Blog

Etohum sürecindeki e-ticaret girişimlerine MasterCard’dan destek!

Etohum’u destekleyen şirketler arasına katılan MasterCard, 2012 – 2013 dönemi içinde Etohum süreçlerinden seçilecek iki e-ticaret girişimine maddi destek verecek. Bu iki ayrı girişim, aynı zamanda MasterCard’ın ödeme sistemleri konusundaki danışmanlığından ve bilgi birikiminden yararlanma fırsatını yakalayacak.

Yeni ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi olan girişimcilerle bu konuda yatırım yapabilecek şirket ve profesyonelleri buluşturmayı hedefleyen Etohum, yeni dönemde girişimcilere destek olmaya devam ediyor. Bu çerçevede 2012-2013 dönemi içinde Etohum süreçlerinde yer alan ve Etohum’un ortak olacağı iki farklı e-ticaret girişimi, MasterCard’dan toplam 40 bin TL’lik destek alacak. Etohum’un 20’şer bin TL’lik tohum yatırımı yapacağı iki girişim, toplantı, mülakat ve eğitimlerden oluşan altı aylık bir Etohum süreci sonunda belirlenecek.

Etohum süreçleri nasıl işliyor?

Girişimciler, Ekim’dan Aralık’a kadar Etohum’a yazılı başvuru yaparak değerlendirmeye alınıyor ve aynı zaman diliminde girişimcilerle görüşmeler yapılıyor. Bir sonraki aşamada Aralık ve Ocak ayı içinde seçilecek girişimlere eğitimler veriliyor. Ocak ayında Etohum Yatırım Kulübü’ne sunumların yapılmasıyla birlikte ay sonunda Etohum Girişimcilik Zirvesi’nde seçilen girişimler açıklanıyor. Belirlenen e-ticaret girişimleri ise Şubat’ta gerçekleştirilen Startup Turkey Kampı’na davet ediliyor. Etohum’un yatırım yapacağı iki e-ticaret girişimi de burada seçiliyor.

Etohum girişimcilerine bir destek daha: MasterCard

Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, MasterCard’ın girişimcilere ve Etohum süreçlerine verdiği destekle ilgili olarak, “Türkiye’de internet girişimlerinin gelişmesi için MasterCard’ın öncü rol oynayarak e-ticaret girişimlerine sağladığı bu olanak bizleri çok sevindirdi. Bu sürecin sadece bu kapsamda kalmayacağını ve gelişeceğini düşünüyoruz. E-ticaret alanının girişimciler için sonsuz fırsatlar içerdiğini, geleceğin başarılı şirketlerinin bu süreç içinden çıkma olasılığı bizi her geçen gün daha da heyecanladırıyor.  MasterCard’a bu desteğinden dolayı teşekkür ederiz” dedi.

MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney ise, “Türkiye’de elektronik ticaretin çok büyük bir potansiyeli var. Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmesi açısından da çok büyük rol oynayacak e-ticaretin sağlıklı büyümesi için bu ekosistemin gelişimine katkıda bulunmaya çok önem veriyoruz. Bu konuda çok önemli bir rol oynayan  Etohum ile işbirliğimizin bu sürece katkıda bulunmasını arzu ediyoruz” dedi.    

Umut Ersoy

Marjinal Porter Novelli             

[email protected]