Blog

Hoşgeldin! Koç Üniversitesi Girişimcilik Kulübü

Türkiye girişimcilik ekosisteminin önde gelen girişim hızlandırıcısı ve pazar yeri olan Etohum’un Türkiye’deki girişim ekosisteminin büyümesi, verimliliğinin artması ve dünyaya açılması konusunda yaptığı çalışmaların etkisi meyvelerini vermeye başlıyor. Startup Istanbul, İstanbul’un bölgenin girişimcilik merkezi olarak konumlanması vizyonunun en büyük adımlarından birisi.

Bununla birlikte, 2014-2015 Akademik Yılı itibariyle Türkiye’nin önde gelen üniversite kulüpleriyle özel bir iş ağı programı başlattı. University Network Partner programındaki öğrenci kulüpleri, Etohum’u lokal bir şekilde temsil ederken, Etohum ise seçilmiş kulüplere hizmet sağlayacak.

Bugüne kadar ekosistemin giderek artan bir ivme ile büyümesi amacıyla Etohum uzun süredir üniversite kulüpleriyle yoğun bir işbirliği içindeydi. Üniversite kulüplerinin düzenlediği etkinliklerde sıklıkla yer alan Etohum, girişimcilikle ilgili organizasyonlar düzenleyen üniversite kulüplerine olan desteğini giderek daha da arttırıyor.

University Network Partner programı, üniversitelerdeki Etohum elçileri olacak kulüpler için çeşitli fırsatlar barındırıyor. Seçilen kulüplerin düzenlediği girişimcilik etkinliklerine Etohum doğrudan katılım gösterecek. Bu katılım konuşmacılığı, mentorluğu ve juriliği içerebileceği gibi, Etohum, düzenlenecek kulüp etkinliklerini de tanıtarak destekleyecek. Bununla birlikte, daha geniş kitlelere ulaşan ve Etohum’un know-how desteğini alan üniversite kulüplerinin daha organize, daha büyük ve daha başarılı etkinlikler düzenlenmesi beklenirken, bu sayede girişimcilik ruhu ve vizyonu, Türkiye’deki üniversite öğrencileriyle de artık daha aktif bir şekilde paylaşılmış olacak.

Etohum’un yerel ve global girişimcilik ekosistemlerindeki yerinin sayesinde, işbirliği içinde bulunan kulüpler önemli bir tanınırlık elde etme fırsatı yakalarken, işbirliği için anlaşılan üniversite kulübü sayısı bugün itibariyle 30’un üstüne çıkmıştır.

İşbirliği protokolünün imzalandığı ilk öğrenci kulübü ise Koç Üniversitesi Girişimcilik Kulübü. Kulüp başkanı Burak Yılmaz, Girişimcilik Kulübü’nün de girişimciliği yüceltmek amaçla kurulduğunu belirtiyor. Türkiye’den çok başarılı girişimler ve girişimciler çıkabileceğinin farkında olduğunu söyleyen Burak Yılmaz’a göre, Girişimcilik Kulübü, bugüne kadar önemli girişimciler yetiştirmiş olan Koç Üniversitesi’nden gelecekte çok daha aktif girişimler yetişmesi için çalışacak. Burak, Etohum University Network Partner anlaşmasını da, ortak amaçlarını gerçekleştirmek için severek kabul ettiğini söyledi.

Etohum University Network Partner programına katılan üniversite kulüpleri ve kulüplerin aktiviteleri Etohum.com web sitesi ve @etohum ve @istanbulstartup Twitter hesapları üzerinden güncel olarak açıklanacak.