamak hayati bir önem arz ediyor.

Bu yüzden; girişimciler tarafından kurulmuş, bağımsız ve benzer süreçleri tecrübe etmiş bir ekibi olan Etohum’un, bizim için iyi bir dış göz olacağını ve geniş girişim-yatırım ağı sayesinde doğru insanlarla tanışabileceğimizi düşündüğümüzden bu ortaklığa adım attık.

2011’in başlarında projemizin erken safhalarında Etohum’la ortak olduk. Projenin başlarından itibaren birlikte olmanın önemli faydalarını gördük.

Etohum ve özelinde Burak Büyükdemir, piyasadaki neredeyse tüm projeler ve girişimcileri hakkında detaylı bilgiye sahip olduğundan harika bir co-pilot hizmeti sunuyor. Neyin projenin sonunu getirebileceği ya da neyin ürünü parlatacağı konusunda iyi bir danışmanlık veriyor.

Bunu yaparken kendi fikirlerini dayatmaktan çok, girişimciyi her şeye rağmen seçimlerinde özgür bırakan bir ortak. Fikri bulup, ona hayat verenin girişimci olduğunun farkında olarak doğru dozda sürece katılıyor.

Etohum’un sunduğu en güzel şeylerden biri de verimli bir network. Gerek diğer Etohum girişimleri, gerekse yatırımcılarla tanışmak farklı bir vizyon katıyor. Yalnız olmadığınızı bilmek güzel.

Etohum’un bize kattıklarının en önemlisi, Etohum sayesinde sağladığımız işbirlikleri ile projemiz beklemediğimiz bir ivme kazandı.

Kritik geliştirmeler sırasında, birkaç defa ürünün değerini aşağı çekebilecek özelliklerden sakındık.

Eğitimler sırasında finans, hukuk, kullanılabilirlik gibi pek çok konuda profesyonellerle tanışma fırsatı bulduk.

StartupTurkey etkinliği sayesinde yerli-yabancı yatırımcılarla görüşme imkanı yakaladık. Bu görüşmeler sırasında yatırımcıların ilgisinin yanında, vizyonlarından da istifade ettik.

Geldiğimiz noktada mutluyuz. Projemiz gelişip büyüdükçe Etohum’un danışmanlığı sayesinde daha mutlu olacağımızı düşünüyoruz.

Berk Çağlayan, Çağlar Çakar – Foodback

Etohum, 2012 yılında Türkiye’yi ele alırsak, bir girişimin destek alabileceği en aktif kurum. İş hayatımız boyunca “akıllı para” olarak adlandırmayacağımız hiç bir ortaklığa sıcak bakmıyoruz. Etohum, işinde yıldızlaşmış isimlerden oluşan bir kurum, bu isimlerle aynı masada oturmak bizim için her açıdan mantıklıydı. Mentörlük yönünde Burak Büyükdemir şüphesiz en ilerideki isim ve en başından beri mütevazilik göstererek bize arkadaş gibi davranması da kararımızda etkili oldu.

Burak Büyükdemir ile tanışmamız 2011 Ağustos ayında gerçekleşti. Bu tarihten sonra defalarca çeşitli konularda seminerlerde ve toplantılarda görüştük. Devamlı mentörlük ile geçen bu süreden sonra, aralık ayı sonunda ortaklık yapmaya karar verdik.

Etohum’un, girişimimizi desteklediğinden bahsetmesi dahi bizlere büyük bir güç ve ivme kazandırdı.  Yatırımcılara yaptığımız sunumlarda ve iş planımızın şekillenmesinde birebir etkileşimde olduk. Gerek dünya devleri arasında sayılan yurtdışı, gerekse de Türkiye’nin en önde gelen yurtiçi yatırım şirketleri, fonlar ve risk sermayesi kuruluşları ile görüşmeler ve kendimizi ifade etme imkanı sağlandı. Tüm bunlardan sonra da yolumuza yalnız devam etmedik ve tüm görüşmeler süresince pazarlama, strateji, finans, halkla ilişkiler ve hukuk konularında mentörlük aldık. Bana kalırsa en faydalı katkı, diğer Etohum start-up şirketleri ve ekosistemin öncüsü durumdaki isimlerle yakın alaka ve sinerji yaratması oldu.

Tüm ekibin günde 14 saatin üzerinde çalışması ancak eğlenceli iş ortamı ile açıklanabilir. Etohum ile kurduğumuz ortaklığı, önemli bir ticari işbirliğinden çok, keyifli zaman geçirdiğimiz bir ortaklık olarak hissediyoruz. Twitter’da Kerim Türe hakkında, melek yatırımcılara ithafen, “Yatırımcı olmadan önce bize melek oldu” diye bahsetmiştik. Sanıyorum bu tweet Etohum ortaklığımızın bir özeti oldu. Bugüne kadar geçen zamanda ortaklığımıza baktığımızda, oluşturduğumuz sinerjiden ve ortaklığımızdan son derece mutlu olduğumuzu belirtebilirim.

Mustafa Namoğlu, Gökalp Üstün – Biacayip

Genç girişimciler olarak içimizdeki heyecan ve potansiyelin doğru bir şekilde yönlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Tohum aşamasında yapılacak doğru bir yönlendirme, bizim adımlarımızı daha sağlam ve sık atmamıza destek olacaktı. Etohum AŞ ile tanışmamızdan sonra, buradaki insanların bizim için doğru insanlar olduğuna karar verdik ve ortak olduk.

Bu ortaklık Ocak, 2012’de gerçekleşti. Etohum bize genel anlamda mentörlük sunuyor. Takıldığımız zamanlarda veya kritik/stratejik kararlar alınması gerektiğinde Etohum’a danışıyoruz ve onların vizyonu ile bakış açımızı esnetmeye çalışıyoruz. Aldığımız kararlarda ana etken olmuyorlar veya karar almıyorlar, sadece bize kendi düşüncelerini ve işlerin piyada nasıl yürüdüğünü anlatıyorlar. Gerisi bize kalmış. Etohum ortaklığı öncelike bize güven kattı. Etohum ile ortak olduğunu bilmek önemli. Bunun dışında motivasyonumuzun yükselmesinde ve kırılma anlarındaki destekleri de etkili rol oynuyor. Kısa vadeli plan yapmaktan hoşlanmayan ve geleceğine yatırım yapmak isteyen herkes bu ortaklıktan mutlu olmalıdır. Bu nedenledir ki oldukça mutlu ve güvenliyiz bu ortaklıktan.

Serkan Hondur – Oyuncakdenizi.com

Merhaba ben Serkan, Etohum girişimcilerinden biriyim. Etohum girişimcilerin kendini geliştirmesi açısından önemli bir platform ve Etohum’un bir parçası olmaktan memnuniyet duyuyorum. Etohum networkünde olmak bana çok çeşitli imkanlar sağladı; yaptığınız işte size destek olacak, sizden önce başarılara ulaşmış bir çok girişimci ile fikir alışverişinde bulunma imkanına sahip oldum. Girişimcilik ülkemiz için öncelikli bir değer, Etohum’un bu konudaki katkıları önemli, Türkiye’de bu yapıların gelişmesi gerekiyor. Etohum’un sağladığı network ve know-how’ın genç girişimcilerin üzerindeki etkisi çok büyük. Çok net söyleyebilirim ki Etohum bizi başka bir seviyeye taşıdı. Ben kesinlikle vizyonun önünde gidenlerin çok daha başarılı olduğunu düşünüyorum; Etohum benim gibi genç girişimcilere sağladığı bu vizyonla her zaman liderlik etti.

Gökhan Güngor, Türker Karahan, Andaç Altak, Samet Kara – Udo Games

Etohum’un, Türkiye’de şirketleşmeye çalışan girişimcilerin beraber hareket etmesi gereken bir sistem olduğunu düşünüyorduk. Bu sene

başvurumuz ile birlikte başlayan süreçte yaşadıklarımızı ve öğrendiklerimizi düşündüğümüzde, yıllarca uğraşıp kazanabileceğiniz çok önemli tecrübeleri çok  kısa bir zamanda size kazandırması bu ortaklığın önemini bize gösteriyor. Etohum Yatırım AŞ ortaklığının iş hayatı boyunca bize çok önemli katkılar sağlayacağını düşündüğümüzden Etohum Yatırım AŞ ile ortak olduk. Ortaklık 2 Şubat’ta imzaladığımız ön protokol ile birlikte başladı. Şirketleşme ile resmi ortaklık başlayacak. Etohum ortaklık karşılığında bize mentörlük, gerektiğinde ofis desteği ve iş ağı sunuyor. Etohum ortaklığı şirketleşme süreci yaşayan ekibimize verdiği mentörlük ile önemli adımlarda doğru kararlar vermemizi sağladı. Sağladığı iş ağı ile bizi Türkiye’de doğru insanlarla bir araya getirerek çok önemli iş ortaklıkları yapmamızı sağladı. Önemli medya desteği sayesinde Türkiye’de tanınırlığımızı artırdı. Ortaklık ile birlikte doğru adımlar attığımızı düşünüyoruz. Bizim adımıza düşündüğümüz tek sorun, Etohum Yatırım AŞ’nin çok sayıda ortaklık yapması ve ortak olduğu ekiplere yeterli zamanı ayıramayabileceği korkusu. Bunun da zamanla ve doğru iletişim ile çözülebileceğini düşünmekteyiz. Ortaklığın bize kattıklarını düşündüğümüzde ekip olarak bu ortaklıktan mutluyuz.

Orhan Seyfi Dayıoğlugil – Millandfashion

6 ay önce Mill&Fashion Çanta Alışveriş Sitesi ile e-ticaret sektöründe faaliyet göstermeye başladım. Bu girişimimle beraber Türkiye’deki bilişim ve internet sektöründeki ekosistemi tanımaya başladım. Bireysel girişimim ne aşamada, yol haritam ne olmalı sorularını kendi kendime sormak yerine ilk iş olarak Burak Büyükdemir’in kapısını çaldım ve böylece Etohum’la tanıştım. Etohum, Burak Bey, Kerim Bey ve Etohum ekibinin öncülüğünde, yeni ekonominin tüm sektörlerinden sayısız insanın aynı heyecan ve güven içerisinde birbirine destek olduğu, işbirlikleri kurdukları devasa bir oluşum. Diğer taraftan Etohum, genç ve deneyimsiz girişimcileri her aşamada bekleyen sorunları çok iyi bilen ve çok isabetli yönlendirmelerde bulunan, değerli insanlardan oluşmakta. Bu değerli insanların desteği ile beraber önce girişimimizi sağlam bir zemine oturttuk. Sonrasında Etohum ekibiyle aynı heyecanı taşımam ve şahsım olarak Etohum’a olan inancım bizi doğal olarak bu ortaklık sürecine taşıdı. Ocak 2012 tarihinde protokol imzaladık.

Etohum ortaklığın içinde sayısız imkan sunuyor. İşinizi Etohum’un desteklediğinin duyurulması sayesinde girişiminiz kamu nezdinde daha itibarlı hale geliyor. Etohum, yatırımcılar ve girişimcileri her fırsatta bir araya getiriyor, bazı organizasyonlar yapıyor. Rutin temponuz içinde ulaşmanızın sadece şansa bağlı olabileceği birçok saygın yatırımcı ile Etohum sayesinde biraraya gelebiliyorsunuz. Etohum bu görüşmelerde özel olarak genç girişimcilere sunum desteği sağlıyor. Bunun yanısıra finansal ve kurulum desteği, marka ve konsept danışmanlığı, iş geliştirme, stratejik ortaklık desteği, mentörlük, pazarlama, hukuk ve PR desteği gibi birçok kritik konuda tam destek sağlıyor.

Ülkemizde yeni ekonomi, yeni bir kültürü beraberinde getirdi. Yeni kültür içerisinde öncü rol üstlenenlerden biri olan Etohum, biz genç girişimcileri hem uluslararası yapıya hem de ülke koşullarına hazırlayarak adeta bir okul gibi katkı sağlamakta. Bu katkılar arasında sürekli aldığımız mentörlük desteği, pratik alanda sektörel bilgi, yatımcılarla ilşkiler, reklam, farkındalık artırma, sunum becerileri gibi birçok önemli kazanımları sayabiliriz. Ayrıca son dönemde diğer genç girişimcilerle çok sağlam dostluklar kurup, belirli bir dayanışma ruhu içerisinde hareket etmeye başlamamız da önemli katkıları beraberinde getirdi. Tüm bunların ışığında bu ortaklıktan çok mutluyum.

Ozan Yerli – Connected2.me

Connected2.me açıldıktan kısa bir süre sonra Türkiye’de yayılarak yüksek bir kullanıcı sayısına ulaştı. Fakat bu bizim için henüz bir başlangıçtı. Yurtdışında da Türkiye’deki gibi bir kullanıcı tabanına ulaşmasını istememiz ve kurumsallaşma işlemleri bizim için ek yük getireceğinden Etohum ile çalışarak sağladıkları önemli imkanlardan ve mentörlüklerinden faydalanmak istedik. Bu ortaklık 2011 Aralık ayında gerçekleşti.

Etohum öncelikle kendi başımıza kurmamızın uzun emek ve zaman isteyeceği bir network’ü bize açıyor. Bizi yerli/yabancı yatırımcılarla buluşturuyor. Hukuk, muhasebe ve pazarlama alanlarında bize eğitimler ve gerektiğinde özel destek sağlıyor. Etohum sayesinde yatırımcılara çok kolay bir şekilde ulaştık. Hukuk konusundaki sorunlarımızla hemen ilgilenildi ve çözümler üretildi. Muhasebe, pazarlama, finans alanlarında eğitimler aldık. Girişimimizi geliştirmemizde oldukça kilit rol oynayacak insanlarla tanışmamızı sağladı. Tüm bunları kendi kendimize elde etmeye çalışsaydık, girişimimizi daha da geliştirmeye bu kadar zaman ayıramazdık.

Bu ortaklıktan kesinlikle çok mutluyuz. Etohum’un bize sağladıkları normalde elde etmenin oldukça vakit ve emek alacağı konular. Etohum’un bize sağladığı destek sayesinde ürünümüze daha fazla vakit ayırıp geliştirebiliyoruz.

Erdem Samut – Akillibaslangic.com

Projemizin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi için yeni sermaye girişine ihtiyacımız vardı. Türkiye’de kısıtlı olan yatırımcı bağlantılarına sahip olduğu, dolayısı ile projemizi yerli ve yabancı yatırımcılara sunma imkanı sağlayabileceği için ortaklık kurmak konusunda anlaştık.

Etohum’dan Burak Büyükdemir ile Eylül 2011 ayı sonunda tanıştık, ilerleyen zamanlarda ve görüşmelerden sonra Kasım ayında ortaklık görüşmelerini gerçekleştirdik.

Ortaklık amacımıza uygun olarak projemizi birçok yatırımcıya tanıtabileceğimiz bir organizasyona katıldık. Ortaklığımızdan bu yana projemizin potansiyel yatırımcılara tanıtılması için gerekli olan her türlü yayın, duyuru vb. destekleri Etohum sağlıyor.

Sektördeki hemen her alandan birçok kişi ile tanışma imkanı buldum. Daha önceden iş geliştirmek ile ilgili ‘gidip de bir konuşsak’ dediğimiz herkese ulaşabileceğimiz bir organizasyona Etohum sayesinde katıldık. Bu sayede sadece yatırımcı bulmak dışında yeni ekonomi alanında işler geliştiren çeşitli şirketler bizim gibi startup şirketler ile de tanışmak bizim için çok faydalı oldu. Diğer startupların tecrübelerini dinlemek, onlarla da bağlantı içinde olmak, öğrenmemizi sağladı. Şimdiye kadar herşey işbirliğimizden beklentilerimiz dahilinde ilerledi. Sonuç almaktan umutluyuz.

A. Emre Taş, Ecem Baran, Onur Dilek – Alictus

Daha ilk görüşmemizde Burak Bey’e kanım kaynadı 🙂 Belki de yapmaya çalıştığımız işi gerçekten anlayan ve bizi ilgiyle dinleyen ilk kişiydi.

Aralık ayında Ankara’da buluştuğumuzda Burak Bey E-tohum 40’a seçildiğimizi söyledi. O günkü durumumuzda (elimizdeki Android cihaz yüzünden bütün çalışmalarımıza neredeyse baştan başlamak durumunda kalmıştık) bizim kafamızda bile bir sürü soru varken ve hatta “…ama biz şu an sıfırız” dediğimiz halde Burak Bey bize güvendiğini söyledi. İşte ortaya konan bu güven bizim Etohum’la ortak olmamızı sağladı.

Son olarak, bir startup olarak hızlıca büyüyüp yatırım almaya hazır hale gelmek istiyorduk ve Etohum bu konuda çalışan en aktif ve dinamik kuruluş. Her ne kadar birbirimizi çok iyi tanımamış olsak da ortaya koyduğumuz karşılıklı güven sayesinde gözümüzü kapatıp bu ortaklığa girebildik. Etohum’un sunduklarının en göze çarpanı aktif ve yoğun bir şekilde PR desteği. Bunun dışında, hepsine ayrı ayrı sunum yapmak istesek aylarımızı alabilecek yurtiçi ve yurtdışı yatırımcılara değişik zamanlarda sunum yapma şansını tanıdı. Asıl önemli olan ise Etohum’un bize sunduğu/sunacağı mentörlük. Eminiz ki 40 girişim ile birlikte ilgilenmek çok zaman alıcıdır ama mentörlük ve iş planı/yatırımcı sunumu hazırlanması konusunda daha aktif destek bekliyoruz 🙂

Kesinlikle vizyonumuzun geliştiğini söylemeliyiz. Etohum kanalıyla tanıştığımız kişilerle, Etohum organizasyonlarında bir araya geldiğimiz diğer girişimcilerle yaptığımız sohbetlerin sonunda, daima yeni bir adım attık. Son olarak, StartupTurkey’de yabancı yatırımcılar tarafından aldığımız feedback’ler işe bakışımızı olumlu yönde değiştirdi. Etohum sayesinde yakaladığımız sinerjiyi başka hiçbir yerde yakalayamayız. Bu ortaklıktan mutluyuz.

Erkan Doğan, Kudret Turk, Meriç Akdamar – Apsiyon

İnandığımız ve oldukça yorucu bir çalışma temposuyla hayata geçirdiğimiz Apsiyon’u bir an önce daha da yaygınlaştırmak istiyorduk. Bunun için de öncelikle iş dünyasında doğru bağlantılara ve yatırıma ihtiyacımız vardı. Bu sırada Etohum ile tanıştık. Bir kaç görüşmenin ardından Apsiyon’un gelişmesinde büyük katkısı olacağınına inandığımız için Etohum ile ortak olmaya karar verdik.

Webrazzi’de yayınlanan bir Apsiyon incelemesi üzerine Ağustos 2011’de Burak Büyükdemir ile tanıştık. Projenin detaylarını ve birlikte neler yapabileceğimizi konuştuğumuz birkaç toplantıdan sonra Ekim 2011’de Etohum’a başvurduk. Ocak 2012’de de ortaklık sözleşmemizi imzaladık.

Etohum ulaşmak istediğiniz her şeye en kısa sürede ulaşmamızı sağlayan bir erişim noktası. Girişimci için en önemli gereksinimin bu olduğunu, daha evvel ulaşamadığınız kişilere bir-iki eposta sonrasında ulaşınca anlıyorsunuz. Ayrıca dünyanın önde gelen yatırımcıları ve bizden daha önceki başarılı startupların kurucuları ile de tanışma fırsatı sunuyor. Bunun dışında hukuk, finans, pazarlama, iletişim gibi her konuda bir startup için gerekli konularda eğitim ve desteği sağlıyor.

Girişimcilik ruhu diyebiliriz. Etohum 15’e seçildiğimizi öğrendimiz Girişimcilik Zirvesi’nde Stefano D’Anna’nın söylediği bir söz bizi çok etkilemeşti. Başkalarının hayalleri için çalışmak yerine, kendi hayallerimizin peşinden koşmalıydık ve bu konuda Etohum bizi daha da cesaretlendirdi. Bunun yanında aynı paralelde ilerlediğimiz onlarca dost kazandık.

Şu ana kadar projemizin gelişmesi adına aldığımız en iyi kararlardan biri olduğunu düşünüyoruz.

Dinemis Sabancıoğlu, Çiçek Çizmeci – Mija

Etohum’un girişimcilerle yatırımcıları biraraya getirdigi süreçte girişimcilerin yanında oldugunu biliyoruz. Ayrıca deneyimleri, bilgileri ve sektördeki geçmişleri biz girişimciler icin bulunmaz bir maden. Business, yani iş ve iş süreci açısından bizlere çok destek oluyorlar. Ortakligimiz 1 ay önce, Ocak ayında gerçeklesti.

Bu ortaklık karşılığında Etohum doğru yatırımcıları bulma konusunda yardımcı oluyor, toplantılara beraber katılıyor, girişimimizle ilgili gelişmeleri beraber konuşuyoruz.

Bu ortaklık bize yatırımcılarla nasıl görüşülmesi gerektigi, her yatırımcının farklı dinamikleri oldugunu öğretti. Yatırımcılarla görüşmenin yanı sıra sektörden girişimci ve yatırımcı birçok değerli insanla tanışmamızı sağladı. Bu tanışmalar güzel arkadaşlıklara, iş ortaklıklarına, maddi ve manevi desteklere kadar uzandı. Bu ortaklıktan çok mutluyuz. Umarız Etohum her sene daha da büyür ve tüm girişimleri desteklemeye devam eder.

Elif Çoşkunkan, Zeynep Akın – Dekoreko

Etohum, internet girişimcilerinin Türkiye’de en büyük destekçisi. Dekoreko.com’u kurmadan önce de katıldığımız Etohum toplantılarında sektördeki rolü hakkında fikir edinme şansımız oldu. Etohum kurucusu Burak Büyükdemir’le tanıştıktan sonra da, internet dünyası, e-ticaret dinamikleri ve yatırımcı – girişimci ilişkilerinin geliştirilmesi konularında bilgi, birikim ve tecrübelerinden faydalanabileceğimizi düşündük ve Kasım 2011’de Etohum’la ortaklık yaptık.

Etohum, tanışmamızdan bu yana, teknik ve sektörel bilgi birikimini bizimle paylaştı. E-ticaret sektörünün gelişmelerini daha yakından tanımamızı sağladı. PR ve tanıtım anlamında da destek verdi. Yaşadığımız problemlerde ya da her ihtiyaç duyduğumuzda en yetkili kişilere en kısa sürede ulaşmamızı sağladı. Büyüme aşamasında ihtiyaç duyduğumuz doğru yatırımı bulma anlamında Türk ve yabancı yatırımcılarla Startup Türkiye başta olmak üzere çeşitli platformda bir araya gelme şansı bulduk. Hukuksal süreçler, şirket değerleme gibi konularda da ayrıca eğitimler alarak, bu süreci yakından öğrenme fırsatı bulduk.

Tüm bu süreçte en önemli destekçimiz olduğu için Etohum Yatırım AŞ ile ortaklık yapmaktan tabii ki mutluluk duyuyoruz.

Talat Uyarer – Fiyatbilir.com

Etohum’u ilk zamanlarından bu yana takip ediyordum. Ekosistemindeki girişimcilere ve onların girişimlerine katmış olduğu pozitif etkiyi gördüm. Ortaklık teklifi geldiğinde bu pozitif etkinin benim ve girişimim için de iyi olacağını düşündüğüm için ortak oldum. Girişim yaparken çok bilinmeyenli denklemler ile uğraşıyorsunuz. Ortaklık teklifi geldiğinde Etohum’un bu denklemin bir sabiti olacağına inandığım için ortak oldum. Kasım 2011’de ortaklık yaptık.

Etohum, girişimimi büyütmek için tüm bilgi, beceri ve iş networkünü paylaşıyor. Bunlar ile birlikte finansal bir yatırım yapmış durumda. Birçok kişi tarafından bilinen şu ki, Etohum’un bir girişime ortak olması herkesin güvenini kazanmanızda büyük etkisi oluyor. Etohum ortaklığı öncesinde görüştüğüm yatırımcılar için bir bilinmezdim. Sonrasında Etohum’un da girişimime ortak olmasıyla yatırımcıların güveninin arttığını hissettim. Gerçekten Etohum’la ortak olduğuma mutluyum.